Ulice mexického Cocoyoca jsou podivně ztichlé a na dveřích stavení je možné spatřit velké bílé kříže. Ne, naštěstí zde neřádí mor, jak by se mohlo zdá.
„Možná ale máme co do činění s něčím ještě zlověstnějším,“ říká vystrašený obyvatel městečka. Kříže totiž mají příbytky ochránit před řáděním děsivého šamana známého jako nagual. Co je zač?
Po dalším obyvateli Cocoyoca jako by se slehla zem. Nejde přitom o prvního člověka, který zde v krátké době beze stopy zmizel. Jejich počet v létě roku 2022 rychle roste.
Na sklonku srpna se navíc desetitisícovým městečkem v provincii Morelos začne v noci šířit hrůzu nahánějící kvílení a vytí.
Městský úřad dokonce z obav o bezpečí lidí zavede zákaz vycházení po 22. hodině. Ke zmizení obyvatel totiž dochází výhradně po setmění.
Na dveřích a oknech domů se následně začnou objevovat velké bílé kříže.
Místní se totiž obávají, že záhada nemá racionální vysvětlení, ale prsty v ní má temná magie…
Zlověstně vypadající šelma
Na Cocoyoc se snáší bezhvězdná noc. Když jedna z místních rodaček vyhlédne z okna, uvidí na konci ulice kojota. Na tom by nebylo nic až tak divného. Jméno městečka totiž odkazuje právě k této psovité šelmě. Žena ale spatří, jak cosi velkého táhne do nedaleké divočiny.
Také samo zvíře vypadá větší a zlověstnější, než by mělo být. „Mezi místními se rychle rozkřiklo, že by mohlo jít o naguala, šamana, který se umí měnit ve zvířata,“ píše záhadolog Paul Seaburn. Jde o postavu z dávných indiánských legend.
Nagual má být podle nich zlým stvořením, které se umí proměnit v psa, sovu, netopýra, vlka či kojota.
Provedou vymítání
Ulicemi mexického města prochází početné procesí. V jeho čele jde několik tmavě oblečených vymítačů a v rukách drží kadidlo. Případů zmizelých lidí totiž na sklonku léta stále přibývá, stejně jako případů nenadálých a nevysvětlitelných útoků na domorodce. Policie si s nimi přitom vůbec neví rady.
Místní proto označí domy kříži a najmou si vymítače. Domnívají se, že se takto mohou proti nagualovi chránit. Většina z nich patří k etniku, odvozující své kořeny od dávných Aztéků, kteří věřili v existenci šamanů-měňavců.
„Ještě relativně nedávno se tak v Cocoyocu praktikovala magie a vyskytovali léčitelé,“ upozorňuje historik Gustavo Garibay.
Vysává prý z lidí krev
„Nagual pije krev svým obětem jako nějaký upír. Také krade věci a způsobuje nemoci,“ domnívají se Cocoyocané. Děsivým šamanem, jenž na sebe bere podobu zvířat, se nemůže stát každý. Podle indiánských mýtů se dotyčný musí narodit k určitému datu.
Ten terorizující Cocoyoc zřejmě přišel na svět na Den kojota. Takový člověk je pak předurčený k tomu ovládnout magii a umění transformace. Podle policie a státních úřadů má ovšem záhadné mizení lidí prozaičtější vysvětlení. Za výrazným vzestupem kriminality a násilí prý stojí soupeření drogových gangů.