Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, proč se tak děje. Přitom vysvětlení je možná prostší.
Aljašský trojúhelník spojuje největší aljašské město Anchorage na jihu s hlavním městem Juneau na jihovýchodě a Utqiagvikem, dříve známým jako Barrow, městem na severním pobřeží státu.
Najdete tu obrovské množství neprozkoumané divočiny, tisíce kilometrů jezer, pustin, horské vrcholy i zlověstně šumící husté lesy.
Vojáci zmizí beze stopy
Do roku 1972 tato oblast příliš pozornosti nepřitahuje.
Jediný známější případ záhadného zmizení je datován do roku 1950. To ráno, 26. ledna, nastoupí seržant amerického letectva Robert Espe spolu s dalšími 43 lidmi, včetně své ženy a ani ne dvouletého syna, v Anchorage do nákladního vojenského letounu Douglas C-54 Skymaster, mířícího do Montany…Tam ale nikdy nedorazí.
Veškerá komunikace mezi letadlem a zemí utichne zhruba po dvou hodinách. Pátrací tým čítá 85 amerických a kanadských letadel. Jenže všechno je marné. Douglas C-54 Skymaster zmizí bez stopy.
Jde o jednu z největších skupin amerického vojenského personálu, která kdy zmizela.
Kongresman přitáhne pozornost
Pak je pár let relativní klid. Než přijde onen rok 1972. Opět zmizí jedno letadlo, tentokrát jsou ovšem na jeho palubě tak známá jména, že to na oblast přitáhne pozornost široké veřejnosti.
Dne 16. října se kolem deváté ráno do vzduchu vznese dvoumotorová Cessna s aljašským kongresmanem Nickem Begichem (1932–?1972), předsedou americké Sněmovny reprezentantů Hale Boggsem (1914–?1972), Begichovým poradcem Russellem Brownem a pilotem Donem Jonzem.
Míří z Anchorage do Juneau, jenže během letu se po nich slehne zem.
Vláda spustí masivní pátrací akci, jednu z největších v historii USA. Trvá 39 dní a 50 civilních letadel, 40 vojenských letadel plus desítky člunů během ní bez výsledku pročesají oblast o rozloze téměř 83 000 km².
Zmizení vzbudí ohromný rozruch a právě tehdy se zrodí přízvisko „Aljašský trojúhelník“.
Bigfoot nebo víry?
Záhadných zmizeních, jak lidí tak letadel, rychle přibývá. Stejně jako možných, často za vlasy přitažených vysvětlení. Nechybí tradiční únos mimozemšťany, zapojení nejrůznějších legendárních potvor včetně Bigfoota, ale také energetické víry. Nabízí se ale i daleko jednodušší vysvětlení.
Aljaška je zkrátka příliš drsnou krajinou na to, aby se odtud každý, kdo sem zavítá, bez problémů vrátil domů. Nevyzpytatelné počasí, nebezpečný terén a divoká zvířata dají zabrat i zkušeným dobrodruhům.
Koho nevyděsí množství aktivních sopek a laviny, ten by měl zpozornět při zmínce o skrytých jeskyních a hlubokých ledovcových trhlinách, ve kterých mohou zřícená letadla a ztracení turisté navěky zmizet.
Většina státu je navíc stále lidmi neobydlená. Najít tu pohřešovanou osobu je tak často jako hledat jehlu v kupce sena.