Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhada Klubu 27: Seznam smrti se stále rozrůstá! Nový případ!

Už dlouhou dobu se mluví o tom, že nezvyklý počet umělců umírá věku 27 let. Může to být jen náhoda? Nebo je za tím něco víc? Před několika měsíci se měl stát dalším členem Klubu 27 vnuk samotného krále rock ‚n‘ rollu Elvise Presleyho. Proč musel Benjamin Keough zemřít?

Ta zpráva obletí snad všechna světová média. Vnuk amerického zpěváka Elvise Presleyho (1935–1977) Benjamin Keough (1992–2020) je po smrti! Podle dostupných informací se v červenci tohoto roku postřelil a zemřel.

Bylo mu pouhých 27 let. V podobném věku umírá i celá řada dalších umělců. Co za tím stojí?

Vnuk Elvise Presleyho měl celý život před sebou. Proč musel Benjamin Keough zemřít?
Vnuk Elvise Presleyho měl celý život před sebou. Proč musel Benjamin Keough zemřít?

Jde o prokletí?

Kytarista Jimi Hendrix (1942–1970), zpěvačka Janis Joplin (1943–1970) nebo třeba frontman skupiny The Doors Jim Morrison (1943–1971). Ti všichni zemřou ve věku 27 let. Proč?

Současný americký spisovatel Charles R. Cross se domnívá, že na předčasných úmrtích mladých hudebních hvězd je něco podivného.

Ačkoli lidé statisticky umírají v každém věku, u hudebníků, kteří zemřeli ve 27 letech, prý křivka grafu vykazuje ostrý nárůst.

Samotná myšlenka Klubu 27 se stane slavnou ve chvíli, kdy ve stejném věku zemře i zakladatel skupiny Nirvana Kurt Cobain (1967–1994). Různým spekulacím nahrává také fakt, že všichni zmínění umělci zemřeli za hodně podivných okolností.

Hendrix se například podle oficiální verze udusil po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní. Mnozí lidé o tom nicméně pochybují. Vždyť v plicích geniálního kytaristy a na textilu kolem jeho krku mělo být nalezeno značné množství červeného vína!

Je možné, že se Hendrixe někdo pokusil udusit záměrně? Rocková zpěvačka a skladatelka Janis Joplin má zase před svou smrtí dokončovat nejskvělejší album své kariéry, po mnoha aférách se konečně zasnoubit s mužem svých snů a zbavovat se závislosti na heroinu.

Bylo tedy její předávkování jen „tragickou nehodou“, nebo za tím opravdu stálo prokletí Klubu 27?

Propojené osudy?

Zpěvák skupiny The Doors Jim Morrison umírá dne 3. července roku 1971 ve svém pronajatém pařížském bytě na srdeční zástavu. I v jeho případě se ale často mluví o možnosti, že všechno bylo jinak.

„Pořád se spekuluje, že Jim svou smrt předstíral a může si za to i on sám. Fascinoval ho francouzský básník Arthur Rimbaud (1854–1891), který napsal nejlepší verše v devatenácti a pak zmizel do Afriky.

Jim o tom nápadu často mluvil,“ říká současný americký autor James Riordan. Zpěvák, kytarista, skladatel a frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain pak za svým životem rovněž zanechá řadu otazníků.

Údajně se dne 5. dubna roku 1994 předávkuje drogami a pak si prostřelí hlavu brokovnicí. Jenže nedaleko jeho těla je nalezen dopis na rozloučenou, ve kterém stojí například:

„Mám se dobře, velmi dobře a jsem vděčný.“ Psal by něco takového člověk, který se chce zabít? Zdá se, že nemůže být divu, že mnozí za vším skutečně vidí prokletí Klubu 27. Mohou být osudy těchto lidí nějakým způsobem propojeny?

Zhoubná stránka slávy

Je třeba si uvědomit, že kariéra velkých hudebníků má i svou stinnou stránku. Když se člověk stane žijící legendou, ráj se může snadno změnit v peklo.

„Díky svým přehnaným ambicím objevili příliš pozdě zhoubnou stránku slávy a všichni se zadusili představami o své nadlidskosti. Zemřeli pro svou hudbu, stejně jako pro ni žili.

Kariéra většiny z nich trvala jen krátce, ale na jejím konci byli unavení, vyčerpaní a vyhaslí, jak je to vidět i u mnoha dnešních hvězd,“ uvádí současný americký publicista David Comfort.

Postavení superhvězdy, drcené ze všech stran nejrůznějšími tlaky, podle něj nebylo o nic méně náročné než dnes. Fanoušci vyžadovali, aby jejich idoly neustále produkovaly hudbu, která bude revolucionářská, nová a přitom naklonovaná ze starých hitů.

Očekávalo se, že budou výkonní každou noc, nepřetržitě, se stejným mistrovstvím, energií a nadšením. „Navzdory jejich revoltě se z nich staly komerční podniky, na nichž závisely stovky, ba tisíce zaměstnanců.

Fanoušci se k nim jen hrnuli, pronásledovali je paparazzi a obtěžoval je tisk, takže sláva pro ně brzy ztratila svou svěžest,“ říká Comfort. Jako veřejné zboží neměli zmínění umělci skoro žádné soukromí. A ani si nemohli udělat čas sami pro sebe.

„Předpokládalo se, že budou živit divadelní, téměř karikaturní představy, z nichž dávno vyrostli nebo jimiž se vůbec nechtěli stát,“ dodává Comfort. Je tedy možné, že se mladým hudebníkům stala osudná jejich závratná kariéra?

Další a další případy

V roce 2011, sedmnáct let po Cobainově smrti, umírá ve věku 27 let britská jazzová, soulová a rythm´n´bluesová zpěvačka Amy Winehouse (1983–2011). Zdá se, že o existenci Klubu 27 už nemůže být vůbec žádných pochyb.

Různým spekulacím nahrává také fakt, že samotná Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře právě ve věku 27 let. Další a další hudebníci odcházejí na onen svět v ten samý čas. A to i v posledních letech.

V prosinci roku 2014 bosenská popová zpěvačka Slađa Guduraš, v květnu roku 2016 zase kytarista americké rockové skupiny Surfer Blood Thomas Fekete, v červnu 2016 pak ruský herec a člen punkové kapely The Hammerheads Anton Yelchin, známý též jako Čechov ze Star Treku.

Členem Klubu 27 se má stát i americký rapper Fredo Santana (1990–2018), který umírá v lednu roku 2018. A nyní se spekuluje, že dalším v pořadí je i vnuk Elvise Presleyho…

Amy Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře ve věku 27 let. Což se stalo.
Amy Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře ve věku 27 let. Což se stalo.

Hledá se pravda

Benjamin Keough byl synem Presleyho dcery Lisy Marie (*1968), která ho měla s hudebníkem Dannym Keoughem, s nímž má ještě dceru, herečku Riley (*1989).

Měl v plánu rozjet velkou hudební kariéru, mluví se dokonce o již podepsané nahrávací smlouvě. Mohla z něj být zkrátka velká hvězda. Ale všechno nakonec skončilo jinak.

Podle dostupných informací Benjamin Keough dne 12. července tohoto roku podlehl střelnému zranění, které si sám způsobil. Protože jde o poměrně dost čerstvou záležitost, stále není úplně jasné, proč k tomu došlo.

„Poté, co syn Lisy Marie Presley spáchal sebevraždu před tím, než mohl oslavit osmadvacáté narozeniny, začali někteří fanoušci spojovat jeho smrt s tzv. Klubem 27,“ připomíná současná americká publicistka Chelsea Duff.

I v tomto případě se ozývají skeptici. Podle nich lze všechno vysvětlit racionálně. Vyhasínání životů mladých umělců včetně vnuka Elvise Presleyho je prý jen následkem smůly. Skutečně je to ale takto jednoduché?

Pochmurný Klub 27 stále přibírá nové členy…
Pochmurný Klub 27 stále přibírá nové členy…
Související články
Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami. Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?   V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. […]
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti […]
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění