Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Temná pověst nejstaršího domu v USA. Řádí tam duch vraha?

Nejstarší dřevěný dům na území Spojených států amerických? To je samo o sobě tahák, který láká každoročně velkou spoustu turistů. Jenže v případě tzv.

Fairbanksova domu, který se tímto titulem pyšní, se ke všemu přidává ještě celá řada legend a svědectví o nadpřirozených jevech, které se prý v domě projevují. Mohlo by jít o duchy rodiny z 19. století?

V první polovině 17. století je území dnešních Spojených států z převážné části neprozkoumané, plné nevyzpytatelných domorodých kmenů, divokých zvířat a míst, kam se nikdo neodváží.

A přesto se kolonizátoři pouští stále hlouběji do vnitrozemí, kde zakládají první usedlosti. Jde zpravidla o puritány – věříci, kteří svůj čas dělí mezi modlitby a práci. A také lidi silně věřící v čarodějnictví a temné síly, které se pokoušejí o jejich duši.

Nejinak je tomu i s Jonathanem a Grace Fairbanksovými, kteří připlouvají do kolonie v Massachusettském zálivu v roce 1633 i se svými šesti dětmi, aby zde započali nový život. Patrně v roce 1637 si s pýchou budují svůj nový dům.

Jsou pověrčiví – do trámů vyrývají ochranné značky a všude věší magické byliny. To vše s jediným cílem: Zabránit vstupu čarodějnicím a jejich temné magii. Proč se ale z domu stejně stane jedno z nejstrašidelnějších míst ve Státech?

Hrůzný čin

Život rodiny je nakonec poměrně klidný. Jonathan vykonává důležité povolání koláře, díky čemuž se stává klíčovou součástí nově utvářené komunity.

Časem dům přechází v rodině z potomka na potomka a nic nenasvědčuje tomu, že by se o něm mělo v budoucnu hovořit v souvislosti s nadpřirozenými jevy. Jenže pak přichází začátek 19. století.

V roce 1801 totiž jeden z členů rodiny – Jason Fairbanks v domě zavraždí svou přítelkyni Elizabeth Falesovou. Důvodem jsou zhrzené city – Elizabeth totiž odmítá jeho nabídku k sňatku.

Následuje vyšetřování, Jasonovo usvědčení z vraždy a následná poprava na popravišti v nedalekém Dedhamu. Události už navždy ovlivní atmosféru tohoto prastarého domu.

Lidé z okolí se mu často vyhýbají a šeptá se, že s vraždou se v jeho zdech usadila temná kletba. Může na tom být něco pravdy?

Atmosféru uvnitř starobylého domu označují někteří návštěvníci za znepokojivou.
Atmosféru uvnitř starobylého domu označují někteří návštěvníci za znepokojivou.

Mnoho podivných incidentů

Výčet zvláštních událostí souvisejících s domem děsivou vraždou nekončí. V roce 1879 přechází dům do vlastnictví Rebeccy Fairbanks, která v něm chvíli žije bez jakýchkoliv problémů.

Jenže pak začíná věřit, že je s domem  spojena negativní energie, což vyvrcholí v okamžiku, kdy do něj udeří během jedné bouřlivé noci blesk a usmrtí jejího psa. Rebecca dům prodává, ale nakonec se do něj po čase se souhlasem nových majitelů stěhuje zpět.

V roce 1905 pak přebírá dům jiná větev rodiny Fairbanksových a postupně ho přemění na muzeum a významné místo, kde se odehrávají schůzky důležitých politiků a organizací. Zvláštní aura domu se znovu projeví o pár desítek let později.

V roce 1964 do domu naráží automobil, jeho řidič při nehodě přichází o ruku. V roce 1967 se pak skupina žhářů pokouší dům zapálit, což se jim ovšem nepodaří. Zaúřadovali snad jeho spirituální ochránci, jak věří někteří záhadologové?

Jako by odešli nedávno

V současnosti dům stále funguje jako muzeum, které mezi návštěvníky vzbuzuje nemalý údiv. Zachovalost stavby je totiž až neuvěřitelná. Nejde jen o dům samotný, který se současní majitelé snaží udržovat v co nejpůvodnější podobě, ale i o jeho vybavení.

Uvnitř je totiž stále mnoho stovky let starého nábytku, obrazů či dětských hraček. Všechno to působí tak, jako by rodina Fairbanksových opustila své proti duchům a čarodějnicím chráněné sídlo teprve nedávno.

Autentičnost celého prostoru ještě přispívá k poměrně tajemné atmosféře, o které návštěvníci často píšou. Někteří tvrdí, že se v domě náhle cítili slabí nebo že měli pocit cizí přítomnosti.

