Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Tajemství Tisulské princezny: Perfektně zachovalé pozůstatky v sarkofágu, nebo jen podvod?

Na počátku 70. let je v odlehlé oblasti Ruska údajně učiněn tajuplný archeologický nález. Říká se, že zde byl vyzvednut sarkofág s tajemnou tekutinou, v níž bylo uloženo tělo spící dívky.

Vypadala prý asi jako pohádková Sněhurka a byla dokonale zakonzervována. Pravdivost příběhu je dodnes zpochybňována, co když je však na něm přece jen něco pravdy?

Hornické práce jsou v plném proudu. Zchvácení dělníci se prokopávají tunami hlíny a uhlí. Nacházíme se v Rusku v 70. letech, mezi obcemi Ržavčik a Tisul v Kemerovské oblasti v jižní části asijské poloviny země, kde každý chodí spát se slepicemi.

Toho dne však dělníci svoje pracovní kvóty nesplní. V hloubce 70 metrů pod zemským povrchem totiž nacházejí něco, co jejich pracovní úsilí a morálku naprosto rozhodí. Obří kus kamene neznámého původu. Práce jsou okamžitě zastaveny a objev vyzvednut z půdy.

Všichni s údivem hledí na obří mramorový sarkofág, dlouhý přes dva metry. Jeho otevření přináší tolik otázek, že by si někdo jistě mohl přát, aby sarkofág nikdy nespatřil světlo světa.

Tajemné provedení

Ržavčik je celkem poklidné místo, kde se toho nikdy moc neděje. Rozsáhlé hornické práce jsou proto více než dostatečným narušením poklidného venkovského života.

Objevení záhadného sarkofágu horníkem Karmaukhovem v jádru dvacetimetrové sloje však vyvolává naprostý úžas. Tento přes dva metry velký sarkofág je precizně vytesán z bílého mramoru a po jeho stranách jsou neznámé znaky a obrazce.

Celý blok je navíc zatmelen podivnou hmotou, která, jak je záhy zjištěno, se při kontaktu se světlem roztéká. Něco takového snad nemůže být ani pravda. Velitel Alexander Alexandrovič Masalygina nařizuje sarkofág s obezřetností otevřít.

Sarkofág je natolik detailní a úžasně zpracovaný, že si nikdo z objevitelů nepřestává lámat hlavu s tím, které nástroje byly použity k tak dokonalé kamenické práci.

A plno otázek přináší také záhadný tmel, kterým je sarkofág utěsněn. Nejenže je zkamenělý, ale nejde ho obyčejnými nástroji rozštěpit ani odlomit. Reaguje údajně pouze na denní světlo, přičemž se v kontaktu s ním mění na čirou tekutinu.

Sarkofág objevený skupinou dělníků v 70. letech v Rusku byl neznámého původu. Jeho víko navíc mělo být utěsněno záhadným tmelem.
Sarkofág objevený skupinou dělníků v 70. letech v Rusku byl neznámého původu. Jeho víko navíc mělo být utěsněno záhadným tmelem.

Jako spící Sněhurka

Sarkofág je úžasný nejen svým zevnějškem, ale také svým obsahem. Když se horníkům konečně podaří masivní mramorové víko uvolnit, všichni zalapají po dechu. Není divu, že je sarkofág tak těžký.

Mramorový hrob je údajně až po samý okraj naplněn růžovomodrou tekutinou, ve které sladce odpočívá štíhlá mladá žena nesmírné krásy. Možná že je to naprosto obyčejná dívka. Jak je ale vůbec možné, že je natolik zachovalá?

Vždyť se celé roky, možná i staletí dusila pod metrovými nánosy hlíny! Na jejím obličeji přitom prý nejsou patrné žádné známky po rozkladu. Může za to zvláštní tekutina, ve které je žena ponořena?

Zpráva o objevu se roznáší vesničkou rychlostí blesku a záhy se začínají shromažďovat senzacechtiví místní obyvatelé. Sarkofág je tedy otevřen a vystaven pro veřejnost, aby se každý mohl pokochat krásou a zachovalostí takzvané Tisulské princezny.

Její tmavé vlasy jsou hladce sčesány podél její tváře, pokožka je bělostná a roucho dokonale zachováno. Šaty jsou vyrobeny z jemného materiálu s barevnými květy a sahají jí něco málo pod kolena.

