Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Svědek „Britského Roswellu“ po letech promlouvá: Setkal se s mimozemskou lodí?

V roce 1980 dochází ve Velké Británii k incidentu, který dodnes představuje jedno z nejpozoruhodnějších svědectví o pozorování UFO. Muži, kteří byli vysláni na místo výskytu podezřelých světel, údajně zažili velmi blízké setkání s neidentifikovatelným létajícím objektem.

Někteří promluvili hned, jiní se k tomu odhodlali až nyní, po desítkách let. Toto je jejich svědectví.

Té prosincové noci pociťuje americký plukovník Charles Halt (*1939) pořádné zmatení.

Když ho zavolají, aby zjistil, co se to děje v Rendleshamském lese mezi dvěma vojenskými základnami v anglickém Suffolku, čeká ho nejen vyšetřování, ale i přímé setkání s něčím, co si nedovede vysvětlit.

„A tak jsem tam stál, já, nadřízený velící důstojník, který běžně všechna hlášení vojáků o UFO a podobných věcech popíral, a naopak se snažil přijít s vysvětlením, které by odhalilo jejich pravou podstatu… A nebyl jsem schopen pochopit, co právě vidím,“ řekl Halt později.

A to je ta hlavní otázka: S čím se to tehdy on i další muži setkali?

Americký plukovník Charles Halt s odlitkem stop nalezených v Rendleshamském lese.
Americký plukovník Charles Halt s odlitkem stop nalezených v Rendleshamském lese.

Vánoční nálada se nekoná

V Anglii je čerstvě po Vánocích, je 26. a 28. prosince 1980. Slaví se i na dvojici sesterských vojenských základen britských RAF (Královské letectvo), Bentwaters a Woodbridge, umístěných v okolí Rendleshamského lesa.

Tou dobou zde sídlí příslušníci US AF (Letectva Spojených států amerických). Američané, daleko od domova, si tak plánují užít v rámci možností několik poklidných dnů, než přijdou oslavy nového roku 1981. To jim ale není přáno.

Dne 26. prosince okolo 3. hodiny ranní oznamuje hlídka podezřelou aktivitu u východní brány základny Woodbridge. Konkrétně jde o jakási sestupující světla, vidí je klesat u lesa. Vojáci zprvu myslí, že jde o běžné přistávající letadlo, byť neohlášené.

Když ale přijdou blíž, uvědomí si, že rozhodně nemají co dočinění s čímkoliv běžným. Objekt je zářivý, povrch působí kovově a má zapnutých několik barevných světel. Zkouší se k němu přiblížit, ale pomalu to před nimi couvá.

„Ustupovalo to mezi stromy, zvířata z vedlejší farmy vyváděla jako divá,“ vzpomíná bývalý seržant Jim Penniston, účastník akce, který tvrdí, že se objektu dokonce i dotkl. Co v oblasti způsobilo takovou paniku?

Pochybnosti a nová svědectví

Ve 4 hodiny ráno na místo přijíždí i policie. Jenže jediná světla, která tam vidí, vycházejí z majáku Orford Ness vzdáleného několik kilometrů.

Znovu se sem všichni vracejí za rozbřesku, kdy vojáci na mýtině nacházejí a fotografují trojici stop zformovaných do tvaru trojúhelníku, dále spálené plochy a polámané větve na stromech.

Policisté ale nejsou příliš přesvědčeni, že se tu stalo něco zvláštního a nalezené stopy považují za zvířecí. Tím se zdánlivě uzavírá první část příběhu.

Jenže letos v červenci poprvé po 40 letech promlouvá dnes už penzionovaný seržant Michael Smith (*1961), tehdy devatenáctiletý mladík sloužící na základně Woodbridge.

On sám totiž na vlastní kůži okusil hodně děsivé setkání už měsíc před událostmi v Rendleshamském lese. A poznamenalo ho na celý život.

Co způsobilo světelné jevy na obloze? Byly mimozemského původu, nebo šlo o optický klam?
Co způsobilo světelné jevy na obloze? Byly mimozemského původu, nebo šlo o optický klam?

Byl unesen?

V listopadu 1980 je v Anglii chladná noc. Mladý Smith si během hlídky potřebuje odskočit a tak si jde stoupnout k lesu poblíž východní brány základny.  Najednou se před ním zjevuje světlo, které vypadá jako načervenalá koule.

„Vznášelo se to přímo přede mnou, asi 60 cm nad zemí. Byl jsem k smrti vyděšený…“ vzpomíná Smith. Poté světlo bleskově mizí pryč a otřesený Smith se vrací zpět do prostor základny. Zcela roztřesený si zalézá do opuštěného koutku, kde se schoulí a pláče.

Co se stalo poté, vůbec neví. Jeho vzpomínky pokračují až ve chvíli, kdy stojí nahý ve sprše. Podobné nevysvětlitelné ztráty času přitom zmiňují lidé tvrdící, že byli uneseni mimozemšťany. Může to být i Smithův případ? To nejhorší ale teprve má přijít.

Dostaňte to z mé hlavy

Bývalý seržant Smith ve svém prvním rozhovoru o dnech tzv. Britského Roswellu (název odkazující na slavnou údajnou havárii UFO v americkém městě Roswell roku 1947 – pozn. red.) říká, že od té doby trpí neskutečnými vizemi.

„Mám vize antihmoty… Vídám pohonné systémy, jaké na Zemi neexistují… Matematické vzorce… Antigravitaci a možnosti, jak cestovat vesmírem a časem. Říká mi to, že jakmile se naučíme vyrábět antihmotu, budeme mít energii schopnou pohánět celá města.

Já předtím o antihmotě nikdy ani neslyšel, a tohle se mi vrací celé roky, je to k zbláznění,“ zoufá si Smith. Dosud se o tom svěřil jedinému člověku – svému bratru, inženýrovi. Ten mu radil, ať o tom nikde nemluví.

Byl si vědom, jakému nebezpečí by se jeho sourozenec mohl vystavit. Vždyť k údajům o možnostech cest v čase by se chtěla dostat každá světová mocnost. Proč tedy muž po letech sám sebe takto ohrožuje? Je mu ve stáří jedno, jaké budou následky?

Stal se pro něj tlak cizích myšlenek, které údajně slyší, nesnesitelným? A kdo a proč mu je do hlavy vůbec nasadil?

Smith není první, kdo promluvil

V roce 2016 promlouvá jiný muž, který byl přímým účastníkem aféry v Rendleshamském lese, seržant Steve Montero.

Ten vstupuje do americké armády nedlouho předtím, v červenci 1980. Má na základně v Bentwaters na starost hlídání přistávací dráhy a skladu se zbraněmi. A právě tam se nachází, když se celou základnou rozezní alarm. Ihned vidí i světla vznášející se na obloze.

Vybavuje si pocit, jak nemohl uvěřit tomu, na co zrovna hledí. Zářící barevná světla se v tichu vznáší nad korunami stromů.

„To světlo bylo jako oko, které nás pozorovalo,“ říká Montero, „rudě žhnoucí, rozpálené oko.“ Předmět se pohybuje, pozorují ho konsternovaně asi 15 minut. Pak zmizí.

Na otázku, jestli si je jistý, že to nemohlo být jen světlo majáku, se Montero hlasitě rozesměje. „Leda že by maják uměl létat!

Ta věc byla jako ze Star Treku, prostě se to tam pohybovalo, přibližovalo a oddalovalo, a nakonec to neskutečnou rychlostí vystřelilo pryč.“ Po takovém zážitku je celá základna na nohou, všichni muži nemluví o ničem jiném.

Brzy nato dostávají rozkaz, že se o tom už nesmí dál bavit. Jak mezi sebou, tak s kýmkoliv jiným.

A tak se událost ocitá v šedé sféře, kde se střetávají dva proudy – jeden oficiální vše rezolutně popírá, druhý, složený z očitých svědků, tvrdí, že od té doby nepochybuje o existenci mimozemské inteligentní civilizace. Kdo z nich má pravdu?

Maják Orford Ness je od lesa vzdálený jen několik kilometrů, vycházela tajemná světla z něj?
Maják Orford Ness je od lesa vzdálený jen několik kilometrů, vycházela tajemná světla z něj?

Šlo jen o vtip, nebo skutečnost tají?

Dne 28. prosince dochází v oblasti k dalšímu pozorování světel, tentokrát již méně dramatickému. Veškeré okolnosti provázející napínavé dny v Suffolku popisuje plukovník Halt ve své zprávě nazvané „Nevysvětlitelná světla“.

Existují také kresby několika svědků, zobrazující letoun trojúhelníkového tvaru, což by odpovídalo stopám objeveným v lese. Možná že světla takového stroje mohou být i samostatně pohyblivé sondy, proto jedno z nich tolik vyděsilo seržanta Smithe.

Ministerstvo obrany Velké Británie následně veřejně prohlašuje, že události nepředstavují žádné ohrožení bezpečnosti země, a tím celou věc uzavírá.

Později se objevují i teorie, že si takto z posádky US AF udělali legraci příslušníci SAS, britských speciálních jednotek, a že ona světla byla ve skutečnosti jen dálkově ovládané balonky nafouklé heliem.

Přesto je těžké uvěřit, že by perfektně cvičení profesionálové skočili na podobnou léčku, případně se nechali zmást světly majáku. Co se tehdy v Rendleshamském lese doopravdy stalo? Vystoupí po Smithovi i další přímí aktéři?

Související články
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
epochanacestach.cz
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel, je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Měsíček lékařský je malý zázrak
panidomu.cz
Měsíček lékařský je malý zázrak
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz