Jak název tohoto kamene napovídá, jeho naleziště leží v africké Tanzanii a je doposud jediným známým zdrojem…Odborníci na drahé kameny tvrdí, že možnost výskytu tanzanitu jinde na světě je velmi nepravděpodobná, nicméně jednoznačně vyloučená také není.
Existuje několik verzí o tom, kdo a kdy poprvé objevil tanzanit. Jedna z nich vypráví o domorodých masajských pastevcích, kteří v roce 1967 nacházejí modré krystaly poblíž úpatí hory Kilimandžáro v Tanzanii.
Tuto informaci pak sdělí hledači zlata a drahokamů jménem Manuel d’Souza (1913–1969), který se domnívá, že jde o modré safíry. Po odborném zkoumání se však ukáže, že se jedná o variantu minerálu zvaného zoisit.
V jiné verzi hraje hlavní roli místní rodák Jumanne Mhero Ngoma (1939–2019), který je za to dokonce vyznamenán vládou Tanzanie, ačkoli někteří lidé tvrdí, že nezaslouženě.
Bez ohledu na to, kdo tanzanit skutečně objevil, krátce poté se asi 4 kilometry dlouhý pás podél úpatí Kilimandžára stane centrem těžby, protože lidé z celého světa zde vidí příležitost ke zbohatnutí. V roce 1971 vláda Tanzanie doly znárodní a převezme jejich správu.
Světlejší je levnější
Drahokam mezitím zaujme světoznámou klenotnickou společnost Tiffany & Co. a ta se ho rozhodne prodávat pod názvem tanzanit, aby zdůraznila jeho geografickou výjimečnost.
Prodej spustí v roce 1968 a popíše jej jako „nejkrásnější modrý kámen, objevený za více než 2000 let“. A čím je tak mimořádný? Podle gemologů je to proto, že při interakci se světlem se u něj objevují dvě výrazné barvy.
Jedna je modrá a druhá představuje záblesk růžové. Nejcennějším odstínem je u tanzanitu temně modrý, světlejší tóny jsou levnější. Existují také některé vzácné barevné varianty, které tvoří méně než 10 % veškerého vytěženého tanzanitu.
Může jít o zeleno-modrou nebo paletu barev podobnou pavím perům, tedy mix zelené, modré a fialovo-růžové. Dá se také narazit na tanzanity, které jsou spíše zelené než modré.
Oblíbenec celebrit i filmařů
V přírodě mají tanzanity obvykle hnědavou nebo žlutohnědou barvu. Svůj charakteristický modrý nebo fialový odstín získávají až po tepelné úpravě. A právě proto se traduje, že masajové na modré tanzanity narazili poté, co do místa nálezu udeřil blesk.
Zahřívání může proběhnout přírodními procesy nebo uměle. Tanzanit si oblíbí některé známé osobnosti, například britská princezna Catherine, vévodkyně z Walesu (*1982) nosí stylově sladěnou sadu složenou z přívěsku a náušnic s tímto drahokamem.
Také americkou zpěvačku Beyoncé (*1981) překvapí její nynější manžel, raper Jay Z (*1969) prstenem s tanzanitem a diamanty spolu se žádostí o ruku. A pamatujete si na film Titanic (1997) a klenot Srdce oceánu?
I když byl kámen prezentován jako modrý diamant, ve skutečnosti byl pro účely filmu použitý tanzanit. Lidi narozené v prosinci může potěšit fakt, že tanzanit byl vybrán jako jeden z kamenů tohoto měsíce.