Turistka v doprovodu Jamajčana míří k zálivu Svaté Anny. V jeho blízkosti se podle slov jejího průvodce nachází léčivá voda. To však není všechno. Žena vykřikne úžasem. Šálí ji zrak nebo po vodě opravdu běhají malé plamínky? Je snad zdejší pramen skutečně zázračný?
Na celém světě se vyskytují studánky, jezírka, potoky, řeky a další vodní zdroje, jejichž voda má prý léčivou moc. Mnohá z těchto míst jsou spojována s mariánským kultem – například proslulé Lurdy ve Francii, nebo u nás Bozkov v podhůří Krkonoš.
Ne všechny zázračné vodní zdroje jsou však dávány do souvislosti s křesťanstvím. K nim patří například léčivé prameny na Jamajce. Proč se o nich traduje, že jejich voda uzdravuje?
Vyhojí jamajské prameny jakékoli zranění?
Ostrovní stát Jamajka ležící na souostroví Velké Antily se může pochlubit nejenom rozmanitou faunou a flórou, ale také minerálními prameny, kterým je připisována zázračná moc. Nejznámější jsou tři:
Rockfort Mineral Bath, Bath Foundation Hotel a Milk River Bath. Podle místních se po koupeli v nich zacelí zranění a dokážou vyléčit i z kožních neduhů. Kdo jako první učinil tento mimořádný objev?
Štěstí v neštěstí
Otrok úpí bolestí. Jeho pán Jonathan Ludford ho krutě zbičoval. Zbitý muž v hrůze uteče do lesů. Tam narazí na slaný pramen. Když se v něm vykoupe, jeho rány se s udivující rychlostí zacelí.
Otrok se navrátí k svému pánovi, který si ho udiveně měří.
Jak je možné, že tu před ním jeho nedobrovolný služebník stojí zcela uzdraven? Když Ludfordovi otrok prozradí, že se vykoupal v minerální vodě, jeho pán vyhrkne: „Přísahám, že na tebe již nikdy nevztáhnu ruku, pokud mi prozradíš, kde onen zázračný pramen leží.“ Po té, co se Ludford dozví tajemství lokality podivuhodného jezírka, zabere si ho pro sebe.
Jestli dodržel svůj slib otrokovi, pověst neuvádí, avšak jisté je, že po Ludfordově smrti získává nad pramenem známým nyní jako Milk River Bath kontrolu jamajská vláda, která zde v roce 1974 otevírá veřejné lázně.
Milk River Bath rozhodně není nejpodivnějším z jamajských vodních zřídel. Poblíž zálivu svaté Anny se prý nachází léčivý pramen, jehož voda dokonce hoří. Patří zázračně zhojená zranění jenom do lidových vyprávění, nebo jsou naprosto reálná?