Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Za co vděčíme starověkému genetickému inženýrství?

Geneticky modifikované organismy (GMO) vzbuzují řadu kontroverzí.

To, co si však většina spotřebitelů neuvědomuje, je skutečnost, že se nejde o nový fenomén. Většina plodin, které člověk pěstuje, byla geneticky modifikována již před tisící lety a zásadně se liší od svých divokých předků.

1. Stejný předek mnoha druhů!

Co: kapusta, zelí, květák a další kultivary

Předchůdce: brukev zelná (Brassica oleracea)

Co mají společné zelí, brokolice nebo květák? Ani jeden z těchto oblíbených druhů zeleniny ve volné přírodě neexistuje.

Všechny jsou výsledkem cílené kultivace a pocházejí z brukve zelné, dvouleté vysoké byliny původem ze Středomoří, kde roste na vápencových útesech.

V prvním roce vytváří růžici velkých, tlustých, šťavnatých listů, které slouží k uchování vody a živin. V druhém roce tyto živiny využívá, aby vyhnala stvol vysoký 1–2 metry, který nese četné žluté květy.

Během tisíců let, kdy je brukev zelná pěstována jako zelenina, byly vyšlechtěny různé poddruhy. Všechny jsou však vytvořeny modifikací genů, které řídí, jak rostlina roste. Výběr rostlin s většími listy vedl kolem 5. století př. n. l.

ke vzniku toho, co dnes známe jako kapustu (Brassica oleracea convar. acephala).

Později lidé začali preferovat rostliny, které měly velký počet listů těsně zabalených do pupenu v horní části stonku, takže tyto rostliny byly dále cíleně zvýhodňovány, až se někdy kolem 1. století objevilo zelí (Brassica oleracea convar.

capitata).

Ve stejné době dala na úzermí dnešního Německa preference variant s tlustším stonkem vzniknout kedlubně (Brassica oleracea convar. gongylodes).

Další varianty jsou pak podstatně mladší. Květák (Brassica oleracea convar. botrytis) se objevuje v 15. století, brokolice (Brassica oleracea var. italica) ještě o 100 let později a růžičková kapusta (Brassica oleracea convar. gemmifera) až v 18. století.

2. Kdo má přes 1200 kultivarů?

Co: meloun vodní (botanicky lubenice obecná, Citrullus lanatus var. lanatus)

Předchůdce:  Citrullus ecirrhosus

Oblíbené letní pochutnání, vodní meloun, je jedním z nejvíc modifikovaných druhů zeleniny v lidské historii.

Genetická analýza vystopovala nejstaršího známého předka až v rostlině Citrullus ecirrhosus, pouštní trvalce z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae), která roste na území Namibie a Jihoafrické republiky. Na jejích plodech byste si nicméně příliš nepochutnali. Mají tvrdou, bílou, výrazně hořkou dužinu.

Důkazy o pěstování vodního melounu v údolí Nilu pocházejí už z 2. tisíciletí př. n. l. a semena melounu byla nalezena i v hrobce faraona Tutanchamona (vládl asi 1332–1323 př. n. l.). Ve Středomoří je jeho rozšiřování spojené s nástupem islámu.

V 7. století se vodní meloun dostává do Indie a v 10. století do Číny. Ve stejné době jako Čína se s melouny prostřednictvím Maurů na Pyrenejském poloostrově seznamuje i křesťanská Evropa.

Poté, co se melouny dostaly do Asie a Evropy, stávají se dužnatějšími, sladšími a jsou i větší. Proti původním melounům, které z většiny tvořila semena a které vážily pouhých 80 gramů, tvoří moderní melouny až z 91,5 % voda a v průměru váží 2–8 kilogramů.

Po tisíciletích kultivování se tak průměrná hmotnost zvýšila přibližně 1680krát. V současnosti existuje více než 1200 kultivarů a stále vznikají nové. Jejich hmotnost se pak může pohybovat v rozmezíí méně než 1 kilogram až po více než 90 kilogramů. Nejtěžší zaznamenaný meloun vážil 159 kilogramů.

Dužina melounů může být nejen sytě červená, ale i růžová, oranžová, žlutá nebo bílá.

3. Vděčí jí civilizace za svůj vznik?

Co: pšenice (Triticum)

Předchůdce: plané trávy

Kultivace pšenice odstartovala dlouho před zaznamenanou historií. Ve skutečnosti začala, když se při neolitické revoluci začali lovci a sběrači usazovat a přecházet k zemědělství.

Pšenice byla jedním z prvních a nedůležitějších plodin, které byly v té době pěstovány. První lidská sídla se soustřeďovala v oblastech v oblasti tzv.

Úrodného půlměsíce, který se táhne od afrického Nilu na západě, přes Východní Středomoří, Mezopotamskou nížinu a dále podél řek Eufratu a Tigridu, kde byly vhodné podmínky pro pěstování této plodiny.

První nálezy obilovin pocházejí z období 16 000 př. n. l. Důkazy o kultivování jsou podstatně mladší a pocházejí z Východního Středomoří z doby kolem roku 9600 př. n. l. Mimo Úrodný půlměsíc se pak pšenice dostává přibližně po roce 8000 př. n. l.

