Notoricky známí živočichové, kteří ovšem možná vůbec neexistují, jsou odedávna předmětem zkoumání mnoha lidí po celém světě. Přinášíme přehled těch nejslavnějších z nich.
Jaké příběhy, legendy a výpovědi údajných svědků jsou spojené s vlkodlaky?
Po staré kupecké cestě uprostřed lesů pospíchá mladý muž v prostém oblečení. Byl navštívit svou milou v sousední vesnici a neuvědomil si, že by se měl raději vrátit domů za světla.
Skrze stromy občas spatří stříbrný svit měsíce v úplňku a projede mu mráz po zádech, když si vybaví, co všechno se o tomto čase vypráví. Náhle se odněkud z temnoty lesa ozve zavytí, při kterém tuhne krev v žilách.
To už mládenec nevydrží a prudce se rozběhne, aby už byl ze strašidelného lesa pryč. Něco ho ale pronásleduje. Přeskakuje to pařezy a kořeny a s hrozivým funěním se to neustále přibližuje. Muž se ohlédne a je to to poslední, co stihne před svou smrtí.
Obrovská síla ho srazí k zemi, snaží se otočit, ale poslední, co spatří, před tím, než se do jeho těla zaboří dlouhé drápy, jsou žluté nenávistné oči vystupující z velké vlčí hlavy. Ráno ovšem na místě vesničané nenajdou pouze vlčí stopy, ale také lidské.
Kde mají kořeny příběhy o vlkodlacích? A jsou stále mezi námi?
Vlčí kletba?
Názory na vlkodlaky se liší. Podle vědců ti skuteční neexistují. Jde prý jen o psychicky narušené lidi (trpící tzv. klinickou lykantropií), kteří se v určitých okamžicích začnou chovat jako zvířata.
Jiná teorie ale tvrdí, že vlkodlaci jsou démoni, kteří se objevují za úplňku a žízní po lidské či zvířecí krvi. Další lidé zase věří, že ve skutečnosti jde o kletbu, kterou na sebe lze přivolat speciální magickou mastí a vlčí kůží.
Zajímavé je, že na ně věřily už pohanské národy a během stovek let se nashromáždilo mnoho historek o jejich řádění.
Objevují se i dnes
V roce 1603 zabíjel ve francouzském Bordeaux Jeane Grenier a známý je i případ tvz. Gévaudanské bestie, která v 60. letech 18. století terorizovala kraj v jižní Francii.
„Po dlouhou dobu se široce věřilo, že za bestií stál skutečně opravdový vlkodlak, věřili tomu i mnozí učenci. Teprve nedávno se začaly zvažovat i jiné hypotézy,“ říká americký záhadolog Martin J. Clemens.
I v současnosti ovšem existují lidé, kteří jsou přesvědčeni, že jim v žilách koluje vlkodlačí krev. V roce 2011 to o sobě tvrdila šestnáctiletá Američanka Stephanie Pistey, která zabila svého přítele.
V roce 2013 zase zavraždil Američan Mark Andrews svého souseda. Policii následně tvrdil, že je vlkodlakem a že jeho soused byl vampýr, kterého musel zabít.