Třetina Čechů starších 15 let užívá nikotin a mezi mladými od 15 do 24 let je tento údaj ještě vyšší. Nikotin v tomto věku užívá polovina z nich.
Roste také počet mladých, kteří sahají k alternativám klasických cigaret, zejména k cigaretám elektronickým. Je to zdravější alternativa? Pokud jde o alkohol, zůstává Česká republika v mezinárodním měřítku mezi zeměmi s velmi vysokou spotřebou.
Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne bez tabáku.
Národ „hříšníků“
V populaci České republiky byla loni celá čtvrtina (24,6 %) kuřáků tradičních druhů tabákových výrobků, které zahrnují cigarety (průmyslově vyráběné i ručně balené), dýmky, doutníky, doutníčky a vodní dýmky.
Přitom inhalace škodlivých látek, ať už z klasických cigaret, elektronických cigaret, nebo zahřívaného tabáku, má na lidský organismus, a to i ten dětský, velmi negativní dopady.
„Může vést k rozvoji závažných chronických onemocnění dýchacího systému, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), astma, rakovina plic a další.
Tyto choroby se vyznačují dušností, kašlem, zahleněním a postupným úbytkem plicních funkcí, což může vést až k invaliditě a předčasnému úmrtí,“ upozorňuje Prof. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno.
Co je méně škodlivé?
Denně kouří pětina mužů (20,1 %) a 11,9 % žen starších 15 let. Když se podíváme na statistiky těch, kteří užívají nikotin i jinak než kouřením cigaret, čísla jsou ještě vyšší.
V roce 2023 užívala v ČR jedna třetina osob (33,1 %) starších 15 let nikotin z různých druhů tabákových výrobků a jejich alternativ, ať už denně nebo příležitostně. Denní užívání uvedlo 23,0 % respondentů.
U věkové kategorie 15–24 let je pak tento údaj poměrně alarmující. Nikotin v tomto věku užívá polovina mladých (50,2 %) a denní užívání zaznamenáváme u téměř třetiny z nich (30,4 %).
Děti jsou navíc přesvědčené, že elektronické cigarety a zahřívaný tabák jsou méně škodlivé než klasické cigarety.
„I když je pravda, že tyto produkty obsahují méně škodlivých látek než klasické cigarety, stále obsahují nikotin a další zdraví škodlivé látky, které mohou vést k závislosti a poškození zdraví.
Navíc u produktů určených k vdechování, jako jsou elektronické cigarety a zahřívaný tabák, existuje riziko nevratného poškození dýchacích cest a plic, a to i v případě krátkodobého užívání,“ popsal profesor Sova.
Alternativy pomáhají
Na alternativy přechází mnoho kuřáků, kteří nedokážou úplně přestat, právě ve víře, že tím ochrání své zdraví…Avšak nedávno publikovaná velká studie porovnávající riziko rakoviny u bývalých kuřáků, kteří přestali zcela, a těch, kteří z klasických cigaret přešli na elektronické, ukázala tvrdá data.
U druhé skupiny se ukázalo vyšší riziko nádorového onemocnění než u těch, kdo se úplně vzdali inhalace nikotinových výrobků…„Existuje jediná dobrý rada-vždy je nejlepší přestat kouřit úplně a případně při velmi silné závislosti využít dobře naplánovanou substituci nikotinu pomocí náplastí, pastilek, žvýkaček,“ podotýká profesor Sova.