Později se údajně zjišťuje, že materiál, ze kterého jsou šaty vyrobeny, nejde rozborem analyzovat. Oči princezny jsou modré, upřeně hledící k nebi, a její perfektně upravené ruce ladně složeny na hrudi. Vedle hlavy pak má položenou tajemnou malou černou krabičku.

Artefakt zkoumala řada vědců, ani jim se však nepodařilo zjistit podrobnosti a záhadu vyřešit.
Artefakt zkoumala řada vědců, ani jim se však nepodařilo zjistit podrobnosti a záhadu vyřešit.

Nález se údajně zabavuje

Sarkofág je otevřen pro místní obyvatele pouze po dobu pěti hodin. O podivuhodném objevu jsou pak zpraveny místní úřady a místo nálezu je uzavřeno a prohlášeno za kontaminované.  Sarkofág je znovu uzavřen a zabaven. Pro převoz v helikoptéře je však příliš těžký, tudíž je na místě rozhodnuto křišťálovou tekutinu odčerpat.

Jakmile se však tváře princezny dotkne vzduch, začíná její pleť černat. Soudruzi prý okamžitě navracejí veškerou tekutinu zpátky do sarkofágu a tvář ženy se opět rozzáří krásou a svěžestí.

Její mramorový hrob je opět uzavřen a utěsněn. Se zbytky tekutého tmelu v pytlích se prý celá výprava vydává směrem k Novosibirsku. Odváží je cihlově rudá helikoptéra.

Část objevu byla naložena do vrtulníku a skončila neznámo kde. Kdo měl zájem na tom, zamést fakta pod koberec?
Část objevu byla naložena do vrtulníku a skončila neznámo kde. Kdo měl zájem na tom, zamést fakta pod koberec?

Starověké civilizace bez vztahu k evoluci

Sarkofág Tisulské princezny prý ve své původní verzi stál pod obří dřevěnou klenbou v hustém lesním porostu. Ta se přírodními vlivy a věkem zbortila a propadla do země. Bez přístupu kyslíku se tak nevyhnutelně změnila v jednu vrstvu uhlí.

A v tomto stadiu bylo pohřební místo Tisulské princezny údajně nalezeno ruskými horníky. Úroveň civilizace, ze které by neznámá žena měla pocházet, však zřejmě byla mnohem vyšší než ta dnešní. Jak je něco takového možné?

Objev prý připoutá pozornost sovětské policie a o neuvěřitelném objevu se přestává mluvit, jako by se nikdy nic nenašlo. Opravdu se někdo snažil příběh utajit, nebo je to celé vymyšlené? Celá kauza působí poměrně málo pravděpodobně.

Avšak údajně až do podzimu roku 1973 jsou na březích a ostrovech jezera Berchikul prováděny rozsáhlé vykopávky. Toto místo je pouze šest kilometrů od místa, kde byla nalezena princezna. Hledali snad archeologové starodávný hřbitov s dalšími sarkofágy?

Nějak se to neshoduje

Mnoho věcí nesedí. Věrohodnost informačních zdrojů je totiž občas poměrně nízká a tu a tam je možné si příběh přečíst ve zcela jiné podobě.

Protože nikdo z těch, kteří údajně „princeznu“ skutečně viděli, nemůže doložit své svědectví, verzí o tom, jak tato dívka a celý nález vlastně vypadal, je mnoho.

Jedni například tvrdí, že žena nebyla brunetka, ale zcela jasná plavovláska a že sarkofág nebyl z bílého mramoru, ale z černého. Kde je vlastně pravda?

Další se zase domnívají, že nález je důkazem existence starodávné mocné civilizace, či kontaktu s mimozemšťany. Nakolik je celý objev pravdivý, se už asi nikdy nedozvíme.

