Meče Vikingů se značkou Ulfberht vyráběli tehdejší severští zbrojíři někdy v letech 800–1000. Na tehdejší dobu se vyznačovaly nevídanou prvotřídní kvalitou oceli.
Vyrobit takovou ocel znamenalo zahřát železnou rudu na vysokou teplotu (přes 1 600 °C) a kováním zbavit materiál nežádoucích příměsí strusky. Přidáním uhlíku pak získává produkt na tvrdosti. „Evropa v té době takovou technologii v žádném případě neznala,“ shodují se odborníci. Jak je tedy možné, že kováři Vikingů předběhli dobu o tolik let?
Záhada za záhadou
Vikingský meč nemá téměř žádné příměsi nežádoucí nečistoty a obsahuje nejméně třikrát více uhlíku než podobné výrobky tehdejší doby. „Je vyroben z kovu, který moderní technologie nazývá kelímková ocel,“ tvrdí Američan Richard Furrer, odborník na starověké a středověké kovoobráběcí činnosti. Rozhodující pro výrobu kvalitní oceli je až nástup průmyslové revoluce.
Technologii kelímkové oceli vynalezne Brit Benjamin Huntsman (1704–1776), tento postup pak slouží téměř 100 let. Jak je tedy možné, že Vikingové dokázali vyrobit stejnou ocel o tolik let dříve? Odborníci spekulují, že mohli jakési poznatky sehnat kdesi ve starověké Číně nebo Indii, případně Íránu. Okamžitě vyvstane další záhada.
Nikdo nikdy nezaznamenal, že by Vikingové do těchto oblastí pronikli.
Výhoda v boji
Kromě svých vlastností se meče, kterých se již našlo kolem 170, poznaly podle značky ve spodní části čepele. Bylo tam vyraženo slovo † ULFBERHT † se dvěma kříži na začátku a na konci. Slovo pochází zřejmě z franštiny a dodnes je tajemstvím, co má označovat. Nabízí se teorie, že tak meče značí sám výrobce svým jménem. Může to být i název kovárny, kde se skvělé zbraně vyráběly.
Historikové se naopak přiklánějí k překladu dvou germánských slov ulfr – vlk a berath – zářící. Pravdu se zřejmě nikdy nedozvíme, stejně jako důvod, proč se asi po 200 letech přestaly vyrábět. Záhadou pro odborníky také je, odkud sháněli Vikingové tak kvalitní železnou rudu. Podle Fredrika Charpentiera ze Stockholmské univerzity ji vozili po Volze až odněkud z Íránu. Když pak Rusové v 11.
století vodní cestu zablokovali, bylo po rudě a také po výrobě mečů.
Facebook
Twitter
RSS