Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhadná smrt v Apalačských horách: Bezejmenný tramp zemřel nejasnou smrtí

Úmrtí neznámého muže provází mnoho podivných okolností. Podle pitvy vyhladověl k smrti. U sebe však měl velké množství peněz v hotovosti i dostatek jídla.

Navíc lidé, kteří ho viděli jen pár dnů předtím, by přísahali, že statný tramp měl k podvýživě opravdu daleko. Co se mu mohlo přihodit?

Víc neznámých v tomto případu být snad ani nemůže. Muž, který se rozhodl přejít vrcholky Apalačských hor po trase dlouhé nějakých 3500 kilometrů, byl jednoho dne v roce 2018 nalezen mrtvý.

To je jediná věc, kterou vyšetřovatelé znají s jistotou, naopak identita zemřelého je stejně jako příčina jeho smrti velkou neznámou.

Lidé, které při svém putování americkou divočinou potkal, jej znají pouze pod přezdívkou Denim nebo také Mostly Harmless, což v překladu z angličtiny znamená „Převážně neškodný“ a je narážkou na slavnou knihu Stopařův průvodce galaxií.

S nikým se příliš nepouští do řeči a od ostatních se drží spíš stranou, proto také nikdo netuší, odkud tajemný putující pochází a co je vlastně zač. Když je pak nalezeno jeho tělo bez známek života, je to pro Denimovy známé z Apalačské trasy skoro k neuvěření.

Nic na jeho smrti totiž nedává smysl! Jak a proč mladý tramp zemřel? A kým ve skutečnosti byl? Případ je i po více než dvou letech plný nezodpovězených otázek a matoucích okolností.

Denima poznalo několik lidí, kteří se s ním setkali na různých místech stezky.
Denima poznalo několik lidí, kteří se s ním setkali na různých místech stezky.

Zemřel blízko cíle

Apalačská stezka je jednou ze tří nejvyhlášenějších dálkových turistických tras v USA. Táhne se Apalačskými horami na východním pobřeží Spojených od hory Katahdin v Maine až k hoře Springer Mountain v Georgii, kde tato 3500 kilometrů dlouhá stezka končí.

Stezku je možné projít během několika měsíců. Ti, kteří se vydávají na cestu v dubnu, cíle obvykle dosahují v září. Je to právě duben roku 2017, kdy se na cestu Apalačskými horami vydává Denim.

Muž má v plánu na konci této stezky navázat ještě na Floridskou trasu dlouhou 2092 kilometrů, přes kterou chce dojít až do nejjižnějšího města kontinentálních Spojených států Key West.

Jeho cesta však předčasně končí v národní rezervaci Big Cypress National Preserve jen několik dnů před dosažením vytyčeného cíle.

Jeho tělo je nalezeno 23. července roku 2018, kdy si dvojice kolemjdoucích turistů všimla opuštěného stanu a zběžně nahlédla dovnitř.

Scéna, kterou v dalších okamžicích spatřili, otřásla nejen oběma nálezci, ale i přivolanými vyšetřovateli, kteří se následně musejí potýkat s řadou podivných okolností. Podaří se jim někdy odhalit tajemství života a smrti neznámého turisty?

Apalačské hory jsou drsné a nehostinné místo.
Apalačské hory jsou drsné a nehostinné místo.

Hrůzný pohled

„Jeho tělo bylo tak nějak pokroucené. Oči měl doširoka otevřené a díval se přímo na mě,“ popisuje jeden z nálezců těla. Vyšetřovatelé následně zjišťují, že tělo patří muži ve věku 35 až 50 let, velmi hubené až vyzáblé postavy.

Ve stanu byla společně s tělem nalezena turistická výstroj, batoh, 3640 dolarů (v přepočtu zhruba 84 000 Kč–pozn. red.) v hotovosti a dva zápisníky plné nejrůznějších poznámek od receptů na proteinové tyčinky až po úryvky počítačového kódu.

Naopak se nedaří najít žádný telefon, doklady, kreditní karty nebo cokoliv, co by alespoň naznačilo, kým ve skutečnosti byl. Nepomohou ani otisky prstů či testy DNA, celostátní databáze neukazují žádnou shodu.

Až poté, co je zveřejněna podobizna neznámého muže, se začínají ozývat lidé, kteří v něm poznávají člověka, s nímž se setkali během jeho putování Apalačskou a Floridskou stezkou. Jenže ani to mnoho světla do případu nevnese.

Nejenže jejich výpovědi nepomohou odkrýt totožnost mrtvého, ale navíc také zpochybní stanovenou příčinu smrti! Co vlastně lze o muži, který cestoval pod přezdívkou Denim, říci s jistotou?

Kontaktům se vyhýbal

Provozovatelé motelů, různých obchodů a turistických středisek jej popisují jako veselého a vlídného chlapíka, který příliš nevyhledává společnost, ale tu a tam se s někým na trase dá do řeči. Nikdo ovšem netuší, jak se jmenuje nebo odkud pochází.

Mezi prvními svědky, kteří Denima na policejních portrétech poznávají, je Kelly Faibanks, žena žijící na Floridské stezce, která s Denimem strávila nějaký čas.

„Řekl mi, že začal v New Yorku a mířil do Key West a já si myslela, že bude v pohodě, když došel až sem,“ vzpomíná Fairbanks. Podle ní měl Denim laskavé oči a vypadal jako milý člověk, ale zároveň jej považovala za nezodpovědného.

Nepůsobil totiž jako zkušený turista, přitom u sebe neměl žádnou navigaci nebo mobilní telefon. „Je docela neobvyklé, že pěší turista nenosí mobilní telefon. Je to pravděpodobně jediný člověk, co jsem kdy osobně potkala, který neměl mobilní telefon. Projít stezku naslepo bylo naivní.

Říkala jsem si, že to bylo špatné rozhodnutí,“ přiznává Kelly Fairbanks. Z jakého důvodu se Denim vydal do divočiny jen tak naslepo? Skrýval se před někým, nebo snad jen zatoužil strávit nějaký čas pryč od veškerých technologií?

Usměvavý fantom

Postupem času přicházejí se svými poznatky také další svědkové, jejichž prohlášení se víceméně shodují s tím, co tvrdí Faibanks. Denim byl vstřícný, usměvavý a zpravidla samotářský.

Přesto se ale objevuje na mnoha fotografiích ostatních turistů či provozovatelů různých zařízení kolem stezky. Denim se před objektivy nijak neskrývá, na množství snímků si zachovává vlídný úsměv a ochotně se dívá přímo do objektivu.

Přesto nikomu neřekne nic, co by mohlo prozrazovat jeho skutečnou identitu. Představuje se pouze svou přezdívkou a hovoří bez jakéhokoliv přízvuku, takže nelze ani odhadnout, odkud pochází.

Pouze jednomu z turistů prý prozradí, že pracuje v technologickém průmyslu. To nasvědčuje teorii, že se zkrátka rozhodl dát si od veškerých technologií pauzu. Ostatně digitální detox bývá motivací i mnohým dalším trampům posledních let.

Proč by se ale v takovém případě snažil skrýt svou pravou identitu? Bylo zjištěno, že se Denim během svého putování ubytoval v hostelu Top of Georgia pod jménem Ben Bilemy. Jenže jméno je falešná a ani tato stopa nakonec nikam nevede.

Přátelé a známí po Denimovi marně pátrají.
Přátelé a známí po Denimovi marně pátrají.

Podvýživa? Nemožné!

Jednou z největších záhad na celém případu však zůstává Denimova smrt.

Pitva žádnou přímou příčinu smrti neodhalí, ale vzhledem k tomu, že jeho tělo v době smrti muselo vážit jen necelých 40 kilogramů, lékaři předpokládají, že za jeho skonem stojí především podvýživa. Právě to ale vůbec nedává smysl!

Mezi jeho věcmi je totiž nalezeno jídlo i obrovské množství peněz v hotovosti, za které si kdykoliv po cestě mohl nakoupit a dobře se najíst. Takových zařízení je při stezce celá řada.

Navíc se svědkové, kteří ho viděli jen několik dnů před smrtí, shodují, že Denim byl naopak robustní postavy a nic nenasvědčovalo tomu, že by měl jakékoliv potíže. To potvrzuje i pitva, podle které byl s výjimkou extrémně nízké váhy naprosto zdráv.

Jak mohl za pár dnů tolik vyhladovět? A proč se vydal do hor s tak vysokou sumou v hotovosti?

Související články
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe