Druhá světová válka je v plném proudu a 761. tankový prapor, známý jako Black Panthers, chce odvážně čelit nepříteli. Ten, jak se ukáže, nečíhá jen v zahraničí, ale i doma ve Spojených státech.
Rasová segregace, rasistické zákony Jima Crowa i opovrhování od bílých generálů postavilo tento ryze afroamerický prapor do nezáviděníhodné situace. I nacističtí zajatci měli více práv než oni. Přesto bojovali na obou frontách, a jak se později ukázalo, úspěšně.
Jednotka Černých panterů se utvořila v roce 1942. Hnacím motorem těchto mladých a odvážných mužů byla naděje na lepší zítřky. Jejich snaha dokázat, že i oni jsou hodni uznání, se odrážela v mottu ‚Come Out Fighting’, což znamená ‚Pojď ven bojovat’.
Přesto je američtí generálové nehodlali poslat do války, i když “panteři” tvrdě trénovali a prokazovali vynikající fyzické i taktické schopnosti.
Po dvou letech však vrchní velení americké armády svůj postoj přehodnotilo.
Když jen první den po vylodění spojeneckých vojáků v Normandii zahynulo deseti tisíc mladých mužů, Černí panteři dostali příležitost a v srpnu 1944 se ocitli v pekelné Evropě, tváří tvář smrti.
Jejich houževnatost se projevila hned při prvním kontaktu s nepřítelem v říjnu 1944. V boji u Vic-sur-Seille a v malé vesnici Morville-lès-Vic padlo mnoho vojáků na obou stranách.
Nacisté se snažili afroamerickou jednotku demoralizovat pomocí rozhlasu, když vysílali hesla typu ‚toto je válka bílého muže’ a podobně. Panteři však získali ještě větší motivaci k boji.
V bitvě v Ardenách už s nimi bylo počítáno jako s rovnocennými vojáky a po posledním neúspěšném pokusu německé armády vytlačit spojenecké jednotky z kontinentu začali osvoboditelé, včetně Černých panterů, postupovat Evropou. Když v březnu 1945 dorazili do Německa, zapsali se do historie.
Dokument Černí panteři 2. světové války je dramatickou rekonstrukcí tohoto příběhu. Prostřednictvím rozhovorů s veterány a jejich rodinami se vypravíte po stopách dosud málo známého tankového praporu, který musel čelit nepřízni osudu i doma.
Jejich úspěch v boji byl rovněž první nadějí vedoucí k ukončení rasové segregace za oceánem.
Sledujte dokument v sobotu 12. listopadu ve 21:00 na Viasat History.
Trailer: