Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.
První zjevení se mělo uskutečnit dne 5. srpna 1990 po obědě. Dvě děvčata, dvanáctiletá Katarína Češelková a jedenáctiletá Iveta Korčáková, si hrají v lese na hoře Zvir nacházející se nedaleko slovenské obce Litmanové.
Polekají se, když náhle uslyší hluk, a utíkají se schovat do blízkého seníku. Hluk ale neustává a děvčat se zmocňuje pocit, že okolo dřevěného seníku někdo obchází. Když se pak ozve silné bouchnutí, začnou se modlit mariánskou modlitbu:
„Maria, matko naše, ukryj nás pod svůj plášť“, a to třikrát po sobě. Později ve své výpovědi uvedou, že tuto modlitbu nikdy předtím neznali. Litují svých hříchů i slabé víry.
Poté, co místnost prozáří světlo, nabydou dojmu, že se jedná o sluneční jas. Pak se světlo přesune nad lavičku a zjeví se v něm krásná paní. Jedná se o Přesvatou Bohorodičku.
Nejmladší poutní místo na Slovensku
Hora Zvir se záhy stává poutním místem skupinky věřících. Dne 11. listopadu 1990 je zde se svolením řeckokatolického biskupa odsloužena mše. O dva týdny později se pak na hoře Zvir koná obřad posvěcení nově zhotoveného kříže.
Všichni přítomní se během svěcení stávají svědky nadpřirozených úkazů na Slunci, které mají připomínat fatimský sluneční zázrak. Slunce, do něhož se lze dívat, rotuje, vyzařuje kruhy v různých barvách duhy, tmavne a znovu světlá, chvěje se a mění polohu.
Není tedy divu, že horu Zvir navštěvuje stále více a více poutníků. Kolona zaparkovaných automobilů se někdy táhne až do Staré Ľubovny.
Prešovský arcibiskup Ján Babjak ustanoví horu Zvir místem modlitby dne 6. srpna 2004. Má k tomu pádný důvod: poutníci sem i nadále putují ve velkém počtu s cílem prohloubit svůj duchovní život.
Hvězdou dokumentárního filmu
O čtyři roky později je na hoře Zvir posvěcena dřevěná kaple zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie. Arcibiskup Babjak při této příležitosti současně vydává dekret o podmínkách, za nichž lze získat na tomto místě odpustky.
„Velké množství věřících ze Slovenska i ze zahraničí a mnohá svědectví hovoří o tom, že poutníci v Litmanové nacházejí ztracený pokoj duše, čerpají Boží pomoc a po svátosti smíření začínají novou etapu života,“ uvádí arcibiskup Babjak v ustanovujícím dekretu.
Za hlavní pouť pak ustanoví neděli po prvním srpnovém pátku. Skutečně se na tomto místě lidé uzdravují a vyprošují si štěstí pro své životní volby, jak mnozí z nich věří? A jak vlastně dopadla zmíněná Iveta Korčáková?
Podle dostupných informací odešla spolu s manželem do Velké Británie. O tajuplných litmanovských zjeveních je pak natočen dokumentární film Ivetka a hora (2008). Jde o skutečné místo nadpřirozených událostí?