Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech.
Pozdější úpadek řádu je pak stejně tajemný jako jeho sláva. Co všechno dodnes nevíme o skutečných událostech ohledně osudu řádu i o tajuplnosti sakrálních templářských staveb?
Jednu z takových staveb najdeme také ve středním Španělsku. Jedná se o kapli San Bartolomé, někdy také označovanou jako poustevna. Již výběr umístění nenechávají její tvůrci náhodě.
Kaple se totiž nachází ve stejné vzdálenosti od nejvýchodnějšího i nejzápadnějšího bodu Pyrenejského poloostrova v odlehlém koutě kaňonu Rio del Lobos na úpatí vápencových útesů, v nichž najdeme též mnoho jeskyní.
Záhadná symbolika
Místní kamenné reliéfy jsou plné symboliky. Templářský tlapatý kříž nenechá nikoho na pochybách, kdo jsou tvůrci této záhadné stavby. Podivný je však vytesaný pergamenový list s několika svitky. Naznačuje snad tato výzdoba, že jsou zde ukryty nějaké záhadné spisy?
Zvláštně působí i muslimské ornamenty, zdobící tuto stavbu. Jedná se o důkaz existence blízkých kontaktů s muslimy, zejména pak s Maury.
Templáři mají evidentní zájem především o vědomosti a bohatství, takže se nenechávají ovlivňovat oficiálním vztahem církve k muslimům.
V kapli se nacházejí i motivy, vzdávající hold římským božstvům, jako je bůh Janus, strážce bran a přechodů. Někteří historici se dokonce domnívají, že vnitřní sloupy kaple mohou naznačovat předpokládané umístění bájné Archy úmluvy v Etiopii.
Pentagram i megalit?
Na jižní straně pak znalce upoutá kulaté okno, které je při pohledu zvenčí tvořeno pěticí spletených lístků ve tvaru srdce. Jedná se o symbol Panny Marie. Z vnitřní strany však pozorný návštěvník uvidí symbol pentagramu. V tehdejší době již tato skutečnost stačí k pronásledování…
V samotném srdci kaple, pod sochou Panny Marie, najdeme vyřezávaný symbol Květu života, během zimního slunovratu dokonale osvětlený oknem na východě ve tvaru rozety. To však zdaleka není vše.
Na podlaze kaple leží malá, pravoúhlá deska, na níž je vytesaný symbol připomínající větrnou růžici.
Badatelům dlouho unikal smysl tohoto symbolu. Později si všimli, že asi dvě stě metrů jižně od kaple stojí osamocený sloup, který je pravděpodobně daleko starší. Někteří badatelé se dokonce domnívají, že se jedná o megalit.
Objevili však, že pokud se spojí s východním rohem příčné chrámové lodi, vznikne přímka, která protíná kamenný útvar uvnitř kaple. Pomyslná čára navíc bez jediné odchylky ukazuje k severnímu magnetickému pólu….
Přesné umístění kaple?
Umístění stavby tedy není vůbec nahodilé, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Podle některých španělských badatelů je templářská kaple od nejzazších západních a východních bodů Španělska, mysů Finisterre u Atlantiku a Creus, vzdálena naprosto stejně, tedy 527,127 kilometrů.
Není snad taková přesnost s tehdejšími známými technickými možnostmi něčím téměř nepředstavitelným? A proč si vůbec templáři dávají práci s tak dokonalým umístěním stavby právě zde?
Podle některých názorů má být tato templářská kaple zdrojem silné pozitivní energie… Skrývá snad dodnes San Bartolomé nějaká ještě doposud neodhalená tajemství?