Egyptologové dlouho nevěděli jistě, že nějaký faraon Tutanchamon vůbec existoval. Díky amatérskému archeologovi Howardu Carterovi však tohoto panovníka zná celý svět.
A od té doby se také znalci historikové ptají, kam Egypťané pohřbili hlavní a zřejmě jedinou manželku mladého krále…
Nález nevyloupené hrobky způsobil, že se z nepříliš významného panovníka 18. dynastie Nové říše Tutanchamona (vládl cca 1332 – 1323 př. n. l.) stala mediální hvězda.
Z výzdoby této pohřební stavby jsme se také dozvěděli o faraonově manželce a pravděpodobně zároveň nevlastní sestře Anchsenamon (zemřela asi 1322 př. n. l.). Té se přezdívá Ztracená princezna Egypta.
Nikdo totiž přesně neví, co se s ní po smrti jejího manžela stalo, ani kde leží její hrob.
Záhadný osud
Mladá vdova pláče nad zlatou rakví. Její choť Tutanchamon se odebral do říše bohů. Co si teď počne? Zoufalá královna se obrátí na úhlavního nepřítele Egypta chetitského krále Šuppiluliumaše (vládl cca 1375 – 1330 př. n. l.). „Můj muž je mrtvý.
Nemám syna. Ale říkají, že ty máš mnoho synů. Nikdy bych si nevybrala za manžela někoho z mých služebníků. Tvůj syn by byl mým manželem a králem egyptským…,“ stojí na destičce nalezené v hlavním městě chetitské říše Chattušaš.
Autorku úpěnlivého dopisu s jistotou neurčíme, ale zřejmě ho psala právě Anchsenamon. Místo chetitského prince si však nakonec vezme Tutanchamonova nástupce Aje II. (vládl cca 1322 – 1318 př. n. l.).
Na seznamu Ajových manželek v jeho hrobce ovšem Anchsenamon chybí. Rovněž není známo, jak a kdy vlastně zemřela. Objasnil by to nález královniny hrobky?
Tajemná mumie
V proslulém pohřebišti Údolí králů se nachází několik menších hrobek s neznámým vlastníkem. Mohla některá z nich patřit Anchesenamon? Egyptologové si nejsou jistí, nejspíše však objevili královninu mumii!
Roku 2010 totiž provádí genetickou analýzu bezhlavé ženské mumie nalezené v malé hrobce s označením KV 21 v Údolí králů. Zjistí, že jde s nejvyšší pravděpodobností o matku dvou nedonošených dětí pohřbených společně s Tutanchamonem.
A jedinou známou manželkou mladého krále byla právě Anchesenamon. Jenže proč se DNA ženské mumie neshoduje s genetickou informací muže z hrobky KV 55 na 99% určeného jako faraona Achnatona (vládl cca 1352 – 1336 př. n. l.)?
Nabízí se dvě možná vysvětlení: Buď Anchesenamon ve skutečnosti nezplodil kacířský faraon, nebo nalezené ostatky vůbec nepatří záhadné královně! Podaří se egyptologům zjistit, která možnost v tomto případě platí?
(Foto: https://tim-theegyptians.blogspot.cz, https://www.lostlovespell.com/, wikipedie)