Zpočátku byli pravěcí lidé spokojeni se sběrem rozptýlených semen divokých trav. Poté, co se usadili, začali dávat přednost sklízení a opakovanému setí zrn. Tato kultivace a křížení s dalšími divokými travami vedla postupně k vytvoření domácích druhů.

První formou pšenice byla jednozrnka. Křížením s trávou Aegilops speltoides vznikla pšenice dvouzrnka, která má místo obvyklých dvou chromozomů čtyři.

Dalším křížením s divokou trávou Aegilops squarrosa vzniká patrně již před 9000 lety moderní pšenice setá, která má šest chromozomů.

Vyšlechtěné pšenice se od svých předchůdců liší velikostí semen i nutriční hodnotou. Nejvýznamnějším rysem kultivované pšenice je však změna, kdy semena zůstávají v klasech, místo aby se snadno uvolňovaly a šířily větrem. To zefektivnilo její sklizeň.

Dva kultivary melounu cukrového - kantalup a kanárský meloun (Foto: Atomicbre na projektu Wikipedie) Detail pšeničného klasu. (Foto: Bluemoose, Wikimedia)
reklama
Související články
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT se rozhodla od příštího akademického roku navýšit počet přijímaných studentů do magisterského studijního programu Space Applications ze současných 20 na dvojnásobek. Reaguje tak na kritický nedostatek kvalifikovaných pracovníků klíčových pro rozvoj místních firem působících ve vesmírném průmyslu. Vesmírný průmysl se na jižní Moravě v posledních letech rychle rozvíjí a […]
Voda pokrývá více než 70 % povrchu Země a je nezbytná pro život, jak ho známe. Odkud se ale vzala? Tato otázka vědce trápí už desítky let. Nyní nová teorie naznačuje, že voda mohla na naši planetu dorazit jiným způsobem, než jsme si dosud mysleli. Dlouho převládala představa, že voda na Zemi pochází především z […]
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy.   Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití […]
reklama
reklama
Historie
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Zajímavosti
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
Záhady a napětí
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhada jihlavského podzemí: Zdejší podlaha vysychá do tvaru lebky!
enigmaplus.cz
Záhada jihlavského podzemí: Zdejší podlaha vysychá do tvaru lebky!
Střely létají vzduchem a lidé padají jako hrušky na podzim. „Utíkej do Olomouce! A přiveď pomoc!“ nakáže velitel vojákovi. Ten zasalutuje a zmizí do temnoty jihlavských katakomb. O jeho dalším osudu u
Astronomové našli planetu na kolmé dráze kolem dvojice hvězd
21stoleti.cz
Astronomové našli planetu na kolmé dráze kolem dvojice hvězd
Astronomové objevili planetu, která obíhá pod úhlem 90 stupňů kolem vzácné dvojice zvláštních hvězd. Je to poprvé, co máme přesvědčivé důkazy o tom, že jedna z těchto "polárních planet" obíhá kolem hv
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Kamínek od dcery skrýval tajemnou sílu!
skutecnepribehy.cz
Kamínek od dcery skrýval tajemnou sílu!
Dcera chtěla, abych jí na malý kamínek namalovala obrázek. Ten ale záhadně zmizel. Až později jsme o kameni zjistili pravdu. Svět kolem nás je plný zajímavých a zázračných věcí. Já mám jednu takovou doma. Jedná se o malý kamínek, který není na první pohled ničím výjimečný. Bylo to nepochopitelné Ovšem kresby, které jsem na něj
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
iluxus.cz
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
Kolekce Longines Conquest, která se již více než sedmdesát let drží na výsluní sportovní elegance, vstupuje do nové éry. Rozšiřuje se o řadu svěžích modelů v různých velikostech, barevných provedeních
Přeskočila jiskra Brodské se spolužákem?
nasehvezdy.cz
Přeskočila jiskra Brodské se spolužákem?
Fanoušci herečky Terezy Brodské (56) jsou štěstím bez sebe, že se jejich oblíbená postava Báry Jordánové vrátila po dlouhé pauze zase do Ulice. Věrní obdivovatelé ji sledují i na sociálních sítích,
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Tajnou vášeň Alfreda Redla prozradil dámský budoár
historyplus.cz
Tajnou vášeň Alfreda Redla prozradil dámský budoár
Poštovní úřednice Betty se bojí, aby se jí nerozklepaly ruce. Právě vydává důstojně vyhlížejícímu pánovi obálku, kterou tu měl uloženou jako poste restante. Přitom nenápadně stiskne skrytý zvonek. Dává signál policii, že muž, na kterého tak dlouho čekali, je zde. Je to tady. Policejní agenti hlídkující už pár dní v domě u pošty vyrazí do akce.
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Opožděný dopis nakonec přinesl štěstí
nejsemsama.cz
Opožděný dopis nakonec přinesl štěstí
Někdy se může chyba druhých lidí stát cestou k celoživotní lásce. Stačilo málo a nepotkalo by mě životní štěstí. Pokud dnes někdo nadává na poštovní služby, já na ně vzpomínám vlastně s povděkem, i když se jim něco příliš nepovedlo. Radost přišla nečekaně V době, kdy jsem se zamilovala do Ondry, ještě nebyly mobily ani internet a většina
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz