Jeskyně Liang Bua na ostrově Flores v Indonésii byla prý před mnoha tisíci lety domovem přibližně 100 centimetrů vysokých lidí, kterým se kvůli jejich podobě s postavami z díla anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena dnes přezdívá hobiti.
Podle nejnovějších poznatků šlo o příslušníky dosud zcela neznámého lidského druhu!
Jako Homo floresiensis jsou označováni pravěcí příbuzní dnešních lidí, kteří se od nás odlišovali zejména malou postavou a mozkem o velikosti grapefruitu.
Jejich kosterní pozůstatky jsou nalezeny v roce 2003 australskými antropology Peterem Brownem a Michaelem Morwoodem na indonéském ostrově Flores, v jeskyni Liang Bua.
Podle propočtů byli dospělí Floresané vysocí kolem jednoho metru (asi jako dnešní tříleté dítě –pozn. red.) a vážili zhruba 25 kilogramů. Svým vzhledem údajně připomínali hobity (fiktivní bytosti, pro které je typický malý vzrůst). Vědcům se prý nedávno podařilo odhalit tajemství jejich původu.
Proč byli tak malí?
Kosterní pozůstatky připisované Floresanům pocházejí z doby před asi 74 000 až 13 000 lety. Jejich extrémně malou výšku objevitelé přisuzují faktu, že těla určitých druhů živočichů se v prostředí s omezenými potravními zdroji po několika generacích zmenší.
„Trpasličí člověk se zkrátka musel podřídit nevelkému životnímu prostoru, který měl na indonéském ostrově k dispozici,“ říká Moorwood.
Nakonec však převládne přesvědčení, že vědci nalezli spíše ostatky lidí postižených nějakou vývojovou vadou, která se projevila poruchou růstu.
Japonský paleoantropolog Yousuke Kaifu z tokijského Národního muzea přírody a vědy se nedávno pustil společně s dalšími kolegy do analýzy zubů údajných hobitů.
Zásadní odhalení
Vědci dospěli k závěru, že zuby „hobitů“ jsou nejvíce podobné chrupu druhu Homo erectus (člověk vzpřímený), který žil v Africe, Asii a Evropě v době mezi 2 miliony až 50 000 lety. „Členové Homo floresiensis byli možná jeho potomci,“ uvádí Kaifu.
Podle tvaru nalezené stehenní kosti vědci usuzují, že Homo erectus měl vzpřímenou postavu a dosahoval výšky 165-170 cm.
Podle nového výzkumu se od příslušníků tohoto hominida v jistou dobu oddělili „hobiti“, kteří se vyvinuli do zcela nového druhu na izolovaném ostrově v Indonésii. Proč ale vyrostli tak málo? Opravdu to bylo díky snaze přizpůsobit se zdejšímu prostředí?