Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Život na Venuši? Nový objev to naznačuje

Venuše. Druhá planeta sluneční soustavy pojmenovaná po římské bohyně lásky a krásy. V mnohém je podobná Zemi, což je jeden z důvodů, proč se často spekuluje o tom, že právě tam se vyskytoval nebo možná i stále vyskytuje život.

Čeká v atmosféře téhle nehostinné planety největší vesmírný objev všech dob?

V prostorách Astronomického ústavu University of Cambridge právě skupina badatelů diskutuje nad rozbory snímků, které jim poslal obří havajský teleskop Jamese Clerka Maxwella.

Vedoucí týmu profesorka Jane Greaves předkládá hypotézu, kterou učinila po pečlivém prostudování zaslaných záběrů a v celém týmu je cítit znatelné vzrušení.

„Když jsme uviděli náznak přítomnosti fosfanu ve spektru Venuše, byl to pro nás šok,“ říká později Greavesová médiím. Jenže vědecká práce je teprve na samotném začátku. Probíhají výpočty a hloubkové analýzy pořízených dat.

Záhy je zřejmé, že bude potřeba objev ověřit. K tomu poslouží snímky z radioteleskopové soustavy ALMA, která se nachází v severním Chile. Když i toto pozorování nález potvrdí, je jasné, že je čas vše představit veřejnosti. Na co ale vlastně vědci z Cambridge přišli?

Zásadní nález

Základní informace je prostá: S pomocí nejmodernějších pozorovacích zařízení byly v atmosféře planety Venuše nalezeny molekuly fosfanu (plyn složený z vodíku a fosforu – pozn. red.).

Fosfan je přitom látka, která u nás vzniká ve větším množství pouze průmyslově nebo činností mikroorganismů žijících v prostředí bez kyslíku. Podle badatelů se fosfan v oblacích Venuše vyskytuje jen v malých koncentracích.

Přesto však jde o množství, které téměř jistě nemůže pocházet z přirozených nebiologických procesů. Jinými slovy: Vědci vyloučili, že by šlo o plyn pocházející ze slunečního záření, z minerálů vyzdvižených prouděním vzduchu, z vulkanické činnosti nebo z blesků.

Cokoliv z toho by dokázalo do oblak dodat sotva desetitisícinu pozorovaného množství.

Molekuly fosfanu v atmosféře Venuše? Možná první krok k objevení živých organismů.
Molekuly fosfanu v atmosféře Venuše? Možná první krok k objevení živých organismů.

Čekali pravý opak

Pozornost badatelů se tak obrátila k tomu, jakým způsobem vzniká fosfan na Zemi. Když pomineme průmyslovou výrobu, zbývají jen bakterie, které tento plyn produkují.

Podle výzkumníků by pozemské organismy zvládly bez sebemenších problémů vyprodukovat i výrazně více fosfanu, než kolik ho bylo nalezeno v oblacích Venuše.

Přítomnost jednoduchého života – nějakého organismu, který se patrně bude od toho pozemského lišit, ale který má také schopnost produkovat fosfan – je tak v případě Venuše po tomto objevu poměrně pravděpodobný.

Vědce navíc nikdo nemůže podezírat z neprofesionality. Původně byl totiž cíl jejich zkoumání prakticky opačný. „Byl to experiment z čisté zvědavosti.

S využitím technologie JCMT jsme chtěli vyloučit extrémní scénáře – například že jsou mraky na Venuši plné živých organismů,“ říká Jane Greaves. Může se nakonec potvrdit i dávná hypotéza, že Venuše byla kdysi plná života?

Impuls pro záhadology

Nový objev je nejen zásadním vědeckým příspěvkem k pátrání po životě za hranicemi naší planety, ale zároveň i vodou na mlýn těm badatelům, kteří věří v některé teze tzv. archeoastronautiky.

V rámci ní dochází ke spekulacím, že naši planetu v minulosti navštívily inteligentní mimozemské bytosti či že lidské pokolení dokonce z těchto bytostí pochází. Názory na to, odkud mimozemšťané přišli, se liší. Jedna z hypotéz se však zabývá i Venuší.

Současné vědecké poznatky naznačují, že hluboko v minulosti mohla být Venuše opravdu obyvatelnou planetou. „Naše hypotéza říká, že Venuše měla stabilní klima po miliardy let.

