Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhada Klubu 27: Seznam smrti se stále rozrůstá! Nový případ!

Už dlouhou dobu se mluví o tom, že nezvyklý počet umělců umírá věku 27 let. Může to být jen náhoda? Nebo je za tím něco víc? Před několika měsíci se měl stát dalším členem Klubu 27 vnuk samotného krále rock ‚n‘ rollu Elvise Presleyho. Proč musel Benjamin Keough zemřít?

Ta zpráva obletí snad všechna světová média. Vnuk amerického zpěváka Elvise Presleyho (1935–1977) Benjamin Keough (1992–2020) je po smrti! Podle dostupných informací se v červenci tohoto roku postřelil a zemřel.

Bylo mu pouhých 27 let. V podobném věku umírá i celá řada dalších umělců. Co za tím stojí?

Vnuk Elvise Presleyho měl celý život před sebou. Proč musel Benjamin Keough zemřít?
Vnuk Elvise Presleyho měl celý život před sebou. Proč musel Benjamin Keough zemřít?

Jde o prokletí?

Kytarista Jimi Hendrix (1942–1970), zpěvačka Janis Joplin (1943–1970) nebo třeba frontman skupiny The Doors Jim Morrison (1943–1971). Ti všichni zemřou ve věku 27 let. Proč?

Současný americký spisovatel Charles R. Cross se domnívá, že na předčasných úmrtích mladých hudebních hvězd je něco podivného.

Ačkoli lidé statisticky umírají v každém věku, u hudebníků, kteří zemřeli ve 27 letech, prý křivka grafu vykazuje ostrý nárůst.

Samotná myšlenka Klubu 27 se stane slavnou ve chvíli, kdy ve stejném věku zemře i zakladatel skupiny Nirvana Kurt Cobain (1967–1994). Různým spekulacím nahrává také fakt, že všichni zmínění umělci zemřeli za hodně podivných okolností.

Hendrix se například podle oficiální verze udusil po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní. Mnozí lidé o tom nicméně pochybují. Vždyť v plicích geniálního kytaristy a na textilu kolem jeho krku mělo být nalezeno značné množství červeného vína!

Je možné, že se Hendrixe někdo pokusil udusit záměrně? Rocková zpěvačka a skladatelka Janis Joplin má zase před svou smrtí dokončovat nejskvělejší album své kariéry, po mnoha aférách se konečně zasnoubit s mužem svých snů a zbavovat se závislosti na heroinu.

Bylo tedy její předávkování jen „tragickou nehodou“, nebo za tím opravdu stálo prokletí Klubu 27?

Propojené osudy?

Zpěvák skupiny The Doors Jim Morrison umírá dne 3. července roku 1971 ve svém pronajatém pařížském bytě na srdeční zástavu. I v jeho případě se ale často mluví o možnosti, že všechno bylo jinak.

„Pořád se spekuluje, že Jim svou smrt předstíral a může si za to i on sám. Fascinoval ho francouzský básník Arthur Rimbaud (1854–1891), který napsal nejlepší verše v devatenácti a pak zmizel do Afriky.

Jim o tom nápadu často mluvil,“ říká současný americký autor James Riordan. Zpěvák, kytarista, skladatel a frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain pak za svým životem rovněž zanechá řadu otazníků.

Údajně se dne 5. dubna roku 1994 předávkuje drogami a pak si prostřelí hlavu brokovnicí. Jenže nedaleko jeho těla je nalezen dopis na rozloučenou, ve kterém stojí například:

„Mám se dobře, velmi dobře a jsem vděčný.“ Psal by něco takového člověk, který se chce zabít? Zdá se, že nemůže být divu, že mnozí za vším skutečně vidí prokletí Klubu 27. Mohou být osudy těchto lidí nějakým způsobem propojeny?

Zhoubná stránka slávy

Je třeba si uvědomit, že kariéra velkých hudebníků má i svou stinnou stránku. Když se člověk stane žijící legendou, ráj se může snadno změnit v peklo.

