Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy.
O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne…
Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovuje v 16. století, když se Sönam Gjamccho (1543–1588) setkává s vůdcem všech mongolských kmenů žijících při severní čínské hranici Altan-chánem (1507–1582).
Schůzka, kvůli které mladý mnich urazí téměř 2 500 kilometrů, proběhne v přátelském duchu a mongolský vojevůdce je jím očarován. Sönam ho prohlašuje za reinkarnaci slavného Kublaj-chána a poctěný vladař mu na oplátku uděluje titul dalajlámy.
Jméno samotné pochází ze složení mongolského slova dalai neboli „oceán“ a tibetského bla-ma čili „učitel“ nebo „mentor“. Ve volném překladu ho tedy můžeme interpretovat jako „učitele s moudrostí rovnající se hloubce oceánu“.
Současný dalajláma je v pořadí 14. tulku (neboli vtělením) a je možné, že bude v linii reinkarnací poslední. Představitelé Čínské lidové republiky to však vidí jinak.
Konec reinkarnací
Po anektování Tibetu čínskou armádou v roce 1950 a následném krvavém potlačení protestů proti okupaci o 9 let později prchá poslední z linie dalajlámů, tehdy 24letý, do Indie, která mu uděluje azyl a sídlo v Dharamsale.
Situace i k dnešnímu dni zůstává v podstatě neměnná.
I z toho důvodu se dalajláma postupně zříká své politické moci, kterou deleguje zvolenému exilovému parlamentu v roce 2001, a prohlašuje, že pokud nebude možná jeho reinkarnace na území Tibetu, je možné, že se znovu nenarodí vůbec (další možnost je, že svého následníka vybere sám ještě za svého života anebo že reinkarnace proběhne mimo domovinu).
Vynucené znovuzrození
Čínská vláda odpovídá vydáním kontroverzního zákona, tzv. rozkazu č. 5 výboru státní správy pro náboženské záležitosti, kterým si osvojuje přímé právo rozhodovat dalajlámově znovuzrozením.
Vládní povinností je zajistit, že k reinkarnaci skutečně dojde, jak se vyjádřil Ču Wej-čchün, vedoucí výboru pro etnické a náboženské záležitosti, protože „14. dalajláma nebere celou věc dostatečně vážně“.
Lobsang Sangay, premiér tibetské exilové vlády, kontruje: „Je to, jako kdyby si Raúl Castro usmyslel, že jmenuje nového papeže a katolíci ho budou automaticky následovat.“