Zúžení aortální chlopně je jedním ze závažných onemocnění současnosti, jehož výskyt stoupá se zvyšujícím se věkem populace. Prognóza života u nemocných osob je u části pacientů mnohem horší než u lidí s nádorovým onemocněním – odhadovaná doba přežití se pohybuje pouze mezi 2-5 lety.
Pro lidi starší 70 let a rizikové pacienty už se chirurgická léčba nedoporučuje, protože je velké riziko, že pacient nemusí zvládnout rekonvalescenci. Alternativním způsobem léčby je tak nasazení medikamentů, které však v důsledku nejsou příliš efektivní a jejich užívání často ani nevede k výraznějším změnám. Díky technologickému pokroku za posledních několik let je k dispozici metoda tzv.
katetrizace – pomocí tenkých trubic označovaných jako katetry je zaváděna umělá chlopeň přímo do srdce.

Metoda, která pacientům prodlužuje život
Vzhledem k tomu, že se délka života prodlužuje a zúžením aortální chlopně trpí stále více lidí, především starších, je vyšší potřeba implantací. Nedávno vyvinutá metoda TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) by mohla být do budoucna řešením zdravotních problémů u starších a rizikových pacientů. Metoda je šetrná a dává šanci na delší život.
Navíc jim výrazně zkracuje dobu hospitalizace a rekonvalescence, pacienti tak často opouštějí nemocnici již po 3-4 dnech.
Dlouhodobá účinnost této metody nebyla dosud plně ověřená, a tak je třeba dalších studií.

Miniinvazivní zákroky jsou šetrnější
Klasická metoda léčby zúžení aortální chlopně je kardiochirurgická, kdy pacientovi musí lékaři otevřít celý hrudník a chlopeň vyměnit. Moderní metoda využívá speciálních miniaturizovaných chlopní, které se dopravují do srdce přes stehenní tepnu, v některých případech přes drobné rány na hrudníku, bez potřeby otevřené operace.
„Při klasickém chirurgickém zákroku se nemocná chlopeň vystřihuje a na její místo se našije náhrada. Při použití TAVI metody se do nemocné chlopně přes katetr implantuje specificky vyvinutá chlopeň,“ předkládá výhody doc. Josef Šťásek, přednosta 1. Interní kardiochirurgické kliniky FN v Hradci Králové.
Miniinvazivní metody způsobují méně bolestivé rány, menší pooperační ztráty krve a nižší riziko infekce.

Česko má mnoho předních kardiochirurgů
V ČR existuje v současnosti 15 specializovaných cerebrovaskulárních center, jež provádějí výkon TAVI. V těchto centrech působí tzv. heart týmy složené z kardiologů, kardiochirurgů, anesteziologů a dalších odborníků. „Náš tým se pravidelně setkává a probírá jednotlivé pacienty s onemocněním srdeční chlopně.
Snažíme se vždy zvolit nejlepší léčbu pro každého pacienta tak, aby mu byla ušita na míru,“ řekl doc.
Martin Mates, předseda České asociace intervenční kardiologie.

Facebook
Twitter
RSS