Více než století si vědci lámou hlavu nad podivnou mumií, která byla nalezena v egyptském Luxoru. Tělo v neoznačeném hrobu má ve tváři bolestný výraz a kdosi vynaložil velké úsilí, aby se mrtvý nedostal do posmrtného života. Čím se provinil?
A komu mumie vlastně patří? Nová zjištění vyvracejí dosavadní představy!
V roce 1886 v oblasti Dér el-Bahrí nedaleko Luxoru v místech, kde archeologové již dříve objevili hrobky mocných egyptských panovníků, byla po boku tehdejších králů nalezena podivná mumie.
Dokonale zachovalé ostatky dosud neznámé osobnosti se výrazně liší od ostatních mumií. Muž má ve tváři bolestivý výraz. Ústa dokořán otevřená, jako by z nich už tisíce let vycházel tichý křik, tělu vyslouží přezdívku Křičící mumie.
Její skutečné jméno však stále zůstává neznámé. Ten, kdo muže pohřbil, jeho hrob záměrně neoznačil.
Jako nejpravděpodobnější verze se donedávna jeví teorie, podle níž jde o nejstaršího syna krále krále Ramesse III. (asi 1183–11521 př. n. l.), prince Pentawera, který se spikl se svou matkou a společně chtěli svrhnout otce z trůnu.
Když však jeho zrada vyšla najevo, Pentawer se raději otrávil, aby unikl soudu. Křičící mumie se nyní poprvé podívá na světlo světa v káhirském muzeu. A s výstavou přicházejí i nové informace. Ty prý vylučují, že jde o vzpurného královského syna! Komu tedy tělo patří?
Mumie plná protikladů
Podle všeho již v době smrti bezejmenného muže panovaly nejasné názory na jeho osobnost či skutky. Dr. Bob Brier, archeolog z univerzity na Long Islandu v New Yorku, který tělo zkoumal, prohlašuje: „Na tuto mumii působily dvě síly.
Jedna, aby se ho zbavili, a druhá, která se ho snažila zachránit.
Z nějakého důvodu se někdo chtěl ujistit, že se nedočká posmrtného života, ale někdo jiný se o něho staral a snažil se to překonat.“ Tyto protiklady jsou ovšem nesmírně matoucí a svědčí o rozpolcených názorech na mrtvého muže.
Při pitvě se ukázalo, že mumifikace byla provedena naprosto odlišným způsobem než u jiných těl. Donedávna se předpokládalo, že bolestný výraz v tváři může být způsoben požitým jedem. Jenže podle nových zjištění muž nezemřel na otravu a ani nebyl pohřben zaživa.
To ale odporuje oblíbené teorii, že jde o mumii prince Pentawera. Nicméně uložení těla v blízkosti mocných králů napovídá o jeho vznešeném původu. Podle testů DNA byl příbuzensky spjat s králem Ramessem III. Proč ale o muži neexistují žádné záznamy? A proč si nezasloužil věčný klid?
Beze jména se nikam nedostane
Navzdory tomu, že je tělo uloženo v hrobce vznešených králů, leží v obyčejné, neozdobené rakvi, která neobsahuje žádné identifikační údaje. To je nezvyklé, protože staří Egypťané si na jasné identifikaci mumií zakládali.
Věřili totiž, že jedině tak mohou vkročit do posmrtného života. To vše také působí dojmem, že jméno onoho muže mělo být co nejrychleji zapomenuto. Mumie má navíc ruce a nohy pevně svázané k sobě a je přikryta ovčí kůží.
„V mysli starověkého Egypťana přikrytí ovčí kůží znamená, že není čistý, že udělal v životě něco špatného,“ vysvětluje egyptský archeolog Dr. Zahi Hawass a dodává: „Nikdy jsme neviděli mumii takto trpící.
To není normální a říká nám to, že se něco stalo. Ale nevíme, co přesně.“ Čím jen se mohl muž provinit, že se mu dostalo tak nejasného pohřbu? Hawass věří, že jde o prince, který nějakým způsobem uvrhl hanbu na svou rodinu.