Je možné, že nějaká globální událost způsobila kompletní změnu jejího klimatu,“ říká americký vědec Michael Way s tím, že podle simulací se na planetě nacházely hluboké oceány a teplota se pohybovala od 20 do 50 stupňů Celsia. Co mohlo z Venuše udělat neobyvatelnou pustinu?

Uprchli k nám?

Teorií o tom, co z Venuše udělalo místo s obrovskými teplotami a kyselinou pršící z nebe, je několik. Nejčastěji se však hovoří o tom, že kvůli působení Jupiteru prostě došlo ke změně dráhy, po které obíhá Venuše kolem Slunce.

Mohly však planetu před touto zkázou obývat nějaké inteligentní a možná dokonce velmi vyspělé bytosti? A co když planeta Země byla místem, kam se odebraly, aby unikly definitivnímu zániku?

Podle zastánců archeoastronautiky je naše historie plná důkazů, které to mají potvrzovat.

Jeskynní malby bytostí připomínající kosmonauty či mimozemšťany, mýty celé řady prastarých národů, stavby vybudované bez znalosti potřebných technologií či archeologické nálezy, které se vymykají dosavadnímu vědeckému poznání.

To všechno má prý naznačovat, že na naši planetu v minulosti opravdu přicestovaly bytosti z vesmíru.

Biblické peklo?

Patrně nejslavnějším zastáncem archeoastronautických teorií je švýcarský záhadolog Erich von Däniken (*1935).

Právě on v jedné ze svých knih píše o tom, že koncept pekla v Bibli by ve skutečnosti mohl být skutečným popisem planety Venuše, který na Zemi přinesli právě mimozemšťané.

Bůh a Satan by pak podle něj mohli být přímo mimozemšťané z této planety, kteří se neshodli na tom, zda by lidem měly být poskytnuty jejich znalosti a informace.

Další záhadolog, Američan David Childress pak nachází paralely v mnoha dalších příbězích a mytologiích – Například legenda o Prométheovi, Titánovi, který přinesl člověku oheň, je podle něj jen dalším záznamem o dávnověkých mimozemšťanech a jejich interakci s člověkem. Proč ale řada lidí věří, že na Venuši přežívají mimozemské bytosti dodnes?

Povrch Venuše připomíná žhavé nedýchatelné peklo. Život by však mohl být v oblacích.
Povrch Venuše připomíná žhavé nedýchatelné peklo. Život by však mohl být v oblacích.

Venušan v Americe?

I bez propojování s odvážnými teoriemi je Venuše až pozoruhodně často zmiňována v historických pramenech a v mytologiích nejrůznějších národů – Sumerové, Féničané, Egypťané, Řekové a Římané i pohanští Germáni.

Pro ty všechny byla Venuše mnohem víc než jen zářivou hvězdou na večerní obloze. Že jde o planetu, na které nejspíš může být život, se ostatně věřilo až do poloviny 20. století.

S prvním moderními průzkumy přišlo poznání, že tam panují doslova smrtící podmínky a zájem vědců opadl. Nikoliv však záhadologů. I v posledních desetiletích se čas od času objevily zprávy o tom, že tam možná stále něco žije.

Na konci 50. let prý americká vláda komunikovala s mužem jménem Valiant Thor, který tvrdil, že z Venuše pochází.

Důkazy dokládající pravdivost jeho příběhu však dodnes chybí a v souvislosti s životem na Venuši už se v posledních letech zmiňuje pouze hustá oblačnost v atmosféře. Jsme jen krůček, abychom alespoň tam objevili nějaké životní formy?

Závod začíná

Ať už je to s Venuší jakkoliv, je zřejmé, že se po tomto přelomovém objevu dostane znovu do hledáčku vědců i vesmírných agentur.

Ostatně americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA už oznámil, že zvažuje vyslání robotické sondy, jejímž hlavním cílem bude právě zjištění, zda na Venuši skutečně existuje život. A nebude jediný. Podobný záměr potvrzuje i ruská agentura Roskosmos.

Ta nedávno dokonce ustoupila od společného rusko-amerického projektu výstavby stanice, která má za několik let zamířit právě k Venuši.

„Bylo rozhodnuto, že plánovaná mise Veněra-D, zahrnující orbitální i přistávací modul, bude realizována jako nezávislý národní projekt bez široké mezinárodní spolupráce,“ uvádí se v citaci vyjádření zveřejněného na webu Roskosmosu.

Rýsuje se nám tu nový závod o to, kdo učiní jeden z největších vesmírných objevů všech dob?

Pro mnohé kultury je Venuše klíčovým kosmickým tělesem. Mohl na ní být kdysi život?
Pro mnohé kultury je Venuše klíčovým kosmickým tělesem. Mohl na ní být kdysi život?
Související články
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Traduje se, že střelný prach vynalezli čínští alchymisté, když hledali elixír mládí. Neotáčejme se ale ani k evropským alchymistům zády. Je totiž pravděpodobné, že střelný prach byl souběžně objeven i v Evropě. Často je zmiňován Černý Berthold, záhadný alchymista z konce čtrnáctého století. Kdo to byl a proč si ho historie stále pamatuje?   Potemnělé sklepní místnosti vévodí […]
Rozechvělý archeolog Alberto R. Lhuillier nevěří vlastním očím. Před sebou má sarkofág nejvýznamnějšího mayského vládce. Tím je legendární Pakal, jehož podobiznu je možné spatřit také na víku rakve. Podle dávných mayských životopisců neměl panovník lidský původ. Je možné, že pocházel z jiné galaxie?     Z vrcholku Chrámu nápisů se naskýtá jedinečný pohled na kdysi výstavní indiánskou […]
reklama
Historie
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující […]
Premiér Kramář byl jako neřízená střela
Vznik Československa svede do společné vlády dvě osobnosti, které mají jinak jen velice málo společného.   Zatímco Edvard Beneš (1884–1948) představuje novou generaci politiků, o čtvrtstoletí starší Karel Kramář (1860–1937) je ostříleným diplomatem, který už za Rakouska-Uherska stál v čele mladočeské strany a byl poslancem vídeňského parlamentu. Po vzniku samostatného státu se právě on stává ministerským […]
Ohromila svět indiánská baletka?
Na indiány se v Americe zkraje 20. století lidé často dívají skrz prsty…Diváci, kteří nadšeně aplaudují ve vyprodaných sálech nejlepší baletce světa, ale nemají ani tušení, že jim právě tančí Ki He Kah Stah Tsa.   V rezervaci indiánského kmene Osagů v oklahomském městě Fairfax rodina Alexandera Josepha Tall Chiefa (1890–1959) něco znamená. Alexander vlastní téměř celé […]
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev.   Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) se je snaží proměnit v ortodoxně katolickou […]
Zajímavosti
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti […]
Chcete Nobelovku? Tak si jí kupte!
Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel by se asi hodně divil, jaký byznys s cenou, jejíž vznik ve své závěti inicioval, se v posledních letech rozjel. Už není jen pro vyvolené – pro „ty, kteří přinesou největší prospěch lidstvu“, jak si představoval. Pro její získání stačí občas jen dorazit na aukci s dostatečným obnosem peněz. […]
Monumentální Akšardham: Největší chrám světa?
Dokonale seřízené lasery vykreslují před zraky návštěvníků úchvatnou světelnou show. Trocha mlhy pro dotvoření atmosféry, k tomu něco na zub. Jde o jediné velkoformátové kino v celém hlavním městě Indie, Novém Dillí. Překvapivě nejsme nikde v zábavním parku, ale v hinduistické svatyni!   Žádné kovové „berličky“ a beton maximálně do základů. A ty musí být […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro […]
Záhady a napětí
Příšera pod hladinou norského jezera: Skrývají ji místní před světem?
I Skandinávie má svého tajemného kryptida. Je jím legendární tvor Selma, který má žít v jezeře Seljord, u stejnojmenné obce v regionu norského Telemarku. Ačkoli se prý velmi podobá skotské Nessie z jezera Loch Ness, Selma zdaleka nedosáhla takové popularity u světové veřejnosti. Proč?   Žebřiňák se senem drkotá po kamenité cestě. Vrata statku se […]
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do […]
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických […]
Heale House: Zastavilo tamní strašení záhadné plátno?
V anglickém Devonu zažívá rodina Smithových roky zvláštní paranormální jevy. Z jejich obýváku se linou zvuky piana, přestože v domě žádné není, a mezi pokoji přechází každou noc bledá žena v bílém hávu. Strašení ustane až v okamžiku, kdy rodina získá roky ztracený obraz. Mohla by zde být nějaká souvislost?   Anglický důchodce Alan Smith, majitel […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem
Oloupej to, seškrábej a vykroj
panidomu.cz
Oloupej to, seškrábej a vykroj
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Bezpečné randění se slunečními paprsky
nejsemsama.cz
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec