Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Proč se sluch zhoršuje?

Sluch je jeden ze základních smyslů, který je neustále v pohotovosti, dokonce i když spíme. Jeho úkolem je zpracovávat akustické podněty a předávat je k dalšímu zpracování do mozku.

Pro komunikaci s ostatními lidmi i pro orientaci v prostředí je nepostradatelný. S postupujícím věkem se však zhoršuje. Čím je to způsobeno a lze to zvrátit?

Zejména starší lidé by neměli zhoršený sluch podceňovat. Lékaři udávají, že s nedostatečným sluchem se přímo úměrně zvyšuje pravděpodobnost pádů.

Podle americké studie lidé se zhoršením sluchu o 25 dB, které je klasifikováno jako mírné, měli téměř třikrát větší pravděpodobnost prodělaného pádu než lidé bez poruchy sluchu. Zhoršení sluchu o každých dalších 10 dB riziko pádu zvyšuje téměř dvojnásobně.

Skrytá ztráta sluchu

Pokud někomu působí problém správně slyšet v rušném prostředí, například na ulici nebo v  kavárně, nemusejí za to být zodpovědné jen poruchy ucha. Vědci zjistili, že za to mohou neurony v mozku, respektive jejich obaly.

Špatně vyvinuté obaly totiž hrají zásadní roli. I když ucho zachytí a předá zvuk správně do mozku, vzniká pocit, že člověk špatně slyší. Obaly (pochvy) neuronů slouží jako izolanty, bez kterých se vedený elektrický vzruch může zamotat, a dochází tak k tzv. přeslechům.

Ušní šelest

Jednou z nejrozšířenějších vad sluchu je ušní šelest (tinnitus). Ucho zaznamenává zvukové vjemy, jako je šustění, pískání, zvonění či hučení bez vnějších příčin. Obtěžující zvuky může člověk vnímat pouze po krátkou dobu, nebo se šelest stane chronickou.

Léčba je velmi komplikovaná. Často totiž není způsobena zjevnými příčinami, například zánětem. Šelest může být způsoben následkem krátkodobého působení hlasitého zvuku či onemocnění.

Lékaři odhadují, že 50 % české populace se alespoň jednou za život s touto vadou setká. Dlouhodobou (chronickou) formou trpí až 10 % populace.

Kmity a vibrace

Hlas našich blízkých, příjemná hudba i ruch na ulici, to všechno je zvuk.  Z fyzikálního hlediska jde o vlnění hmotných částic, které se šíří prostředím (vzduchem, kapalinou i pevnými tělesy).

Zvuk vzniká kmitáním těles. Pravidelné kmity se šíří při hraní na hudební nástroje nebo rozkmitáním hlasivek a jsou uším příjemné. Nepravidelné kmitání vytváří složené zvuky, které vnímáme jako neharmonické.

Zvuky dokážeme vnímat díky uším, které zachycují vlnění a vedou jej k bubínku. Zvukové vlny rozechvívají bubínek a vibrace jsou dále vedeny do středního ucha ke kůstkám – kladívku, kovadlince a třmínku.

Tyto kůstky tvoří pákový stroj, který mechanicky převádí vlnění (zvuk) do vnitřního ucha.

Vlásky více než jemné

Třetí část sluchovodu začíná orgánem nazvaným oválné okénko (fenestra ovalis), na které „klepe“ poslední ze středoušních kůstek – třmínek. Vnitřní ucho má za úkol přeměnit mechanickou energii na bioelektrickou.

Umožněno je to díky hlemýždi (cochlea) a tekutině v něm, která nervové impulsy předává do Cortiho orgánu. V něm se nachází velké množství vláskových buněk uložených ve svazcích.  Právě ty převádějí mechanickou energii zvuku na elektrický signál.

Vláskové buňky se ohýbají podle výšky tónu. Lidské ucho dokáže rozlišit až 7000 různých výšek.

Co povídáš?

Vláskové buňky jsou velice citlivé a během života o ně přicházíme. Důvodem může být nadměrný či dlouhodobý hluk nebo infekce a nemoci. Ale i vláskové buňky stejně jako všechno živé, podléhají stárnutí.

S věkem ubývají, a tím dochází ke zhoršování sluchu. Vliv na kvalitu sluchu mohou mít i některé léky například antibiotika. Z civilizačních chorob sluch poškozuje cukrovka a onemocnění srdce.

Na poškození sluchu mají vliv i nemoci ledvin, jater a štítné žlázy.  K problémům může dojít i na úrovni středního ucha. Opakované či komplikované záněty mohou způsobit potíže se sluchem. Ale ani takové poškození nemusí být definitivní.

Lékaři dokážou operativně rekonstruovat nejen protržený ušní bubínek, ale i porušené nebo špatně vyvinuté středoušní kůstky. Potíže však může působit i vnější část sluchového orgánu. Může za to nedostatečná, nebo naopak přehnaná hygiena.

Při nedostatečném čištění může dojít k zanesení vnějšího sluchovodu. Nedostatek mazu zase oslabuje bubínek.

Na „plný pecky“!

Riziko poškození sluchu hlukem je dané silou zvuku a také dobou, po kterou je mu organismus vystaven. Obzvláště nebezpečné jsou krátké velmi intenzivní zvuky (impulzní, rázový hluk), které jsou pro člověka velmi bolestivé a mohou okamžitě, vážně a trvale poškodit sluch.

Příkladem rázového hluku je výstřel z pistole, petardy nebo startující letadlo. Mohou ho také způsobit velké průmyslové stroje, například nýtovač.

Vláskové buňky v sluchovém ústrojí může poškodit i dlouhodobý pobyt v prostředí, které se za velmi hlučné nepovažuje.

V minulosti lidé využívali naslouchadla, která měla podobu trychtýře a přikládala se k uchu. (Foto: https://wellcomeimages.org, Wikipedia) Lidskému sluchu škodí různé věci, nejvíce však nadměrný hluk.(Foto: https://wellcomeimages.org, Wikipedia)
Související články
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí […]
Sedíte, pijete kávu a držíte v ruce časopis (nebo mobil) s tímhle textem. A ani jste se nepodivili nad tím, jak je možné, že jste časopis/mobil ihned vnímali jako časopis/mobil, křeslo si nespletli se stoličkou a bezpečně rozpoznali svůj hrnek. Co na to říká mozek?   Identifikace objektů se nám zdá jako ta nejvíc samozřejmá věc pod […]
Pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí se konečně dočkají bezlepkového pečiva kvality konvenčního pečiva. Novou recepturu vyvinul tým výzkumníků společnosti Perník s.r.o., Mikrobiologického ústavu AV ČR, Výzkumného ústavu potravinářského Praha a firmy RADANAL s.r.o. Technologická agentura České republiky (TA ČR) podpořila tento projekt v rámci Programu EPSILON.   Bezlepková bageta je výsledkem čtyřletého výzkumného […]
Spasticita je stav zvýšeného napětí ve svalech, které vede k bolestem a křečím. Je jedním z projevů závažných onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, nebo stavy po úrazech mozku a míchy. Základním lékem, který svalovou ztuhlost zmírňuje, je baklofen.   Podává se buď ve formě tablet, kde je jeho účinnost nižší, nebo v roztoku přímo […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Záhady a napětí
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej