Nandana soustředěně ťuká do klávesnice počítače. Odborníci s úžasem sledují, jak slovo od slova cituje báseň, kterou dali přečíst její matce. Znamená to, že mezi malým děvčetem a její matkou existuje telepatické spojení?
Telepatie patří k podivuhodným schopnostem, které se už léta těší intenzivnímu vědeckému zájmu. Někteří se dokonce domnívají, že by se v budoucnosti mohla stát běžně užívaným způsobem komunikace, který nahradí moderní přístroje. Jak vlastně telepatie funguje?
A čím to, že někteří lidé ji dovedou používat snáze než ostatní? Je možné, že mozky jedinců, kteří dokážou přijímat telepatické signály, pracují poněkud odlišně než v případě většiny populace. Možná jde svým způsobem o jakousi poruchu.
K poruchám mozkových funkcí bezpochyby patří autismus. Osoby trpící tímto onemocněním mají velký problém se sociální interakcí a jsou jakoby ponořeni sami do sebe. Je však zajímavé, že tento handicap bývá někdy vyvážen až zázračným schopnostmi.
Autisté mívají často fotografickou paměť, někteří dokážou z hlavy dělit obrovská čísla, jiní dovedou zahrát skladbu, kterou slyšeli jedinkrát v životě.
Těžko bychom mezi nimi našli někoho, kdo je nadán pozoruhodnějším talentem než devítiletá indická dívka Nandana Unnikrishnan.
Záhadné spojení
Paní Sandhya se rozhodne vzít svou dceru na procházku. Dříve než s dívkou o svém záměru promluví, malá Nandana je připravená na cestu. Jak to může vědět? Čte mi snad myšlenky? Letí její matce hlavou.
Nandaně je už v jednom a půl roce diagnostikován autismus. Od té doby začíná pro její rodiče těžké období, jak ji naučit základním dovednostem a přimět ke komunikaci s okolím. Až po několika letech si dívčina matka všimne něčeho, z čeho mrazí.
Zdá se, že malá Nandana dokáže nějakým záhadným způsobem vycítit její emoce a dokonce jí číst myšlenky. Jak jinak si lze vysvětlit, že když matka uvažuje o jídle, které jí chce připravit, děvčátko vykřikne jeho jméno?
Matka své podezření svěří odborníkům, za nimiž s Nandanou dochází. Ti jsou zpočátku skeptičtí. Jak je paní Sandhya může přesvědčit, když dívka má problémy s výslovností, takže jí mimo okruh rodinných příslušníků lidé skoro nerozumí?
Vědcům vyrazí dech
Nakonec se najde řešení. Nandana se v devíti letech naučí psát na klávesnici. Na konci února 2013 je dívka připravena předvést telepatii týmu odborníků, který tvoří psychiatr, sociální pracovník a speciální pedagog.
Při pokusu je Nandanina matka vyzvána, aby si v duchu přečetla báseň. K údivu všech její dcera vzápětí napíše slova této básně na počítači.