Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Temná pověst nejstaršího domu v USA. Řádí tam duch vraha?

Nejstarší dřevěný dům na území Spojených států amerických? To je samo o sobě tahák, který láká každoročně velkou spoustu turistů. Jenže v případě tzv.

Fairbanksova domu, který se tímto titulem pyšní, se ke všemu přidává ještě celá řada legend a svědectví o nadpřirozených jevech, které se prý v domě projevují. Mohlo by jít o duchy rodiny z 19. století?

V první polovině 17. století je území dnešních Spojených států z převážné části neprozkoumané, plné nevyzpytatelných domorodých kmenů, divokých zvířat a míst, kam se nikdo neodváží.

A přesto se kolonizátoři pouští stále hlouběji do vnitrozemí, kde zakládají první usedlosti. Jde zpravidla o puritány – věříci, kteří svůj čas dělí mezi modlitby a práci. A také lidi silně věřící v čarodějnictví a temné síly, které se pokoušejí o jejich duši.

Nejinak je tomu i s Jonathanem a Grace Fairbanksovými, kteří připlouvají do kolonie v Massachusettském zálivu v roce 1633 i se svými šesti dětmi, aby zde započali nový život. Patrně v roce 1637 si s pýchou budují svůj nový dům.

Jsou pověrčiví – do trámů vyrývají ochranné značky a všude věší magické byliny. To vše s jediným cílem: Zabránit vstupu čarodějnicím a jejich temné magii. Proč se ale z domu stejně stane jedno z nejstrašidelnějších míst ve Státech?

Hrůzný čin

Život rodiny je nakonec poměrně klidný. Jonathan vykonává důležité povolání koláře, díky čemuž se stává klíčovou součástí nově utvářené komunity.

Časem dům přechází v rodině z potomka na potomka a nic nenasvědčuje tomu, že by se o něm mělo v budoucnu hovořit v souvislosti s nadpřirozenými jevy. Jenže pak přichází začátek 19. století.

V roce 1801 totiž jeden z členů rodiny – Jason Fairbanks v domě zavraždí svou přítelkyni Elizabeth Falesovou. Důvodem jsou zhrzené city – Elizabeth totiž odmítá jeho nabídku k sňatku.

Následuje vyšetřování, Jasonovo usvědčení z vraždy a následná poprava na popravišti v nedalekém Dedhamu. Události už navždy ovlivní atmosféru tohoto prastarého domu.

Lidé z okolí se mu často vyhýbají a šeptá se, že s vraždou se v jeho zdech usadila temná kletba. Může na tom být něco pravdy?

Atmosféru uvnitř starobylého domu označují někteří návštěvníci za znepokojivou.
Atmosféru uvnitř starobylého domu označují někteří návštěvníci za znepokojivou.

Mnoho podivných incidentů

Výčet zvláštních událostí souvisejících s domem děsivou vraždou nekončí. V roce 1879 přechází dům do vlastnictví Rebeccy Fairbanks, která v něm chvíli žije bez jakýchkoliv problémů.

Jenže pak začíná věřit, že je s domem  spojena negativní energie, což vyvrcholí v okamžiku, kdy do něj udeří během jedné bouřlivé noci blesk a usmrtí jejího psa. Rebecca dům prodává, ale nakonec se do něj po čase se souhlasem nových majitelů stěhuje zpět.

V roce 1905 pak přebírá dům jiná větev rodiny Fairbanksových a postupně ho přemění na muzeum a významné místo, kde se odehrávají schůzky důležitých politiků a organizací. Zvláštní aura domu se znovu projeví o pár desítek let později.

V roce 1964 do domu naráží automobil, jeho řidič při nehodě přichází o ruku. V roce 1967 se pak skupina žhářů pokouší dům zapálit, což se jim ovšem nepodaří. Zaúřadovali snad jeho spirituální ochránci, jak věří někteří záhadologové?

Jako by odešli nedávno

V současnosti dům stále funguje jako muzeum, které mezi návštěvníky vzbuzuje nemalý údiv. Zachovalost stavby je totiž až neuvěřitelná. Nejde jen o dům samotný, který se současní majitelé snaží udržovat v co nejpůvodnější podobě, ale i o jeho vybavení.

Uvnitř je totiž stále mnoho stovky let starého nábytku, obrazů či dětských hraček. Všechno to působí tak, jako by rodina Fairbanksových opustila své proti duchům a čarodějnicím chráněné sídlo teprve nedávno.

Autentičnost celého prostoru ještě přispívá k poměrně tajemné atmosféře, o které návštěvníci často píšou. Někteří tvrdí, že se v domě náhle cítili slabí nebo že měli pocit cizí přítomnosti.

Další zase naznačují přítomnost jakési zvláštní a velmi silné energie, která může nepříznivě působit na citlivější jedince. Dokládají tato svědectví, že je s domem skutečně něco v nepořádku?

V domě se dodnes nacházejí kusy stovky let starého vybavení.
V domě se dodnes nacházejí kusy stovky let starého vybavení.

Mnoho podivných jevů

Dům stále oblíbeným cílem turistů z celých Spojených států. Tajemné jevy v něm však potvrzují kromě nich i sami majitelé. „V domě se neustále dějí divné věci.

Od domovního zvonku, který už milionkrát vypadl, až po světla, která nikdy nefungují, jak mají,“ říká Američan Justin Schlesinger, jeden z vlastníků muzea a zároveň potomků těch, kteří dům postavili.

Podle něj bývají také na schodech slyšet kroky, i když tam nikdo prokazatelně není. V jednu dobu se tam také každou noc spouštěl nově nainstalovaný poplašný systém.

Dodnes se nepodařilo zjistit, co to způsobovalo a rady si s tím neví ani firma, která systém dodala. „Pokud existují věci, jako jsou duchové, tohle je pro ně logické místo,“ dodává.

A o svých slovech se před časem přesvědčil, když do Fairbanksova domu doraží skupina lovců duchů z Atlanty známá pod zkratkou TAPS. Co se jejím členům podařilo zjistit?

Přichází lovci duchů

Prastarý Fairbanksův dům je nebývale živý. Tentokrát se v něm však neprocházejí turisté, ale přivolaní lovci duchů.

Justin Schlesinger jim ukazuje veškeré prostory, popisuje spletitou historii a upozorňuje, že mnozí návštěvníci si stěžují mimo jiné také na to, že se jim v domě zničehonic vybíjí baterie mobilních telefonů, fotoaparátů a kamer. Není na co čekat.

Paranormální vyšetřovatelé si vybalují vybavení a instalují ho prakticky ve všech místnostech – infrakamery, audiorekordéry, záznamníky tzv. EVP – elektronického hlasu. Za okny se stmívá a členové týmu ulehají do spacáků v jedné místnosti domu.

V tajuplném sídle nakonec stráví celou noc, během které provádí všemožná měření a snaží se zaznamenat veškeré neobvyklé jevy. Někteří z nich později označí právě toto vyšetřování za jedno z nejintenzivnějších ve své kariéře.

Náročná noc

Během několika hodin strávených ve Fairbanksově domě na členy týmu čekají podivné zvuky i nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Divoká noc potká i zmíněného Justina Schlesingera.

Ten v jednu chvíli zjišťuje, že se jeho mobilní telefon sám od sebe vypnul, načež z něho začal vycházet strašidelný zvuk připomínající hraní varhan. „Nevím jestli jsem byl vyloženě vyděšený. Možná spíše překvapený a zmatený,“ říká muž později novinářům.

sami lovci duchů pořižují několik zajímavých nahrávek, na kterých jsou údajně slyšet zvuky dětí. Kromě toho se členové TAPS setkávají s podivným klepáním a dalšími zvuky, které se nedaří jednoznačně identifikovat.

„Můj závěr je takový, že v tom domě definitivně probíhá nějaká paranormální aktivita,“ říká vedoucí týmu Traci Boiselle. Měli by se tedy turisté mířící do tohoto domu obávat?

Je za vším kletba?

Teorií o tom, co se v prastarém domě odehrává, je víc. Samotní lovci duchů z týmu TAPS tvrdí, že jde s největší pravděpodobností o duchy celé řady zesnulých členů rodinného klanu, která dům už po staletí vlastní.

Prý se dost možná snaží kontaktovat svého příbuzného, což je důvod, proč je svědkem všech paranormálních jevů nejčastěji právě Justin Schlesinger.

Další možností podle lovců duchů je, že je dům skutečně prokletý a že k tomu došlo v momentu oné krvavé vraždy na začátku 19. století.

Mrtví strašící v jednotlivých místnostech pak mohou být dušemi lidí spojených s vraždou nebo dušemi rodinných příslušníků, kteří zemřeli později a které tam kletba vězní. Jisté však není nic.

Paranormálním vyšetřovatelům se prý nepodařilo navázat přímý kontakt a zjistit, kdo se za vším skrývá. Vnesou do všeho světlo další očekávaná vyšetřování?

