Naše země má neblahé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy, právě od nás se tato nemoc rozšířila do dalších částí Evropy.
1. Existuje mapa bezpečných míst?
Zdravotnické informace o klíšťatech a nemocech, které přenášejí, najdete na několika webových stránkách (https://pozorkliste.cz/kliste, https://kliste.cz nebo www.klistova-encefalitida.cz).
2. Jak omezit klíšťata na zahradě?
Přirozeným prostředím klíšťat je vlhký porost, takže se jejich invaze na pozemek dá omezit hraniční zónou z dlažby, štěrku, písku a podobných materiálů. Podél této okrajové zóny by měl být nízký porost.
Klasické živé ploty klíšťatům vytvářejí příznivé životní podmínky, takže jsou z tohoto pohledu rizikové. Udržujte trávník krátký, klíště může žít všude, kde je porost vyšší než 20 cm.
Zahradní nábytek by měl stát dále od plotu, stromů a keřů a ptačích pítek, neboť i ptáci jsou přenašeči klíšťat.
3. Je nutné klíště odstranit hned?
Určitě je výhodnější klíště vytáhnout co nejdříve. Čím déle saje, tím se do krve dostává větší množství choroboplodných zárodků. Ve slinách klíštěte je navíc látka, která postupně upevňuje původně volnější uchycení sacího ústrojí klíštěte v kůži.
Důležité je nezapomenout klíště nejdřív postříkat dezinfekčním prostředkem a až pak odstraňovat.
4. Čím klíště vytáhnout?
Zastaralý způsob pomocí zakápnutí olejem se velmi nedoporučuje. Mnohem bezpečnější je vytažení speciálními pomůckami, které jsou k dostání v lékárně. Zaručují to, že klíště při vytahování nepoškodíme a neznečistíme se možná infekční krví.
Na uchycení klíštěte slouží speciální vysouvací pinzeta nebo jednoduchý háček se zářezem, kterým se klíště nabere. Určeno pro lidi i domácí mazlíčky. Speciální přípravek pak pomůže snížit rizika spojená právě s odstraňováním klíštěte.