Většina lidí zná pocit, že danou situaci už někdy zažili, i když to tak není. Přesto vědci stále nemohou jevu zvanému déjà vu přijít na kloub. Vědcům se ale v posledních letech přeci jenom podařilo roušku tajemství poodhalit.
Déjà vu kromě zdání opakovaného provází také pocit něčeho zvláštního, neobvyklého nebo tajemného. Podobný stav někdy v životě zažily dvě třetiny lidí. Pohlaví přitom ve výskytu nehraje žádnou roli – na rozdíl od věku. Jev totiž nejčastěji zažívají mladí lidé do 30 let.
Právě tento fakt vedl vědce k domněnce, že déjà vu nějak souvisí s vývojem mozku. Podle jiných teorií je za zvláštní jev zodpovědná nedokonalá komunikace mezi pravou a levou mozkovou hemisférou.
Nikomu se ale přesný mechanismu vzniku déjà vu vysvětlit nepodařilo. Studium jevu je totiž velice složité, hlavně vzhledem k tomu, že je pocit opakovaného nepředvídatelný.
I přes komplikovanost výzkumu se tajemstvím déjà vu zabývají experti ze Středoevropského technologického institutu při Masarykově univerzitě v Brmě (CEITEC).
Týmu vedenému profesorem Milanem Brázdilem se dokonce nedávno podařilo potvrdit neurologický původ jevu.
Největší šanci na déjà vu má vysokoškolák ve stresu
Výzkumu vědců z CEITECu se zúčastnilo 113 dobrovolníků, kteří podstoupili magnetickou rezonanci mozku. Experti následně porovnávali snímky lidí, jež pocit déjà vu nikdy nezažili s obrázky těch, co s jevem zkušenosti mají.
Výsledky studie ukázaly výrazné rozdíly v množství šedé hmoty v některých částech mozku. Největší odlišnosti byly zaznamenány v hippokampu, tedy části mozku, kde vzniká paměť.
Lidé, kteří déjà vu zažili, měli šedé hmoty v hippokampu mnohem méně než dobrovolníci bez zkušenosti s tajemným jevem.
Vědci z Masarykovy univerzity také odhalili souvislost pocitu se stresem. Čím byli lidé více vystresovaní, tím větší byla šance, že zažijí déjà vu. Kromě psychické nepohody podle výsledků studie roli hraje i úroveň dosaženého vzděláni. Nejvyšší šanci na neobvyklý jev mají vysokoškoláci.
Původ déjà vu v části mozku, kde se rodí paměť, podporují i výzkumy lidí trpících epilepsií. Epileptici, jejichž záchvaty mají původ v oblasti spánkového laloku, kde je uložen hippokampus, totiž často zažívají pocit déjà vu.