Místo prošetřovali i lovci duchů z TAPS.
Místo prošetřovali i lovci duchů z TAPS.

(Foto: wikimedia.org, flickr.com)

reklama
Související články
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
reklama
reklama
Historie
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje. […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Zajímavosti
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Záhady a napětí
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
Bumerang z Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 tisíc let?
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů: Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polských archeologů […]
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vajíčkové nadělení: Sekaná s „nekonečným“ vejcem
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Sekaná s „nekonečným“ vejcem
Sekaná plněná vejci natvrdo je skvělou večeří. Podávejte ji nakrájenou na plátky se zeleninovou oblohou a bramborem nebo chlebem. Potřebujete: ✿ 2 rohlíky ✿ mléko ✿ 1 kg mletého masa ✿ 1 cibuli ✿ 4 stroužky česneku ✿ 3 syrová vejce ✿ 4 vejce natvrdo ✿ sůl, pepř ✿ 2 lžičky majoránky ✿ hrst čerstvé petrželky ✿ 4 plátky másla 1. Pečivo nakrájejte na kostičky do
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Starobylé pražské čtvrti, rejdiště přízraků
enigmaplus.cz
Starobylé pražské čtvrti, rejdiště přízraků
Pražská Malá Strana se strašidly a duchy hemží zřejmě ještě o něco více než jiná starobylá místa. Například na Maltézském náměstí se prý v Nostickém paláci zjevuje neklidně vyhlížející muž s velkým kl
Cikádová apokalypsa 2025: Do USA míří miliardy hmyzích hlasů
21stoleti.cz
Cikádová apokalypsa 2025: Do USA míří miliardy hmyzích hlasů
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací period
Byl předlohou Bruncvíka rival císaře Barbarossy?
historyplus.cz
Byl předlohou Bruncvíka rival císaře Barbarossy?
Kdysi dávno vládl českým zemím bájný kníže Žibřid, který jim prý získal do znaku orlici. Jeho synovi Bruncvíkovi to ale nestačilo. Zatoužil po něčem mnohem reprezentativnějším. Vydal se proto na cesty, aby Čechám zajistil důstojnější symbol. Alespoň tak líčí původ lva v našem státním znaku spisovatel Alois Jirásek. Kde se pro svou pověst inspiroval? Mohla
Ledová královna konečně roztála
skutecnepribehy.cz
Ledová královna konečně roztála
Po manželově smrti pro mě nastalo truchlivé období, trvalo nekonečně dlouho. Myslela jsem, že to tak bude už napořád, ale mýlila jsem se. Manžel byl o dvacet let starší. Rodiče a kamarádky mě varovali, abych si o tolik staršího muže nebrala, že to nedopadne dobře. V jistém ohledu měli pravdu. Můj muž, když mi bylo padesát, zemřel. Neměli jsme
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Rohlik.cz představuje „Xtra“: nový standard v online nakupování potravin. To nejlepší posunuté ještě o level dál.
iluxus.cz
Rohlik.cz představuje „Xtra“: nový standard v online nakupování potravin. To nejlepší posunuté ještě o level dál.
Rohlik Group dnes oficiálně spouští Rohlík Xtra, svůj dosud nejambicióznější věrnostní program. Nahrazuje tak dosavadní klub Premium něčím výrazně silnějším. Xtra není jen vylepšením. Je to všechno, c
Bojíte se antidepresiv?
panidomu.cz
Bojíte se antidepresiv?
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
epochaplus.cz
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte
Minimalistická vila v zalesněné krajině
rezidenceonline.cz
Minimalistická vila v zalesněné krajině
Zelené údolí, na jehož svahu by člověk spíše očekával srub, svítí bílá vila. Některé její linie kopírují terén, což přispívá k tomu, že se stává harmonickou součástí neporušené přírody. V přívětivé krajině Dolního Rakouska, kterou po tisíciletí modeloval tok Dunaje, si mladý manželský pár zvolil svůj prostor pro život. Blízko Klosterneuburgu, nedaleko Vídně, a přesto vzdálený od
Tajné schůzky Randové se ženatým Svobodou?
nasehvezdy.cz
Tajné schůzky Randové se ženatým Svobodou?
Neříká se nadarmo, že v práci vzniká spousta nových lásek. Možná se podobný osud právě děje hvězdě seriálu Ulice Martině Randové (53). Není tajemstvím, že jejím seriálovým partnerem je sympatický Vá
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz