Notoricky známí živočichové, kteří ovšem možná vůbec neexistují, jsou odedávna předmětem zkoumání mnoha lidí po celém světě. Přinášíme přehled těch nejslavnějších z nich.
Jaké příběhy, legendy a výpovědi údajných svědků jsou spojené s člověku podobnou bytostí s výrazným ochlupením?
Yetti neboli v překladu z jazyka himalájských šerpů „divoké horské zvíře“ se hledá už stovky let. Má být vzdáleně podobný opici, což možná v očích obyčejných lidí vedlo k pověrám o tom, že jde o inteligentního a člověku podobného tvora.
Od 50. let minulého století se s ním setkaly stovky lidí. Žádný z nich o něm ovšem nepodal jasný důkaz. Často tvora spatřili horolezci zdolávající nějaký z himalájských vrcholů.
V roce 1970 ho zahlédl britský horolezec Don Whillans (1933–1985), když šplhal na Annapurnu v Himaláji. Yettiho údajně v roce 1986 kdesi v Nepálu spatřil i známý italský horolezec Reinhold Messner (*1944).
Jsou všude
Bigfoot, orang pendek, yowie, almas, hibagon a mnoho dalších. Variant yettiho najdeme po celém světě opravdu mnoho. A všude je situace prakticky podobná: Mnoho lidí tvrdí, že ho viděli, někteří dokonce věří, že ho i natočili.
„Procházel přes údolí přímo přede mnou, třicet metrů. Nečekala jsem, že ho uvidím tak jasně. Kdyby byl jen ukrytý v porostu, tak bych mohla říci, že jsem viděla něco.
Ale já viděla orang pendek,“ vypráví anglická zooložka Deborah Martyr o svém zážitku v Indonésii. Velkou naději vkládali záhadologové do výzkumu anglického genetika Bryana Sykese (*1947).
Ten začíná v roce 2001 analyzovat dva vzorky DNA pocházející z neznámých tvorů v Bhútánu a v Indii. V roce 2014 konečně předstupuje před veřejnost s výsledky. Vzorky prý neprokázaly existenci indického yettiho, kterému se říká mande barung. Místo toho prý patří vzácnému medvědovi, který má předky v pravěku.
Fotky a videa neustále přibývají
V současnosti vzniká několik výzkumných skupin, které chtějí záhadu v některých zemích konečně rozlousknout. Například v USA se do práce pouští speciální tým, který je rozhodnut dopadnout Bigfoota.
Souběžně s tím neuplyne téměř měsíc, aby se neobjevil nový údajný důkaz existence některé varianty tohoto tvora.
Například americký cestovatel a záhadolog Steve Berry (*1955) letos v lednu vyfotil na úbočí nejvyšší hory Bhútánu obří stopy, které prý zanechal legendární sněžný muž.