„Díky svým přehnaným ambicím objevili příliš pozdě zhoubnou stránku slávy a všichni se zadusili představami o své nadlidskosti. Zemřeli pro svou hudbu, stejně jako pro ni žili.

Kariéra většiny z nich trvala jen krátce, ale na jejím konci byli unavení, vyčerpaní a vyhaslí, jak je to vidět i u mnoha dnešních hvězd,“ uvádí současný americký publicista David Comfort.

Postavení superhvězdy, drcené ze všech stran nejrůznějšími tlaky, podle něj nebylo o nic méně náročné než dnes. Fanoušci vyžadovali, aby jejich idoly neustále produkovaly hudbu, která bude revolucionářská, nová a přitom naklonovaná ze starých hitů.

Očekávalo se, že budou výkonní každou noc, nepřetržitě, se stejným mistrovstvím, energií a nadšením. „Navzdory jejich revoltě se z nich staly komerční podniky, na nichž závisely stovky, ba tisíce zaměstnanců.

Fanoušci se k nim jen hrnuli, pronásledovali je paparazzi a obtěžoval je tisk, takže sláva pro ně brzy ztratila svou svěžest,“ říká Comfort. Jako veřejné zboží neměli zmínění umělci skoro žádné soukromí. A ani si nemohli udělat čas sami pro sebe.

„Předpokládalo se, že budou živit divadelní, téměř karikaturní představy, z nichž dávno vyrostli nebo jimiž se vůbec nechtěli stát,“ dodává Comfort. Je tedy možné, že se mladým hudebníkům stala osudná jejich závratná kariéra?

Další a další případy

V roce 2011, sedmnáct let po Cobainově smrti, umírá ve věku 27 let britská jazzová, soulová a rythm´n´bluesová zpěvačka Amy Winehouse (1983–2011). Zdá se, že o existenci Klubu 27 už nemůže být vůbec žádných pochyb.

Různým spekulacím nahrává také fakt, že samotná Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře právě ve věku 27 let. Další a další hudebníci odcházejí na onen svět v ten samý čas. A to i v posledních letech.

V prosinci roku 2014 bosenská popová zpěvačka Slađa Guduraš, v květnu roku 2016 zase kytarista americké rockové skupiny Surfer Blood Thomas Fekete, v červnu 2016 pak ruský herec a člen punkové kapely The Hammerheads Anton Yelchin, známý též jako Čechov ze Star Treku.

Členem Klubu 27 se má stát i americký rapper Fredo Santana (1990–2018), který umírá v lednu roku 2018. A nyní se spekuluje, že dalším v pořadí je i vnuk Elvise Presleyho…

Amy Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře ve věku 27 let. Což se stalo.
Amy Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře ve věku 27 let. Což se stalo.

Hledá se pravda

Benjamin Keough byl synem Presleyho dcery Lisy Marie (*1968), která ho měla s hudebníkem Dannym Keoughem, s nímž má ještě dceru, herečku Riley (*1989).

Měl v plánu rozjet velkou hudební kariéru, mluví se dokonce o již podepsané nahrávací smlouvě. Mohla z něj být zkrátka velká hvězda. Ale všechno nakonec skončilo jinak.

Podle dostupných informací Benjamin Keough dne 12. července tohoto roku podlehl střelnému zranění, které si sám způsobil. Protože jde o poměrně dost čerstvou záležitost, stále není úplně jasné, proč k tomu došlo.

„Poté, co syn Lisy Marie Presley spáchal sebevraždu před tím, než mohl oslavit osmadvacáté narozeniny, začali někteří fanoušci spojovat jeho smrt s tzv. Klubem 27,“ připomíná současná americká publicistka Chelsea Duff.

I v tomto případě se ozývají skeptici. Podle nich lze všechno vysvětlit racionálně. Vyhasínání životů mladých umělců včetně vnuka Elvise Presleyho je prý jen následkem smůly. Skutečně je to ale takto jednoduché?

Pochmurný Klub 27 stále přibírá nové členy…
Pochmurný Klub 27 stále přibírá nové členy…
Související články
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz