Plánujete letní dovolenou v USA? Jestli se jedná o váš první výlet za Atlantik, počítejte s tím, že se svým způsobem ocitnete v jiném světě.
Nejzřetelnější rozdíly na vás čekají při nákupu potravin, protože americké měrné jednotky nejsou totožné s těmi, které používáme v Česku. Aby pro vás byly orientace a přepočty snazší, přinášíme vám přehled jednotlivých převodů.
Na co se zaměřit před cestou?
Samozřejmou součástí příprav na cestu by kromě nastudování průvodce a naplánování míst, která chcete navštívit, mělo být také sjednání cestovního pojištění do USA.
Díky tomu bude vaše dovolená bezstarostná a budete si moct plně užívat poznávání nových míst.
Buďte pečliví také při nákupu letenek. Jak se totiž v posledních dvou letech ukázalo, cestování se může změnit ze dne na den. Buďte na takový scénář připraveni a zajistěte si pojištění letenek na covid.
Jakmile budete mít veškeré nezbytnosti zařízené a budete jen odpočítávat dny do odletu, ponořte se naplno do čtení průvodců a obzvlášť věnujte pozornost následujícím měrným jednotkám.
Americká míle
První jednotkou, s níž se setkáte, pokud budete chtít podniknout americký roadtrip, je míle. Jedná se o jednotku délky. Připravte se na to, že vzdálenosti udávané na cedulích nejsou uvedeny v kilometrech, jak jsme zvyklí, ale právě v mílích.
S jejich přepočtem jste se už možná setkali – jedna míle = 1,6 kilometru.
Je libo galon mléka, benzínu nebo vody?
Ani objemy nápojů se v Americe neudávají „po našem“ v litrech, nýbrž v galonech.
Galon se rovná 3,785 litru. Nebuďte tedy překvapení, že když si budete chtít koupit galon mléka, odnesete si z obchodu obrovskou plastovou nádobu známou z amerických filmů a seriálů.
Pinta piva vám připomene domov
Další jednotkou objemu je pinta. V hospodě si můžete objednat pintu piva a dostanete o něco málo menší sklenici, než na jakou jste zvyklí, když si v Česku objednáte velké pivo.
Jedna pinta je totiž přibližně 0,47 litru, což odpovídá 1/8 galonu.
Fahrenheitova stupnice
Velký šok pravděpodobně zažijete při pohledu na teploměr. Ale nebojte, nešálí vás zrak. Venku je opravdu 77°. Ovšem nikoliv Celsia, nýbrž Fahrenheita.
Při pohledu na americký teploměr budete často vídat pro nás zcela absurdní dvojciferná čísla a budete přemýšlet, kolik je venku stupňů.
Převod mezi oběma mírami však není tak jednoduchý – 0 °C je například 32 °F, ale 10 °C už je 50 °F. Vždy totiž platí, že teplotní rozdíl 1 °C se rovná teplotnímu rozdílu 1,8 °F.
Americká libra
Ani jednotky hmotnosti nejsou v Americe totožné s těmi našimi. Na kilogramy rovnou zapomeňte, ve Spojených státech se váží v librách. Jedna libra odpovídá přibližně 0,45 kilogramu.
Americké námořní míle a sjednocení námořních mil
Stejně jako existuje pozemní míle, setkáte se v Americe také s mílí námořní. Americká námořní míle vznikla jako délka jedné minuty podél poledníku.
Protože se ale námořní míle po světě lišily a například britská námořní míle byla jinak dlouhá než ta americká, došlo k jejich postupnému sjednocování. Aktuálně se tedy mezinárodní námořní míle rovná 1,852 km.
Není-li matematika vaší dobrou kamarádkou, mějte při cestách po Americe po ruce vždy svůj chytrý mobilní telefon. Zkontrolujte, že v něm máte nainstalovanou převodní aplikaci, případně si ji stáhněte ještě před odletem.
Zvyknout si na americké měrné jednotky vám chvilku potrvá, ale po několika nákupech si zvyknete.
Zdroj foto: Steven Guo / Shutterstock.com; Wolfilser / Shutterstock.com