Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?
„Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. Andreas Schachner, nejčerstvější novinky z archeologického naleziště Boğazköy-Chattušaš v centrálním Turecku.
Vykopávky v této oblasti probíhají již od roku 1907 a vědci za tu dobu odkryli působivou sbírku artefaktů.
Její významnou součástí je také obsáhly archiv více než 30 000 jednotlivých hliněných tabulek s nejrůznějšími texty od královských smluv a politické korespondence až po právní a náboženské texty.
Tabulka, kterou archeologové objevili při loňských vykopávkách, je však zcela unikátní. Je totiž popsána jazykem, s jakým se vědci dosud nikdy nesetkali! Jaké tajemství zatím nerozluštěný text skrývá?
Přečteme to, ale nerozumíme
Text na tabulce je psaný klínovým písmem, které vědci už přečíst umí. Jenže s tabulkou z Chattuše, hlavního města Chetitské říše fungující v době přibližně od 1600 př. n. l. do roku 1200 př. n. l., si oslovení experti neví rady.
„Nejsem lingvista, tabulku jsem poslal epigrafikům (epigrafika je věda zabývající se písmem, pozn. red.). Trochu mě překvapilo, když řekli: ‚Přečetli jsme ji, ale nerozumíme jí‘,“ líčí Schachner.
Až později si vědec všimne, že v horní části tabulky je shrnutí jejího obsahu v chetitštině. „Pod ním vidíme, že dál již pokračuje neznámý anatolský jazyk. Na konci chetitského textu se píše: ‚Od této chvíle čtěte v jazyce země Kalašma‘,“ upřesňuje Schachner.
To je vůbec poprvé, co se archeologové s takovým jazykem setkávají. O čem nález vlastně vypovídá?
Rituální text
Chetitská říše byla říší mnoha jazyků a mnoha náboženství. Již dříve bylo odborníkům známo, že Chetité měli zvláštní zálibu v zapisování všelijakých kulturních a náboženských tradic či obřadů v jazyce daného etnika.
Projevování úcty k jiným kulturám mělo Chetitům nejspíše pomoci při expanze říše. Tabulka v jazyce Kalašma tedy posloužila spíše k politickým účelům, to ale nic nemění na skutečnosti, že je na ní zachyceno tajemství stále čekající na své rozluštění.
Z doprovodného textu vyplývá, že jde o popis nějakého rituálu. Zřejmě šlo také o rituál pro danou kulturu nějak výjimečný.
Rozluštění textu by tak mohlo nejen odhalit dávno ztracený jazyk a rituál v něm zaznamenaný, ale zároveň také vypovědět mnoho o dosud neznámé kultuře, která obývala Malou Asii v době před 3000 lety! Podaří se to? Podle posledních informací z února 2024 na tom vědci již pracují.