Zavřu oči, svět ztemní a otevřu nápojový lístek. Na brýlích aktivuji zařízení velikosti prsteníčku. Za chvíli mi „paní“ lehce strojově čte přímo do ucha: „Káva… espreso… 59 Kč. Irská káva s Baileys 119 Kč… Dezerty…“ Čte to správně.
Sedíme v pražské kavárně Imperial, právě zkouším nejnovější asistenční pomůcku pro slabozraké OrCam MyEye 2, založenou na umělé inteligenci.
Irie Meltzer, regionální ředitel izraelské společnosti OrCam Technologies Ltd., mi vysvětluje všechny přednosti kamerky, která může pomoci milionům slabozrakých nebo nevidomých.
Nahradí jim zrak, přečte za ně skoro cokoli, jakýkoli text v záběru – knihy, časopisy, cedulky na dveřích, čísla popisná na domech, informační a směrové tabule, texty z obalů zboží… Funguje to. Přesně a jasně.
„Voda Aquila… Modrá barva.“ Zná miliony výrobků, miliony čárových kódů, mluví anglicky, německy, česky. Zná všechny české bankovky. Když ji nasměruju na Irieho Meltzera, řekne: „Před vámi je muž.“ Umí si zapamatovat obličej a příště člověka identifikuje sama. Když zvednete ruku s hodinkami, řekne přesný čas.
Chytrá kamerka
Kamera OrCam se může ovládat dvěma způsoby – buď gesty, která děláme rukou v záběru kamery, anebo prstem na dotykovém proužku na vnější straně.
Když chceme, aby OrCam něco vyfotil a přečetl text, který se nachází před kamerou, stačí na text prostě jen ukázat prstem. OrCam dvakrát pípne – to je znamení, že si gesta všiml. Stejně tak funguje i na druhý způsob, a sice klepnutí prstem na dotykový proužek.
Výsledek se liší pouze tím, že když ukážeme prstem doprostřed textu, začne OrCam číst od tohoto místa, když ale čtení aktivujeme na dotykovém proužku, přečte celou stránku od začátku. U knížky ideální.
Hendikep slabozrakosti
„Kamerka stojí 135 000 korun. Vím, je to dost, ale pracovali jsme na tom osm let,“ říká mi Meltzer. Variantou pro získání této pomůcky jsou příspěvky.
Nárok na příspěvek na asistenční pomůcku od Úřadu práce je vázán na druh a stupeň postižení, jak je stanoví odborný lékař.
Zrakové postižení je kategorizováno na A) úplnou nevidomost obou očí, B) praktickou nevidomost obou očí, C) těžkou slabozrakost obou očí a D) ztrátu jednoho oka nebo visu jednoho oka se závažnější poruchou zrakových funkcí na druhém oku.
V Česku o 90procentní dotaci na OrCam MyEye 2 mohou žádat zrakově postižení kategorií A a B. Nejpočetnější skupinou jsou ovšem lidé s těžkou slabozrakostí (C), kteří rozeznávají obrysy předmětů, a tedy přístroj nejefektivněji využijí, respektive jim OrCam MyEye 2 přinese relativně nejvýraznější zvýšení kvality života.
V případě, že žadatel na Úřadu práce neuspěje, je možné se obrátit na nadační fondy (např. Světluška), které s financováním mohou pomoci.
Jenom v České republice žije kolem 70 tisíc zrakově postižených, ucelenější data o jejich životních podmínkách jsou ovšem vzácná. Existuje jen on-line průzkum v komunitě nevidomých.
Vyplývá z něj například, že většina lidí musí neúměrně dlouho čekat na finanční podporu pro pořízení asistenční pomůcky – jen 16,7 % dotázaných ji obdrželo v zákonném termínu.
Pro drtivou většinu respondentů (86,7 %) je nejobtížnější každodenní aktivitou pohyb ve veřejném prostoru a cestování veřejnou dopravou. 73,3 % účastníků průzkumu jako svoji nejnezbytnější „pomůcku“ označilo svoje blízké.
Zároveň 46,7 % na stejnou otázku, která umožňovala označit více odpovědí, uvedlo, že by se neobešli bez asistenčních pomůcek.