Lidský druh je nastaven k početí a porodu jednoho dítěte. Ženy však stále častěji přivádí na svět dvojčata, trojčata – zkrátka vícerčata. Je to dáno souhrou několika faktorů – zvláště vyšším věkem rodiček a umělému oplodnění.
Vícečetných těhotenství v posledních letech významně přibývá. Jak už jsme uvedli, stojí za tím především vyšší věk rodiček. Ženy rodí čím dál častěji ve věku nad 30 či dokonce nad 40 let.
Například u žen nad 45 let je pravděpodobnost narození dvojčat až 5%, běžný průměr činí 1,18%. S rostoucím věkem se totiž snižuje šance na početí a je tak nutné častěji využívat asistované reprodukce a hormonální léčby neplodnosti.
Počít dvojčata při umělém oplodnění je mnohem snazší než přirozenou cestou. Aby se zvýšila šance na otěhotnění, bývá do dělohy je zaváděno více embryí. Pokud se uchytí všechna, vícečetné těhotenství je na světě.
Proto se v současné době implementují maximálně dvě embrya. Podle platných zákonů smí lékaři provádět umělé oplodnění pouze ženám do 49 let.
Záleží také na etniku. Nejnižší výskyt dvojčat byl zaznamenám Číně, odhadem 1 porod dvojčat na 300 klasických. Relativně málo se s nimi setkáme u Japonců, kde se dvojčata vyskytují jen u 0,6% ze všech porodů.
Na opačném pólu stojí Nigérie, kde se podle zjištění vědců Johana Fellmana a Aldura W. Erikssona rodí dvojčata při každém dvaadvacátém porodu.
Nejčastěji se setkáváme s dvojvaječnými dvojčaty. Geneticky identická dvojčata, kdy je na začátku jedno vajíčko a jedna spermie, se vyskytují méně často. Velkou vzácností jsou pak tzv. identická trojčata.
Ta se například narodila v červenci 2015 na Long Islandu v New Yorku. Jednalo se o předčasný porod, při kterém přišli na svět tři chlapci – Owen, Noah a Miles. Podle tvrzení lékařů připadají identická trojčata na jeden z 50 milionu porodů.