Mrazivé prostředí norského souostroví Špicberky nedaleko správního střediska Longyearbyen. Právě tady najdete jeskyni zaslíbenou, nejcennější sklad světa.
Nápad shromažďovat semínka, ze kterých jednou mohou znovu vyklíčit suroviny pro základní potraviny, dostanou Norové na začátku tisíciletí. Myšlenka skvělá, jen najít vhodné místo.
Asi 120 metrů hluboká jeskyně v pískovcovém masivu nedaleko longyearbyenského letiště leží v nadmořské výšce 130 m a představuje ideální podmínky. Nehrozí zde zemětřesení.
Semena se sice udržují pomocí chladících generátorů při teplotě -18 °C, kdyby ale náhodou vypadly z provozu, teploty pod bodem mrazu budou semínka udržovat dlouhou dobu v perfektním stavu.
Díky poloze prakticky nehrozí, že by bylo místo zatopené, i kdyby roztál všechen sníh. Na položení základního kamene dohlíží 19. června roku 2006 nejen norští představitelé, jsou pozváni i premiéři Švédska, Finska, Dánska či Islandu.
Než se ale vybuduje bezpečná kapsle pro semínka, uběhnou skoro dva roky a stavba spolkne z veřejných peněz 45 milionu norských korun (v přepočtu 112 milionu korun).
České stopy v Norsku
Slavnostní otevření sice proběhne 26. února 2008, ale už od ledna přicházejí první vzorky. Uložení je zde možné zdarma a semena jsou uchovávána v černých krabicích, ve velkých halách. Jen první rok sem dorazí na 320 549 semen ze všech koutů světa.
Když toto globální uložiště slaví své desetileté výročí, už je tu takřka milion semen. Svou trochou do mlýna přispějeme i my.
V roce 2015 do špicberské banky odcestují vzorky hlavně zeleniny a obilnin původních českých odrůd, jako jsou pšenice, ječmen nebo žito.
Na soudný den tu už tak pět let čekají například hrách setý, len setý, speciálně jeho odrůda Šumpereckého Textiláku, listový salát dubáček nebo Přerovská dlouhá mrkev.
Místa je dost
Na projektu této novodobé Noemovy archy se podílí i mezinárodní organizace Global Crop Diversity Trust, která společně s norskou vládou platí každoroční náklady na provoz.
Podle norského Ministerstva zemědělství a výživy je tu místo pro 4,5 milionu druhů semen. Při kapacitě v průměru 500 semen pro každý druh by se sem mělo vejít 2,25 miliardy kusů semen. „S přehledem se sem vejde obsah všech 1400 genetických bank, které se nacházejí ve více než 100 zemích po celém světě,“ slibuje na svých stránkách norské ministerstvo.
Pozor na vodu
Aby ale banka skutečně splnila svůj účel, musí se udržovat v bezvadném stavu. A jak se ukazuje, roztávání sněhu začíná být problém. Voda totiž částečně prosakuje do jeskyně a vytváří tak nepříznivou vlhkost, která může narušit skladovací podmínky.
V takovém prostředí by semena nevydržela stovky let, jak experti slibují, ale jen pár desítek. Proto je nutná rekonstrukce, která zajistí vodotěsnost jeskyně.