Bible je bezpochyby jedním z nejdůležitějších spisů všech dob.
Je tedy logické, že se archeologové z celého světa zaměřují právě na její jednotlivé části a pátrají po místech, předmětech a dalších důkazech, které by potvrdily či vyvrátily jejich pravdivost. Jaké jsou největší nálezy posledních let? A proč kromě úžasu vzbuzují často i mnoho otázek?
Malá rybářská vesnice na břehu Černého moře se ospale probouzí. Z domečků rozesetých po pobřeží vycházejí lidé a začínají své každodenní činnosti – opravování oděvů, pěstování plodin a hlavně rybolov.
Jasné nebe a pálící slunce ukazuje na další horký letní den. Jenže ještě před polednem se náhle zatahuje a směrem začíná foukat ostrý ledový vítr, který rychle nabírá na obrátkách.
Stařešinové vesnice ve zlé předtuše nahánějí všechny do domovů, když ale první z nich s hrůzou v očích ukáže na obrovskou vodní hradbu, která se zlověstně blíží k pobřeží, je všem jasné, že se není kam schovat.
Zpěněná obří vlna smete vesnici, jako když vítr foukne do domečku z karet. O pár hodin později už se vodní hladina rozpíná, kam až oko dohlédne. Zaplavila celý svět?
Instrukce sumerských bohů
Krátce po druhé světové válce, v letech 1945–1948, je během vykopávek na Blízkém východě objevena hliněná tabulka stará téměř 3900 let.
Tabulku přiváží slavný anglický archeolog a historik Irving Finkel (*1951) do Britského muzea, kde začíná její dlouhé a náročné čtení, které nakonec badatel shrne mimo jiné v knize z roku 2014. Finkel popisuje nález jako „jeden z milionu.“ Na destičce je totiž 60 řádků textu psaných klínovým písmem, ve které jsou některé fascinující podrobnosti o potopě a především o arše, do které biblický Noe naložil zvířata.
Podle Finkela je z destičky zřejmé, že příběh pochází původně od Sumerů (starověká civilizace na území části dnešního Blízkého východu–pozn. red.).
Tabulka totiž obsahuje instrukce prastarého sumerského božstva ke stavbě obří lodě o rozměrech dvou třetin fotbalového hřiště. O jakých detailech se lze v tabulce dočíst?
Vyrobená z provazů
Zřejmě nejzajímavějším objevem je pokyn, aby archa byla kulatá, vyrobená z provazů, zpevněná dřevem a asfaltem. „Výsledkem byl tradiční člun, ovšem největší, o jakém se kdy celému světu snilo, o ploše 3600 čtverečních metrů a stěnami vysokými šest metrů.
Kdybychom natáhli provazy v množství, které je předepsáno, jejich délka by sahala od Londýna do Edinburghu,“ popisuje Finkel a dodává, že v tabulce jsou i pokyny, aby zvířata vstupovala na plavidlo po dvou.