Další zase naznačují přítomnost jakési zvláštní a velmi silné energie, která může nepříznivě působit na citlivější jedince. Dokládají tato svědectví, že je s domem skutečně něco v nepořádku?

V domě se dodnes nacházejí kusy stovky let starého vybavení.
V domě se dodnes nacházejí kusy stovky let starého vybavení.

Mnoho podivných jevů

Dům stále oblíbeným cílem turistů z celých Spojených států. Tajemné jevy v něm však potvrzují kromě nich i sami majitelé. „V domě se neustále dějí divné věci.

Od domovního zvonku, který už milionkrát vypadl, až po světla, která nikdy nefungují, jak mají,“ říká Američan Justin Schlesinger, jeden z vlastníků muzea a zároveň potomků těch, kteří dům postavili.

Podle něj bývají také na schodech slyšet kroky, i když tam nikdo prokazatelně není. V jednu dobu se tam také každou noc spouštěl nově nainstalovaný poplašný systém.

Dodnes se nepodařilo zjistit, co to způsobovalo a rady si s tím neví ani firma, která systém dodala. „Pokud existují věci, jako jsou duchové, tohle je pro ně logické místo,“ dodává.

A o svých slovech se před časem přesvědčil, když do Fairbanksova domu doraží skupina lovců duchů z Atlanty známá pod zkratkou TAPS. Co se jejím členům podařilo zjistit?

Přichází lovci duchů

Prastarý Fairbanksův dům je nebývale živý. Tentokrát se v něm však neprocházejí turisté, ale přivolaní lovci duchů.

Justin Schlesinger jim ukazuje veškeré prostory, popisuje spletitou historii a upozorňuje, že mnozí návštěvníci si stěžují mimo jiné také na to, že se jim v domě zničehonic vybíjí baterie mobilních telefonů, fotoaparátů a kamer. Není na co čekat.

Paranormální vyšetřovatelé si vybalují vybavení a instalují ho prakticky ve všech místnostech – infrakamery, audiorekordéry, záznamníky tzv. EVP – elektronického hlasu. Za okny se stmívá a členové týmu ulehají do spacáků v jedné místnosti domu.

V tajuplném sídle nakonec stráví celou noc, během které provádí všemožná měření a snaží se zaznamenat veškeré neobvyklé jevy. Někteří z nich později označí právě toto vyšetřování za jedno z nejintenzivnějších ve své kariéře.

Náročná noc

Během několika hodin strávených ve Fairbanksově domě na členy týmu čekají podivné zvuky i nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Divoká noc potká i zmíněného Justina Schlesingera.

Ten v jednu chvíli zjišťuje, že se jeho mobilní telefon sám od sebe vypnul, načež z něho začal vycházet strašidelný zvuk připomínající hraní varhan. „Nevím jestli jsem byl vyloženě vyděšený. Možná spíše překvapený a zmatený,“ říká muž později novinářům.

sami lovci duchů pořižují několik zajímavých nahrávek, na kterých jsou údajně slyšet zvuky dětí. Kromě toho se členové TAPS setkávají s podivným klepáním a dalšími zvuky, které se nedaří jednoznačně identifikovat.

„Můj závěr je takový, že v tom domě definitivně probíhá nějaká paranormální aktivita,“ říká vedoucí týmu Traci Boiselle. Měli by se tedy turisté mířící do tohoto domu obávat?

Je za vším kletba?

Teorií o tom, co se v prastarém domě odehrává, je víc. Samotní lovci duchů z týmu TAPS tvrdí, že jde s největší pravděpodobností o duchy celé řady zesnulých členů rodinného klanu, která dům už po staletí vlastní.

Prý se dost možná snaží kontaktovat svého příbuzného, což je důvod, proč je svědkem všech paranormálních jevů nejčastěji právě Justin Schlesinger.

Další možností podle lovců duchů je, že je dům skutečně prokletý a že k tomu došlo v momentu oné krvavé vraždy na začátku 19. století.

Mrtví strašící v jednotlivých místnostech pak mohou být dušemi lidí spojených s vraždou nebo dušemi rodinných příslušníků, kteří zemřeli později a které tam kletba vězní. Jisté však není nic.

Paranormálním vyšetřovatelům se prý nepodařilo navázat přímý kontakt a zjistit, kdo se za vším skrývá. Vnesou do všeho světlo další očekávaná vyšetřování?

Místo prošetřovali i lovci duchů z TAPS.
Místo prošetřovali i lovci duchů z TAPS.

(Foto: wikimedia.org, flickr.com)

Související články
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz