Gigantická opice známá jako Gigantopithecus blacki měřila 3 metry a vážila několik set kilogramů. Před dávnou dobou obývala Zemi a pak vyhynula. Nebo ne?
V současné době se čím dál častěji ozývají názory, že Gigantopithecus je stále mezi námi. Jaké jsou o tom důkazy?
Každý rok hlásí lidé z různých koutů planety setkání se zvířaty, která jsou neznámá pro zoology, případně o kterých si vědci až dosud mysleli, že jsou dávno vyhynulá. Badatelé, kteří po nich pátrají, jsou nazýváni kryptozoologové.
Snaží se získat důkazy například o nestvůře z jezera Loch Ness, čupakabře ale i mnohých dalších tajemných bytostech. Někteří kryptozoologové jsou přesvědčeni, že někde na Zemi stále žije obrovská opice známá jako Gigantopithecus blacki.
Ta je občas díky svým rozměrům označována jako skutečný King Kong. Opravdu je ale možné, aby tak gigantický živočich někde nepozorovaně přežíval?
Šokující nález
Je to naprosto senzační odhalení.
Německo-holandský paleontolog Gustav Heinrich Ralph von Koenigswald (1902–1982) získá v roce 1935 v jedné hongkongské lékárně nezvykle velkou stoličku, která sice na první pohled vypadá lidsky, ale je mnohonásobně větší.
Na základě dalšího výzkumu určí, že zub patřil obrovskému lidoopu, který dostane jméno Gigantopithecus blacki. V současné době je považován za největšího žijícího primáta všech dob. Podle vědců už by měl být dávno vyhynulý.
Ozývají se ale také hlasy, podle kterých neexistují dostatečné důkazy o tom, že Gigantopithecus někdy vymřel. Údajně je tedy možné, že stále přežívá a rozmnožuje se!
Co vyfotili horolezci?
Gigantopithecus prý v současné době přežívá na některých odlehlých a jen málo obydlených koutech naší planety. Nejčastěji se v této souvislosti mluví i Himalájích, kde podle legend žije také záhadami opředený yetti.
Někdy se spekuluje, že Gigantopithecus je jeho příbuzný.
V roce 1960 zveřejní zoolog Wladimir Tschernezky v časopise Nature fotografii údajných stop yettiho, které měli pořídit v Himalájích horolezci Michael Ward (1925–2005) a Eric Shipton (1907–1977).
„Yetti chodil jako člověk a byl podobný Gigantopithekovi,“ prohlašuje Tschernezky. Celá řada lidí se vydává do Himalájí s cílem získat další důkazy o existenci těchto bytostí.
Nalezené části těl, např. skalpy, chlupy či kosti naznačují, že by kryptozoologové mohli mít pravdu…
Je všechno jinak?
Skeptici většinou možnost, že by Gigantopithecus blacki stále mohl být mezi námi, vylučují.
Podle nich jsou osobní svědectví o přítomnosti takového tvora nevěrohodná, konkrétní doklady se prý po prověření ukážou jako části těl z různých známých zvířat, a stopy většinou jako falzum.
Pochybnosti má také britský autor science fiction a milovník záhad Arthur C. Clarke (1917–2008):
„Ačkoli představa, že některému z našich vzdálených předků se mohlo podařit přežít až do dnešních dnů, není nemožná, smutný osud původních obyvatel Tasmánie i jiných oblastí napovídá, že je to dost nepravděpodobné.
Tasmánci byli příslušníky našeho vlastního druhu – a kde je jim dnes konec?“ Clarke by osobně bral zprávy o žijících tvorech podobných lidoopům vážněji, kdyby se jich neobjevovalo tolik. Jak to tedy je? Odpovědi stále chybí. Pátrání nicméně stále pokračuje. Podaří se získat jednoznačné důkazy v roce 2021?