Unikátní studie amerických vědců sledující dlouholetý vliv meditace na lidský mozek odhaluje překvapivé výsledky. Meditační techniky tibetských mnichů zřejmě zpomalují stárnutí jeho a současně mnohem rychleji dozrává.
Potvrzují se tím již dávno známé zvěsti o téměř zázračných účincích meditace?
Zvěsti o mimořádných, někdy dokonce až nadpřirozených dovednostech tibetských mnichů se v západním světě vyskytují odedávna.
Mniši jsou podle nich schopní regulovat svou tělesnou teplotu, čímž získávají neobyčejnou odolnost vůči himalájským mrazům, nebo umí cíleně utlumit své životní funkce a navodit tak stav podobný kómatu.
Hovoří se také o schopnosti astrálního cestování, předvídání budoucnosti či dokonce levitaci. A všechny tyto schopnosti mniši údajně získávají především díky meditaci. Může mít skutečně tak významné účinky?
Zda člověku pomůže osvojit si jasnovidnost či schopnost levitace, zůstává nejasné.
Studie vědců z Wisconsin–Madisonské univerzity ovšem dokládá, že lidský organismus může meditace skutečně významně ovlivnit. Její účinky prospívají především mozku, jehož stárnutí se meditací dramaticky zpomaluje!
Medituje už od dětství
Odborníci z Centra pro zdravou mysl při Wisconsin–Madisonské univerzitě po dobu 14 let sledovali mozek dospělého muže a jeho porovnáváním s běžnou populací hledali dlouhodobé účinky buddhistického životního stylu v klášteře.
Hlavním studijním subjektem je v Nepálu narozený tibetský mnich a světově uznávaný lektor tibetského buddhismu Yongey Mingyur Rinpoche (*1975).
Rinpoche se intenzivnímu studiu moudrosti buddhistických mnichů věnuje už od svých jedenácti let a v dospělosti zakládá mezinárodní síť meditačních center. Jen stěží by vědci pro svůj výzkum hledali lepšího kandidáta. Výsledky studie byly zveřejněny v únoru 2020 ve vědeckém časopise Neurocase.
Ze zprávy vyplývá, že Rinpocheův mozek vykazuje v porovnání s mozkem dalších účastníků studie, kteří se meditaci nevěnují, výrazné odchylky! Může za to právě jeho životní styl?
O poznání mladší
Rinpoche v průběhu studie v rozestupu několika let podstoupil celkem čtyřikrát vyšetření magnetickou rezonancí.
„Velkým zjištěním je, že mozek tohoto tibetského mnicha, který strávil více než 60 000 hodin svého života formální meditací, stárne pomaleji než mozek kontrolních osob,“ vysvětluje Richard Davidson, vedoucí výzkumný pracovník studie a profesor psychologie a psychiatrie na univerzitě.
Ve věku 41 let se Rinpocheho mozek podobal mozku 33letého člověka. Rychlost stárnutí mozku vědci určují úbytkem šedé kůry mozkové.
Zatímco u kontrolní skupiny se všichni testovaní pohybují v rozmezí normálního úbytku, mozek muže z buddhistického kláštera vykazuje až osmileté zpoždění.
Přestože mozek mnicha stárne mnohem pomaleji, dozrává o poznání rychleji než u nemeditujících subjektů.
Oblasti mozku, které hrají důležitou roli v seberegulaci či v regulaci naší pozornosti se v Rinpocheho případě aktivovaly mnohem dříve než u kontrolní skupiny.
Vědci se domnívají, že tyto dramatické změny ve vývoji mozku jsou z nemalé části způsobeny Rinpocheho každodenní meditační praxí. Podaří se časem prokázat i další pozoruhodné účinky meditace?