Kruhy v obilí nebo obrazce na planině Nazca. Ty a mnohé další geoglyfy a tvary umístěné v přírodě jsou nekončící záhadou, která vrtá hlavou nejen expertům na záhady, ale i uznávaným vědcům. Před lety se k nim přidaly i geoglyfy v Kazachstánu. Kdo vytvořil monumentální dílo v tamní stepi?
Rok 2007. Kazašský amatérský archeolog Dmitriy Dey sedí už několik hodin u počítače, na kterém si prohlíží záběry z aplikace Google Earth, v rámci které je možné prohlížet si nejrůznější kouty naší planety z pohledu satelitů.
Náhle se ale zarazí. Při prohlížení rozsáhlé stepi v Kazachstánu spatří zvláštní malé body, které ho z nějakého důvodu zaujmou.
Chvíli obraz přibližuje a nakonec s ohromením zjišťuje, že narazil na podivné znaky a obrazce zakomponované do terénu v dosud nepříliš dobře zmapovaných místech. Čtverce, kříže, linky a kruhy vyryté do země nebo naopak postavené z hlíny a kamenů.
Celý rok archeologovi trvá, než se mu podaří zmapovat všechny obrazce, a vědecký svět neskrývá překvapení: Jak je možné, že jsme na tak rozsáhlý úkaz přišli až nyní? A především – Kdo geoglyfy vytvořil a v jaké době?
Odpověď nemá ani NASA
Jedním z nejzvláštnějších obrazců je obrovský kříž připomínající starověkou svastiku některých prastarých národů. V průměru má přes 90 metrů. To však není ani zdaleka nejvíc.
Zatím je nalezených geoglyfů zhruba 260 a jen pár desítek z nich vytváří ucelené obrazce. Ty největší mají v průměru až půl kilometru. Co na nich přesně najdeme? To zatím není úplně jasné. „Je velmi, velmi těžké ze země rozpoznat, co vlastně symbolizují.
Některé linie se táhnou, kam až oko dohlédne,“ říká jejich nálezce Dmitriy Dey. O obrazce se v posledních letech zajímá i americká kosmická agentura NASA. Ani její vědci si s objevem příliš nevědí rady.
Dokonce se zdá, že by se na oblast mohly zaměřit nejen satelity, ale i kosmonauti, kteří pobývají na Mezinárodní vesmírné stanici.
„Závisí to ale na jejich plánu, na svitu slunce a nadmořské výšce,“ říká americká vědkyně Melissa Higgins, která pro NASA pracuje.
Jak jsou staré?
Stále více se spekuluje o stáří obrazců. S pomocí nejmodernější technologie se přišlo na to, že struktury vznikly zhruba před 2800 lety, tedy v době, kdy na území Kazachstánu lidé začínali používat železné nástroje.
Jenže někteří badatelé jdou ještě dál a hovoří až o 8000 let. Pro srovnání: Známé obrazce na planině Nazca jsou podle archeologů staré zhruba 1500 let, Stonehenge pak zhruba 2500 let.
Pokud se stáří geoglyfů z kazašské stepi potvrdí, převrátí to dosavadní pravěkou archeologii naruby.