Káhirské předměstí Zeitun se ocitá v obložení poutníků. Se zatajeným dechem sledují, jak se nad kopulí kostela objevuje postava překrásné ženy. Nemají žádné pochybnosti o tom, že jde o Ježíšovu matku Marii, která místo požehnala svou přítomností. Skutečně v Egyptě došlo k projevu vyšší moci?
Ze všech svatých, k nimž se modlí věřící katolické církve, se nejčastěji zjevuje Panna Marie, Ježíšova matka, jíž náleží titul Bohorodička.
Díky takzvaným mariánským zjevením se staly doslova legendou například portugalská Fátima, francouzské Lurdy, rovněž francouzská La Salleta, nebo mexické Guadelupe. Do všech těchto míst přicházejí davy poutníků s důvěrou ve své uzdravení.
V letech 1968 – 1971 poctila prý Královna nebes svou přízní také káhirské předměstí Zeitun. Toto zjevení je specifické v tom, že sjednotilo lidi různých vyznání. Co se vlastně v druhé polovině dvacátého století v Egyptě stalo?
Proměnlivá podoba zjevení
V záři světel se nad kopulemi kostela Svaté Marie v Zeitunu zjevuje Panna Marie. Někdy se ukáže jenom na pár minut, při nejdelším zjevení je pozorována dokonce hodinu a dvacet minut. Zjevení se navíc každý den proměňuje.
Někdy se ukáže jenom Mariina tvář, jindy celá její postava. V některých případech chová světice malého Ježíška, nebo přichází spolu se svatým Josefem. Zjevení občas provázejí ptáci, kteří jsou považováni za holubice míru.
Zástupci koptské církve vypoví, že z kostela párkrát zahlédli vycházet purpurový kouř. Zakládají se tato tvrzení na pravdě, nebo se jedná o projekci zbožných přání zástupu věřících?
Zázrak uzná i prezident
Autentičnost zjevení potvrdí zástupci různých věroučných směrů: katolíci, protestanté, ortodoxní křesťané, muslimové i židé. Stovky deníků otisknou fotky a obraz přenáší také televize.
Brzy také přicházejí zprávy o zázračných uzdraveních – chromí chodí a slepým se vrací zrak. Muslimové, kteří zjevení spatří, recitují verše z Koránu: „Marie, Bůh si Tě vyvolil a očistil Tě.
Vyvolil si Tě mezi všemi ženami.“ Tváří tvář takovým svědectvím zůstává rozum stát i tehdejšímu egyptskému prezidentovi Džamál Abd an- Násirovi (1918 – 1970). Vyjádří přesvědčení, že se jedná o skutečný zázrak. Znamená to, že v Egyptě opravdu došlo k zásahu shůry?