Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?
Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než jejich vrstevnice. Jak to známý buněčný biolog dokázal? Po celou dobu dává myším tak málo jídla, že se jejich dieta blíží půstu.
Americký propagátor zdravé výživy Clive McCay (1898–1967) prý omezenou stravou prodlouží krysám život dokonce o polovinu.
A obezitoložka Barbara Hansenová z Univerzity Jižní Floridy zase už roky nechává hladovět opice rhesus makak, kterým se prý díky tomu vyhýbají všechny vážné choroby.
V jednom se autoři podobných experimentů většinou shodují – podobně to prý funguje i na člověka!
Hladovět, ale jen chvilku!
Američan Charles R. McNabb v roce 2004 během svého pobytu ve vězení údajně nejí celých 123 dní a přežije! Ne vždy však je organismus schopný zázraku a obecně se uvádí, že zhruba po dvou měsících bez jídla budeme na pokraji smrti.
A už po mnohem kratší době můžete být tak vyčerpaní, že vám selže imunitní systém, rozhodí se srdeční rytmus, dostaví se svalové křeče či halucinace. Když ale budete držet hladovku jen pár dní? Tady se řada odborníků shodne na spoustě pozitivních účinků.
Pravidelné vynechání potravy, třeba jednou za měsíc nebo za dva, prý může až o 40 % snížit riziko nemocí srdce a cév. Často se zmiňuje snížení krevního tlaku či hladiny cholesterolu v krvi a také menší sklon ke vzniku zánětů.
Za nimi totiž stojí C-reaktivní protein (CRP), jehož hladina může po krátkém půstu bezpečně klesnout.
Pomůže to na rakovinu?
Známým propagátorem půstu je i kanadský lékař Jason Fung (*1973) který tak léčí například pacienty s cukrovkou.
U myší už koneckonců vědci dokázali půstem „opravit“ narušené buňky ve slinivce břišní, které mají za úkol produkovat inzulin. Někteří to přirovnávají k jakémusi oživení organismu.
Buňky během půstu částečně usnou, a když zase začneme jíst, budou fungovat lépe než předtím! „Půst vás může vyléčit z rakoviny,“ tvrdí ve 2. polovině 20. století rakouský léčitel Rudolf Breuss (1899–1990).
Doporučuje pít 42 dní pouze zeleninové šťávy. Nádor přestane mít dostatek živin k růstu a imunitní systém ho zcela zničí. Účinnost metody však zatím nikdo nepotvrdil a u řady pacientů s rakovinou naopak vedla k rychlé smrti!
U laboratorních zvířat už se sice skutečně podařilo omezením stravy zpomalit růst nádorů, ovšem pokud jde o lidi, je třeba zkoumat dál…