Místní obyvatelé jsou umlčeni, veškeré záznamy vymazány a pohřební místo, kde byl sarkofág objeven, je po okraj zaplněno hlínou a udusáno.  Pátrat po tomto údajném tajemném objevu je tak již takřka nemožné.

reklama
Související články
Silbury Hill, majestátní umělá mohyla v srdci anglického Wiltshiru, je největší předhistorickou stavbou tohoto typu v Evropě. Vznikla přibližně mezi lety 2470 a 2350 př. n. l., ale její účel je dodnes nejasný. Mohla sloužit jako svatyně, královský hrob nebo astronomická observatoř?   Odhaduje se, že ke stavbě mohyly nacházejícího se poměrně blízko legendárního Stonehenge […]
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Magický jantar: Kronika dávných časů
Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ale jantar je ve skutečnosti mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů. A její stáří? Počítá se na desítky milionů let.   Ve starověku považují jantar za drahokam. Jeho výskyt vysvětlují různě. Například Řekové ho spojují s mytologií. Na světě se objeví poté, co se zabije Faethón, syn slunečního boha […]
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Záhady a napětí
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mohou Uran s Neptunem ukrývat obří vodní oceány?
21stoleti.cz
Mohou Uran s Neptunem ukrývat obří vodní oceány?
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magne
Ruská Pompadourka klela, páchla a prskala
historyplus.cz
Ruská Pompadourka klela, páchla a prskala
Poprvé slaví narozeniny jako car. Petr III. přikáže při té příležitosti své ženě: „Předáte Řád svaté Kateřiny Jelizavetě Voroncovové.“ Dvořané na sebe s pohoršením pohlédnou. Kdo to kdy slyšel, aby vyznamenání určené carevnám a ženám následníků trůnu dostala nějaká panovníkova milenka?! „Car chce svou ženu zapudit a oženit se s Voroncovovou,“ shodnou se svědci scény. Petr
Život ve stavu beztíže: Každodenní boje astronautů na ISS
epochaplus.cz
Život ve stavu beztíže: Každodenní boje astronautů na ISS
Život na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) je plný fyzických a psychických výzev. Jak astronauti zvládají slabou gravitaci, přísnou hygienu a náročnou denní rutinu? Přečtěte si o realitě, kde i obyčejné čištění zubů je dobrodružstvím a káva může pocházet ze záchodu. Co způsobuje slabá gravitace? Chtěli jsme ukázat, že pomocí lékařů ze Země dokážeme sami použít
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Štáfek čelí těžké zkoušce: Jeho dcera bojuje s vážnou nemocí
nasehvezdy.cz
Štáfek čelí těžké zkoušce: Jeho dcera bojuje s vážnou nemocí
Herec Jakub Štáfek (34), známý ze seriálů Ulice a Specialisté, sice působí na první pohled jako „floutek“, ve skutečnosti je ale milující manžel a tatínek dvou malých dcer. Až nyní přiznal, že mla
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Baví se v domě spolu duchové?
skutecnepribehy.cz
Baví se v domě spolu duchové?
Domnívali jsme se, že je ten zchátralý dům zcela opuštěný. Pak jsme z něj ale opakovaně slyšeli hlasy. Nikoho jsme ale neviděli. Celkem často jezdím na svou chatu u lesa na kraji obce. Protože ráda chodím s přítelem na procházky, většinou společně zamíříme právě do blízkého lesa. Naše cesta obvykle vede kolem opuštěného starého domu. Jednou se ale stalo něco, co v nás
Franck Muller Vanguard Tower: Hodinářská preciznost vtisknutá dubajskému panoramatu
iluxus.cz
Franck Muller Vanguard Tower: Hodinářská preciznost vtisknutá dubajskému panoramatu
Po ohromujícím úspěchu a vyprodání luxusního projektu Franck Muller Aeternitas Tower spojili síly švýcarský hodinářský dům Franck Muller a developerská společnost London Gate z Dubaje znovu. Výsledkem
Moje neteř se nikdy nevzdává!
nejsemsama.cz
Moje neteř se nikdy nevzdává!
Někteří lidé to v životě nemají snadné a prožijí si těžké chvíle. Ani ty je ale nezlomí. Pro moji neteř Kamilu si osud přichystal těžké zkoušky. Byla to krásná a zdravá mladá žena, ale jednoho dne se stala obětí autonehody, na které nenesla vinu. S těžkými zraněními přežila, odnesly to ale její nohy. Po několika
5 věcí, které jste nevěděli o případu Zodiac: Je stále naživu?
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o případu Zodiac: Je stále naživu?
Patří k nejslavnějším vrahům všech dob. Veřejnost šokoval nejen svými brutálními činy, ale také tím, že prostřednictvím dopisů komunikoval s novináři i policisty a sebevědomě se jim vysmíval. Nikdy ne
Komoda praktická i dekorativní
panidomu.cz
Komoda praktická i dekorativní
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz