Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem.
To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?
Nad severoirským městečkem, které má jen něco málo přes dvacet tisíc obyvatel, pomalu zapadá slunce. Poslední lidé se vrací z práce, v kuchyních se vaří večeře a děti jsou pomalu ukládány ke spánku.
Přesto to pro některé obyvatele města není večer jako každý jiný. Řada lidí totiž nějak stále nemůže najít klid a pohodu. Mají pocit, že jim v uších zní podivné hučení či bzučení.
Přesto všechno se nakonec odeberou ke spánku přesvědčeni, že o nic zásadního nejde a že si to ráno už ani nebudou pamatovat.
Jenže k jejich překvapení se hučení v dalších dnech vrací a záhy se ukazuje, že zasahuje poměrně velkou oblast a postihuje poměrně vysoký počet lidí. Začíná se spekulovat, co by se za tím mohlo skrývat a proč to udeřilo právě zde a právě nyní. Má to přírodní nebo psychologickou povahu?
Oříšek pro úřady
Zvuk se poprvé objevuje v září 2023 a nakonec je zaznamenáván nejrůznějšími lidmi po dobu několika týdnů. Úřady zaplavují stížnosti, a i přímo někteří úředníci přiznávají, že hučení taktéž zaslechli.
Ačkoliv samo o sobě nejde o nic zásadně nepříjemného, když to trvá déle, začíná to nepříjemně ovlivňovat kvalitu spánku a celkovou psychickou pohodu lidí. To nakonec přiměje úřady, aby se pustily do vyšetřování.
Lidé z odboru životního prostředí začnou sbírat jednotlivá hlášení a snaží se zjistit, odkud by mohl hluk vycházet. Je za tím nějaká nová průmyslová činnost, která se vymyká limitům?
„Vzhledem k široké oblasti, kde byl zvuk hlášen, je obtížné určit zdroj nebo zdroje,“ stojí v následné zprávě úřadu. Jeho zástupci dodávají, že pomoci by mohlo obstarání nějakého speciálního vybavení, které by zdroj zvuku pomohlo odhalit.
Jako tichý motor
Jenže ať už policisté a úředníci zkusí cokoliv, záhadu se jim rozluštit nepodaří. V Omaghu se mezitím šíří nejrůznější teorie zmiňující, že by zvuk mohl mít původ mechanický, přírodní nebo psychologický.
Většina lidí se přiklání k možnosti, že jde o něco průmyslového. „Slyšíte to kolem desáté nebo jedenácté večer, když se všechno uklidní,“ říká médiím obyvatel vystupující pouze pod jménem Joe. „Těžko se to popisuje.
Je to jako motor, nemohl jsem kvůli tomu spát,“ dodává. Společně s ostatními se nějakou dobu přiklání k podezření, že zvuk přichází ze zlatého dolu nacházejícího se nedaleko města.
„Jsme v údolí, takže se zvuk dobře šíří,“ říká další občanka s tím, že spoustu lidí mluví také o mimozemšťanech. Tomu ale ona nevěří.
Mnoho případů
Přes veškerou snahu a nasazení moderních technologií, se původ zvuku vypátrat nepodařilo. Jeho intenzita se přitom po čase snížila a dnes už se objevuje patrně jen občas. Omagh se tak zařadil po bok měst, které v minulosti trápil podobný problém.
„Obtěžování nízkofrekvenčním hlukem“ bylo ve Velké Británii hlášeno za posledních 50 let mnohokrát v městech, jako je třeba západoanglický Largs nebo o něco jižněji postavený průmyslový Bristol.
Jakýsi „bzukot“ či „hučení“ slyšeli či slyší lidé i v dalších městech po světě. Ve hře přitom stále zůstává mnoho možných vysvětlení. Jde snad o zvuk vznikající v oceánu? Mohou za to nějaká zvířata? Nebo na nás skutečně působí neznámá síla?