Jako dítě vyrůstá Usáma bin Ládin (1957–2011), budoucí světový terorista No. 1, v rodině saudskoarabského stavebního magnáta. Není divu, že také vystuduje stavební inženýrství. Krátký čas stráví v rodinné firmě.
Na univerzitě se bin Ládin setkává s novými náboženskými doktrínami.
Když v roce 1979 napadne Sovětský svaz Afghánistán, vydá se tam i on. Využije svého vzdělání i zdrojů rodinné firmy a pomáhá budovat silnice, bunkry, tábory i lazarety pro afghánské bojovníky. To je ale teprve začátek.
Na konci 80. let stojí u zrodu militantní islamistické organizace al-Káida. Ta hodlá vést partyzánskou válku a svými velkolepými násilnými akcemi zburcovat všechny muslimy, kteří doposud stáli stranou.
Po odchodu Sovětů z Afghánistánu se vrací do Saudské Arábie a stane tváří v tvář novému problému. V srpnu 1990 vpadne Irák do Kuvajtu a ohrožuje saudskoarabskou bezpečnost.
Usáma bin Ládin nabídne královské rodině pomoc v podobě armády dobrovolníků z řad afghánských veteránů, ta se ale místo toho obrátí na Američany.
Svatá válka
Taková potupa – bin Ládin si kritiku nenechá pro sebe. Obviňuje Američany ze „znesvěcení svaté arabské půdy“ a muslimské duchovní z toho, že se Američanům zaprodali. Za to si bin Ládin vyslouží „vyhazov“ ze své země.
Usadí se proto v súdánské metropoli Chartúm a soustředí se na svou al-Káidu. Ta se zapojuje do konfliktů na dalších místech světa, zakládá výcvikové tábory a vyzbrojuje jednotky, které sehrají svou roli v krvavých povstáních.
Jako muž v jejím čele vyhlásí válku Spojeným státům americkým. Na své konto si v roce 1998 připíše al-Káida i bombové útoky na americká velvyslanectví v afrických městech Nairobi a Dar es Salaamu.
Usáma bin Ládin se dostává do centra pozornosti CIA, která vypracuje řadu plánů, jak ho dopadnout.
V tomto mezidobí se bin Ládin přestěhuje ze Súdánu do Afghánistánu a naplánuje největší teroristickou akce v dějinách – 11. září 2001 – která se zapíše černým písmem do historie USA. Spojené státy ihned poté zahájí nejenom intenzivní kampaň proti samotnému bin Ládinovi, ale také globální válku proti terorismu.
Rychlý konec
I když je během ní zabito mnoho předních osobností al-Káidy a zničena fyzická „základna“ skupiny, její vůdce uniká. Mění místa pobytu a vysílá videa, kde burcuje muslimy k akci.
Objevují se neověřené zprávy o zhoršení jeho zdravotního stavu i o smrti, avšak na podzim roku 2010 americké tajné služby odhalí jeho luxusní rezidenci v Abbottábádu v severním Pákistánu. Pak jde vše rychle.
Americký prezident Barack Obama (*1961) oznámí 2. května 2011 na televizní stanici CNN, že Usáma bin Ládin byl zabit speciálním americkým komandem Navy SEALS ve své rezidenci během zhruba 40minutové přestřelky.
Umírá po zásahu do hlavy a do hrudi. Smrt bin Ládina je dodatečně potvrzena al-Káidou, která hrozí Spojeným státům americkým odplatou. Názory na smrt vrchního teroristy se různí.
Kontroverzi způsobuje hlavně ospravedlnitelnost smrti bez řádného soudu i svržení těla do moře bez umožnění muslimských pohřebních rituálů.