Začátkem letošního května se na sociálních sítích objevilo několik videí podivného úkazu. V oblasti Jasúdž po silných deštích začaly z nebe padat ryby. V minulosti byly záhadné deště zvířat považovány za zlé znamení.
Mohlo v tomto případě jít o předzvěst tragické smrti íránského prezidenta, k níž došlo jen o pár dnů později?
Téměř biblická scéna se naskytla obyvatelům průmyslového města Jasúdž v jihozápadním Íránu. Po hurikánu a prudkých lijácích, které se přes oblast přehnaly, se z nebe na město snesl déšť živých ryb.
Zvláštní úkaz pohotově natočil tamní rybář Mahi Kadeh, jehož videa zveřejněného na Instagramu si následně všímají i světové deníky.
Na záběrech je vidět, jak Mahi vystupuje z auta, zatímco všude kolem na zem dopadají asi dvaceticentimetrové ryby. Mnohé z nich jsou navzdory prudkému nárazu do silnice stále naživu.
Jednu z nich muž ze země zvedne a prohlíží si ji, zatímco další auta projíždějící kolem se rybám snaží vyhnout. Pak krátké, asi 12vteřinové video končí. Co za záhadným rybím deštěm stojí? V minulosti byly deště zvířat či objektů považovány za zlé znamení.
A přestože věda již tento fenomén umí vysvětlit, možná tentokrát o znamení skutečně šlo. Jen o pár dnů později se totiž země halí do státního smutku.
Je to běžný jev
Mahiho video na internetu vyvolává protichůdné reakce. Zatímco jedni spekulují o nadpřirozeném původu úkazu, druzí vše označují za podvod.
Zvířecí deště jsou ale skutečné a rozhodně nejde o žádný moderní fenomén, již v prvním století našeho letopočtu se o bouři ryb a žab zmiňuje římský přírodovědec Plinius Starší (24 př. n. l.–79 n. l.).
V současné době se někde na planetě zvířecí déšť vyskytne nejméně jednou za pár let. V prosinci 2021 a v lednu 2022 se malé ryby snesly z nebe na americké město Texarkana, přestože nejbližší vodní plocha je vzdálená několik hodin jízdy.
Také Jasúdž od moře dělí velká vzdálenost. Odkud se tedy ryby vzaly? I když takový jev může případné svědky značně vystrašit, vědci ubezpečují, že ve hře nejsou žádné nadpřirozené, Božské či ďábelské síly.
Umírá prezident
Hlavní úlohu prý hraje počasí. Silný vítr či vodní smrště mohou do atmosféry „nasát“ menší nelétavé živočichy a unášet je i na velké vzdálenosti, než pak společně s běžným vodním deštěm spadnou zpět na zem.
„Silný vítr, kterému se říká stoupavý vítr, může unášet zvířata. Žáby, netopýři, rosničky, červi, kobylky, ptáci, krabi, hadi a ryby jsou jen některá z hlášených zvířat, která ‚prší‘ na obce po celém světě,“ vysvětlují dokumentaristé z National Geographic.
Dávno zakořeněné přesvědčení, že jde o Boží trest nebo předzvěst nějaké katastrofy však v mnohých přetrvává. A v tomto případě by to mohla být pravda.
Jen pár dnů po rybím dešti v Jasúdžu, 19. května 2024 při nehodě vrtulníku na severu země umírá íránský prezident Ebráhím Raísí (1960–2024) a několik dalších vysoce postavených politiků. Mohly spolu obě události nějak souviset?
Svým způsobem jistě ano, i když ne tak, jak by pověrčiví lidé očekávali, Výskyt rybího deště naznačuje extrémní meteorologické podmínky. A právě ty se staly příčinou havárie vrtulníku.
*O tom, jak pršely ryby v Texasu, se dočtete na enigmaplus.cz!