Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.
Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a misionář Oto Bamberský (1060–1139), muž, který je v budoucnu znám jako Svatý Ota a který obrací na křesťanství velikou část pomořanských Slovanů.
Tři hlavy boha Triglava, jehož honosnou svatyni se Otovi daří rozbít a Triglavovu dřevěnou modlu se stříbrnými hlavami rozsekat na kousky, mají sloužit coby důkaz Otova působení v Pomořansku.
Konkrétně Štětín a Wolin jsou místa, kde mají k Triglavovi nejblíž, a rozprášení jeho kultu je v křesťanské církvi považováno za veliký úspěch.
Tři hlavy hory
Triglav je sice lokálním božstvem, ale to, že nejvyšší hora Slovinska nese bohovo jméno, svědčí o síle Triglavova odkazu v evropské kultuře. Tři vrcholky hory představují tři Triglavovy hlavy.
Co ale toto trojhlaví ve skutečnosti znamená? Jako vždy, když se bavíme o mytologii, musíme používat jazyk symbolů, bez kterého nemáme šanci mýtům porozumět.
S trojnými božstvy se setkáváme napříč světem a jejich trojí povaha odpovídá vždy jejich univerzálnímu působení. Triglavovy tři hlavy jsou spojovány se správou tří říší – nebes, země a podsvětí.
Kouzelný oštěp
Vláda nad světem na všech jeho úrovních přisuzuje Triglavovi mnoho schopností a funkcí…Je božstvem válečnickým, hospodářským, ochranným i věšteckým, a podle některých teorií zosobňuje spojení bohů Svaroga, Peruna a Velese či Svantovíta.
Jeho tři světy symbolizuje dub, který se dotýká všech sfér, trojka ale odpovídá i třem živlům, jimž bůh vládne – vzduchu, zemi a vodě. Triglav představuje sílu, dobro, pořádek a sjednocení.
Mezi jeho atributy, zřejmě coby pána války a spravedlnosti, patří meč, roh, sedlo a oštěp. Právě na kouzlo jeho oštěpu vsází slovanské kmeny, jelikož věří, že právě jejich kmeni přinese bezpečí a vítězství.
Zapomeňte na hříchy
Triglav bývá zobrazován logicky se třemi hlavami, navíc s očima a ústy zakrytými zlatou rouškou. Ostatně to je také jedna z věcí, která tolik vadí křesťanským kněžím.
Obviňují Triglava z toho, že nechce vidět ani nic slyšet o lidských hříších, které tak zcela přehlíží. Staří pohané si ale konceptem hříchu nekazí život, který je v jejich dobách už tak sám o sobě v lecčems těžký.
A tak se možná i my můžeme touto myšlenkou inspirovat a konečně odložit pocit viny, který si v sobě často nevědomky neseme. Naše hlavy přirozeně slouží k tvoření skvělých věcí, nikoliv způsobů, jak sami sebe zničit.