Projevují se ve snech naše nevědomá přání? Nebo nám ukazují budoucnost? A je možné, že nás můžou varovat před blížící se katastrofou? ENIGMA vás zve do fascinujícího světa snů, ve kterém nic není nemožné!
Často se uvádí, že jediným smyslem snů je udržet spánek. Rakouský lékař a psychiatr Sigmund Freud (1856–1939) se proslavil teorií, podle níž jsou sny projevem našich pudů a myšlenek, jež se v bdělém stavu snažíme zahnat.
Podle jiných badatelů mají sny především funkci očistnou – umožňují prý organismu vytěsnit nepříjemné zážitky, případně roztřídit vzpomínky podle důležitosti.
Musel se Titanik potopit?
Někteří badatelé tvrdí, že sny ve skutečnosti obsahují šifry, k jejichž výkladu je třeba speciální snář. Americký psychiatr a výzkumník John Allan Hobson (*1933) trvá na tom, že sny vůbec žádný smysl nemají.
„Jde pouze o výsledek elektrochemických signálů v mozku,“ říká Hobson. Jenže opravdu je to takto jednoduché? Některým lidem prý sen zachránil život. V noci z 14. na 15. dubna 1912 klesne po srážce s ledovcem ke dnu „nepotopitelný“ Titanik.
Vstupenka na luxusní parník mířící z britského Southamptonu do amerického New Yorku je ve své době velice žádaná. Někteří lidé o ni ale zájem nemají.
Například britský podnikatel J. Connon Middleton svou rezervaci zruší poté, co ve snu uvidí loď plovoucí kýlem nahoru.
Kontakt s mrtvými
Sny jsou chápány také jako místo, v němž se odehrávají procesy učení a projevy kreativity. Ruský básník Michail Jurjevič Lermontov (1814–1841) prý spatřil v jednom snu řešení jisté matematické hádanky, se kterou si nevěděl rady.
Řešení mu měl sdělit muž, který vypadal jako skotský matematik, fyzik, astronom a astrolog John Napier (1550–1617). Ten se přitom narodil více 200 let před Lermontovem. Je možné, že ve spánku lze navázat kontakt s mrtvými?
„Všechny lidské sny mají shodnou podstatu. Proměny životního stylu v posledních desetiletích se na jejich obsahu téměř neprojevily. Podobná jsou rovněž témata snů v různých kulturách.
Klíč k lidskému světu snů však badatelé dosud nenašli,“ dodává současný německý publicista Bernard Mackowiak. Některé sny prý svedou člověka zavraždit! Jsou prý tak děsivé, že se s nimi organismus nedokáže vypořádat.