Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Temná pověst nejstaršího domu v USA. Řádí tam duch vraha?

Nejstarší dřevěný dům na území Spojených států amerických? To je samo o sobě tahák, který láká každoročně velkou spoustu turistů. Jenže v případě tzv.

Fairbanksova domu, který se tímto titulem pyšní, se ke všemu přidává ještě celá řada legend a svědectví o nadpřirozených jevech, které se prý v domě projevují. Mohlo by jít o duchy rodiny z 19. století?

V první polovině 17. století je území dnešních Spojených států z převážné části neprozkoumané, plné nevyzpytatelných domorodých kmenů, divokých zvířat a míst, kam se nikdo neodváží.

A přesto se kolonizátoři pouští stále hlouběji do vnitrozemí, kde zakládají první usedlosti. Jde zpravidla o puritány – věříci, kteří svůj čas dělí mezi modlitby a práci. A také lidi silně věřící v čarodějnictví a temné síly, které se pokoušejí o jejich duši.

Nejinak je tomu i s Jonathanem a Grace Fairbanksovými, kteří připlouvají do kolonie v Massachusettském zálivu v roce 1633 i se svými šesti dětmi, aby zde započali nový život. Patrně v roce 1637 si s pýchou budují svůj nový dům.

Jsou pověrčiví – do trámů vyrývají ochranné značky a všude věší magické byliny. To vše s jediným cílem: Zabránit vstupu čarodějnicím a jejich temné magii. Proč se ale z domu stejně stane jedno z nejstrašidelnějších míst ve Státech?

Hrůzný čin

Život rodiny je nakonec poměrně klidný. Jonathan vykonává důležité povolání koláře, díky čemuž se stává klíčovou součástí nově utvářené komunity.

Časem dům přechází v rodině z potomka na potomka a nic nenasvědčuje tomu, že by se o něm mělo v budoucnu hovořit v souvislosti s nadpřirozenými jevy. Jenže pak přichází začátek 19. století.

V roce 1801 totiž jeden z členů rodiny – Jason Fairbanks v domě zavraždí svou přítelkyni Elizabeth Falesovou. Důvodem jsou zhrzené city – Elizabeth totiž odmítá jeho nabídku k sňatku.

Následuje vyšetřování, Jasonovo usvědčení z vraždy a následná poprava na popravišti v nedalekém Dedhamu. Události už navždy ovlivní atmosféru tohoto prastarého domu.

Lidé z okolí se mu často vyhýbají a šeptá se, že s vraždou se v jeho zdech usadila temná kletba. Může na tom být něco pravdy?

Atmosféru uvnitř starobylého domu označují někteří návštěvníci za znepokojivou.
Atmosféru uvnitř starobylého domu označují někteří návštěvníci za znepokojivou.

Mnoho podivných incidentů

Výčet zvláštních událostí souvisejících s domem děsivou vraždou nekončí. V roce 1879 přechází dům do vlastnictví Rebeccy Fairbanks, která v něm chvíli žije bez jakýchkoliv problémů.

Jenže pak začíná věřit, že je s domem  spojena negativní energie, což vyvrcholí v okamžiku, kdy do něj udeří během jedné bouřlivé noci blesk a usmrtí jejího psa. Rebecca dům prodává, ale nakonec se do něj po čase se souhlasem nových majitelů stěhuje zpět.

V roce 1905 pak přebírá dům jiná větev rodiny Fairbanksových a postupně ho přemění na muzeum a významné místo, kde se odehrávají schůzky důležitých politiků a organizací. Zvláštní aura domu se znovu projeví o pár desítek let později.

V roce 1964 do domu naráží automobil, jeho řidič při nehodě přichází o ruku. V roce 1967 se pak skupina žhářů pokouší dům zapálit, což se jim ovšem nepodaří. Zaúřadovali snad jeho spirituální ochránci, jak věří někteří záhadologové?

Jako by odešli nedávno

V současnosti dům stále funguje jako muzeum, které mezi návštěvníky vzbuzuje nemalý údiv. Zachovalost stavby je totiž až neuvěřitelná. Nejde jen o dům samotný, který se současní majitelé snaží udržovat v co nejpůvodnější podobě, ale i o jeho vybavení.

Uvnitř je totiž stále mnoho stovky let starého nábytku, obrazů či dětských hraček. Všechno to působí tak, jako by rodina Fairbanksových opustila své proti duchům a čarodějnicím chráněné sídlo teprve nedávno.

Autentičnost celého prostoru ještě přispívá k poměrně tajemné atmosféře, o které návštěvníci často píšou. Někteří tvrdí, že se v domě náhle cítili slabí nebo že měli pocit cizí přítomnosti.

Další zase naznačují přítomnost jakési zvláštní a velmi silné energie, která může nepříznivě působit na citlivější jedince. Dokládají tato svědectví, že je s domem skutečně něco v nepořádku?

V domě se dodnes nacházejí kusy stovky let starého vybavení.
V domě se dodnes nacházejí kusy stovky let starého vybavení.

Mnoho podivných jevů

Dům stále oblíbeným cílem turistů z celých Spojených států. Tajemné jevy v něm však potvrzují kromě nich i sami majitelé. „V domě se neustále dějí divné věci.

Od domovního zvonku, který už milionkrát vypadl, až po světla, která nikdy nefungují, jak mají,“ říká Američan Justin Schlesinger, jeden z vlastníků muzea a zároveň potomků těch, kteří dům postavili.

Podle něj bývají také na schodech slyšet kroky, i když tam nikdo prokazatelně není. V jednu dobu se tam také každou noc spouštěl nově nainstalovaný poplašný systém.

Dodnes se nepodařilo zjistit, co to způsobovalo a rady si s tím neví ani firma, která systém dodala. „Pokud existují věci, jako jsou duchové, tohle je pro ně logické místo,“ dodává.

A o svých slovech se před časem přesvědčil, když do Fairbanksova domu doraží skupina lovců duchů z Atlanty známá pod zkratkou TAPS. Co se jejím členům podařilo zjistit?

Přichází lovci duchů

Prastarý Fairbanksův dům je nebývale živý. Tentokrát se v něm však neprocházejí turisté, ale přivolaní lovci duchů.

Justin Schlesinger jim ukazuje veškeré prostory, popisuje spletitou historii a upozorňuje, že mnozí návštěvníci si stěžují mimo jiné také na to, že se jim v domě zničehonic vybíjí baterie mobilních telefonů, fotoaparátů a kamer. Není na co čekat.

Paranormální vyšetřovatelé si vybalují vybavení a instalují ho prakticky ve všech místnostech – infrakamery, audiorekordéry, záznamníky tzv. EVP – elektronického hlasu. Za okny se stmívá a členové týmu ulehají do spacáků v jedné místnosti domu.

V tajuplném sídle nakonec stráví celou noc, během které provádí všemožná měření a snaží se zaznamenat veškeré neobvyklé jevy. Někteří z nich později označí právě toto vyšetřování za jedno z nejintenzivnějších ve své kariéře.

Náročná noc

Během několika hodin strávených ve Fairbanksově domě na členy týmu čekají podivné zvuky i nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Divoká noc potká i zmíněného Justina Schlesingera.

Ten v jednu chvíli zjišťuje, že se jeho mobilní telefon sám od sebe vypnul, načež z něho začal vycházet strašidelný zvuk připomínající hraní varhan. „Nevím jestli jsem byl vyloženě vyděšený. Možná spíše překvapený a zmatený,“ říká muž později novinářům.

sami lovci duchů pořižují několik zajímavých nahrávek, na kterých jsou údajně slyšet zvuky dětí. Kromě toho se členové TAPS setkávají s podivným klepáním a dalšími zvuky, které se nedaří jednoznačně identifikovat.

„Můj závěr je takový, že v tom domě definitivně probíhá nějaká paranormální aktivita,“ říká vedoucí týmu Traci Boiselle. Měli by se tedy turisté mířící do tohoto domu obávat?

Je za vším kletba?

Teorií o tom, co se v prastarém domě odehrává, je víc. Samotní lovci duchů z týmu TAPS tvrdí, že jde s největší pravděpodobností o duchy celé řady zesnulých členů rodinného klanu, která dům už po staletí vlastní.

Prý se dost možná snaží kontaktovat svého příbuzného, což je důvod, proč je svědkem všech paranormálních jevů nejčastěji právě Justin Schlesinger.

Další možností podle lovců duchů je, že je dům skutečně prokletý a že k tomu došlo v momentu oné krvavé vraždy na začátku 19. století.

Mrtví strašící v jednotlivých místnostech pak mohou být dušemi lidí spojených s vraždou nebo dušemi rodinných příslušníků, kteří zemřeli později a které tam kletba vězní. Jisté však není nic.

Paranormálním vyšetřovatelům se prý nepodařilo navázat přímý kontakt a zjistit, kdo se za vším skrývá. Vnesou do všeho světlo další očekávaná vyšetřování?

Místo prošetřovali i lovci duchů z TAPS.
Místo prošetřovali i lovci duchů z TAPS.

(Foto: wikimedia.org, flickr.com)

Související články
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz