Každý den na naší mysl útočí reklamy, zprávy z médií či politická agitace. Možná si myslíme, že jsme vůči těmto vlivům odolní. Ve skutečnosti je třeba i toto naše přesvědčení klam. Co všechno dokáže sugesce?
„Proklínám tě. Do roka budeš ležet v hrobě,“ zakrákorá stará čarodějnice pomstychtivě, než ji sežehnou plameny. Rytíř, kterému je kletba určena, zbledne. Brzy onemocní. Než se rok s rokem sejde, zemře. Přesně, jak mu žena předpověděla.
Usmrtila muže síla kletby, nebo jenom strach z naplnění proroctví? Vsugeroval si, že ho ženina slova dokážou usmrtit? Sugesce je označení pro proces, který umožňuje nekritické přijetí myšlenky.
Nespočívá síla mnoha mágů a věštců právě ve schopnosti psychicky zapůsobit na lidi? Kde leží hranice mezi magií a psychologií?
Hry s myslí
Sílu sugesce dobře zná například hlubinná psychologie. V kombinaci s hypnózou může sloužit jako užitečný nástroj. Dobrý psycholog nás může během hypnózy za pomoci sugesce zbavit například nespavosti.
Odborníci zpravidla rozlišují autosugesci, cizí sugesci a hypnotickou sugesci. Při autosugesci vysílá naše vědomí příkaz našemu podvědomí. Často si vsugerujeme špatné či dobré informace o naší osobě, aniž by se musely zakládat na pravdě.
To, jak mnozí věří, do značné míry předurčuje náš život. Že sugesce dokáže mnohé, ukazuje například experiment bulharského vědce, lékaře a psychoterapeuta Georgi Lozanova (1926 – 2012).
Ten vyzkoušel na několika nemocničních pacientech pozitivní sugesci. Po operaci jim nepodával léky proti bolesti, a přesto jako zázrakem tito pacienti pociťovali bolest pouhé dvě minuty po zákroku. Jak je to možné? Skutečně je naše mysl tak mocným nástrojem?
Zřejmě ano. Vždyť co jiného je placebo efekt, než pozitivní sugesce?
Jak ochránit své myšlenky?
Samozřejmě stejně jako nám může sugesce pomoci, může nám i ublížit. Nad naší myslí si může vynutit kontrolu někdo jiný a donutit nás dělat věci, které nechceme. Nemůžeme se proti tomu bránit? Klíčové je dobře znát sám sebe.
Sugesce může otevřít klec našich tajných přání. Například při hypnóze prý není možné přesvědčit člověka k něčemu, po čem sám v skrytu duše netouží. Pokud však budeme dobře znát sami sebe, i ten nejšikovnější hypnotizér a manipulátor s námi údajně nic nesvede.