S teplotu je to podobné, jako když se houpete na houpačce. Když vyletíte moc vysoko, často je vám špatně. Při opravdu závratných výškách už se může houpačka utrhnout a tělu selžou orgány (cca nad 41 °C).
Pokud se naopak houpete moc málo, hrozí zastavení, nejen houpačky, ale i tělesných funkcí.
Aby vám bylo ve vaší teplotě příjemně, musíte se houpat v ideálních mezích. Tělesná teplota totiž není stále stejná.
Nahoru a dolů každý den
Nejmenší hodnoty teploměr ukáže ráno, když se probudíme. Je to snad tím, že jsme celou noc jen leželi, a tudíž se nezahřáli žádnou činností? Podle odborníků za to může spíš přirozený cirkadiální rytmus a tvorba hormonů v těle!
Večer se teplota dostane na maximum, v noci a během spánku zase klesá. Nejnižší bývá okolo 5. hodiny ráno, nebo cca 2 hodiny před probuzením. Přikrývat se tlustou duchnou není ale nutné – pokud je vaše tělo chladnější, vyspíte se lépe!
Testují to vědci z Amsterodamu, kteří dají některým z dobrovolníků na noc speciální oblek udržující teplotu na nižších hodnotách. Právě ti pak upadnou do hlubšího spánku.
Čím starší, tím chladnější
Průměrná teplota u novorozenců je asi 37,5 °C. U malých děti zpravidla vystoupá teploměr výše díky rychlejšímu metabolismu. Také však u nich teplota nejvíce kolísá – to je dáno tím, že povrch jejich těla je v poměru k hmotnosti asi 3x větší než u dospělých!
Po velkou část života nám teploměr ukazuje okolo 36,5 °C, ve stáří je to však méně. Když při experimentu v Turecku měří teplotu 133 osobám v domově pro seniory, potvrdí se, že s přibývajícím věkem skutečně klesá! Tělo si časem už nedokáže teplo udržet. A zpomalený metabolismus ho navíc ani příliš nevytváří.
Horké ženy, chladní muži?
Ženy mají zpravidla rády větší teplo. A není to náhoda – žijí tak trochu v „teplejším světě“!
Když si na rozdíly mezi pohlavími posvítí s teploměry v rukou výzkumníci z amerického Salt Lake City, skutečně naměří u žen vyšší průměrné teploty než u mužů (u žen 36,6 °C, u mužů 36,3 °C).
Ovšem týká se to jen teploty tělesného jádra, kterou měříme klasicky v podlaží! Ruce mají ženy naopak chladnější (okolo 30 °C, oproti 32 °C u mužů)! Teplotou u obou pohlaví hýbou hormony.
U žen se mění v průběhu menstruačního cyklu, u mužů je nejvyšší v okolí varlat, díky koncentraci testosteronu.
Doba, ve které žijeme
Za jakousi hranici mezi zdravím a nemocí se považuje 37 °C. Hodnota má dlouhou tradici – stanoví ji v roce 1851 německý lékař Carl Wunderlich (1815–1877), když pomoci dlouhého teploměru změří asi 25 000 pacientů v nemocnicích.
Před dvěma lety však přicházejí vědci z americké Stanfordovy univerzity k zajímavému zjištění. Lidé jsou dnes již chladnější! A pomyslnou „zdravou“ hranici navrhují posunout na 36,6 °C! Důvodů může být mnoho.
Lidé se dožívají vyššího věku, méně fyzicky pracují, mají kvalitnější stravu, klimatizace či lepší oblečení je nenutí tolik regulovat teplotu tělem.