Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami.
Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?
V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. (vládl 1567–1625) dveře u malého domku stojícího nedaleko zámečku Keith. Žila v něm místní vdova Agnes Sampson, která se živila jako léčitelka a porodní asistentka.
Byla obviněna z čarodějnictví a úkladům proti králi. Společně s dalšími osobami měla prý na ďáblův pokyn vytvořit mořskou bouři, ve které se potopila loď hraběnky Jane Kennedy (?–1589) a ohrozila krále při návratu z Dánska.
Agnes Sampson zprvu všechna obvinění odmítala, po krutém mučení ale přiznala vše, co po ní dozorci chtěli. Zcela jistě se v tomto případě jednalo o vykonstruovaná obvinění a přiznání nemělo vůbec žádnou váhu. Přesto se ale proces s touto ženou stal něčím zvláštní.
Špatný dánský vzor
Podle dochovaných informací z procesu král Jakub zprvu těmto obviněním moc nevěřil a velmi pochyboval, že by Agnes i ostatní zatčení skutečně provedli to, z čeho je vyšetřovatelé vinili.
Král byl ale jen pár měsíců před procesem na cestách v Dánsku a Norsku, kde se konala jeho svatba s dánskou princeznou Annou (1574–1619).
Během Jakubova pobytu v Kodani tu zrovna probíhaly velké čarodějnické procesy, při kterých bylo přímo v ulicích města zatýkáno mnoho lidí. Skotský král se podle všeho s ničím podobným dosud nesetkal a byl z těchto událostí překvapený.
Na zpáteční cestě do Skotska se s ním plavilo několik dánských šlechticů i církevních hodnostářů, kteří královi namluvili, že čarodějnice jsou reálná hrozba a je nutné se jich bát. Jak moc ale tato slova krále ovlivnila?
Zkušená léčitelka
Skotský král se rozhodl osobně vyzpovídat Agnes Sampson, ta ale udělala osudovou chybu. Během výslechu řekla, že si je vědoma svých zvláštních léčitelských schopností, které ale využívala jen k uzdravování nemocných. Dokázala prý také číst lidem myšlenky.
Ve spisu z vyšetřování stojí, že měla králi zopakovat přesně stejná slova, která řekl své novomanželce krátce po svatebním obřadu a nikdo jiný je neslyšel. Je ale otázkou, jestli se tato pasáž zakládá na pravdě, nebo jde jen o výmysl vyšetřovatelů.
Tvrzení o Agnesiných léčivých schopnostech je ale nejspíše pravdivé, protože ho potvrdilo mnoho svědků. I přes přetrvávající královu skepsi byli ale vyšetřovatelé neoblomní a Agnes odsoudili k trestu smrti upálením.
Hned následujícího dne byl trest vykonán. Skončila na hranici úplně nevinná žena?