Tepající srdce newyorského Manhattanu. To je Times Square, monstrózní křižovatka mezi Broadwayí a Sedmou avenue. Jeden průzkum dokonce tvrdí, že 22 centů z každého dolaru utraceného turisty v nejlidnatějším městě USA začíná svůj koloběh právě zde. Times Square má ale i svá tajemství…
Pokud byste tudy projížděli na konci 19. století, narazíte na fádní bytové domky, a hlavně: místo se jmenuje Long Acre Square.
Novodobá historie se začne psát až s rokem 1904. Za velké slávy je otevřen tehdy ještě neogotický mrakodrap Times Building (později One Times Square), jehož střecha se nachází v úctyhodných 111 metrech.
Novátorské sídlo deníku The New York Times otevřené roku 1904 zanechá takový dojem, že je celé prostranství přejmenováno na Times Square. „S potěšením mohu říct, že to nebyl náš návrh,“ usmívá se tehdy majitel listu Adolph Ochs (1858–1935).
Nejhorší místo New Yorku!
Divadelní čtvrť s plejádou skvělých obchodů. To je Times Square 20. let minulého století. Jenže pak přijde říjen roku 1929 a akcie na Wall Streetu se propadnou do horoucích pekel. Na dveře klepe velká hospodářská krize. Zlom přijde s 60. lety.
Ale za cenu, kterou by si New York odpustil. Záplava křiklavě červených světel láká do nespočtu obchodů s tvrdou pornografií, které střídají dveře do kabinkových podniků prodávajících nahoru – peep show.
Na chodnících se svádí pouliční bitky o nejlukrativnější místa, kde nabízet vlastní tělo. „Nejhorší místo New Yorku,“ pohoršují se nakonec i The New York Times, které již roku 1913 přesídlí na 43. ulici.
Nejnavštěvovanější místo Země?
Píše se rok 1985 a New York konečně začíná vést válku za ušlé zisky a tudíž i vyčištění Times Square. Boj je to dlouhý, ale úspěšný. Z tepny města se stává místo, jaké známe dnes. Nese přezdívku Křižovatka světa nebo také Centrum vesmíru.
Denně tu chodí desetitisíce Newyorčanů, a snad není turisty, který by při návštěvě metropole toto místo vynechal. Nejvyšší odhady říkají, že tu některé dny projde až 330 000 lidí! To dělá podle některých žebříčků z Times Square nejnavštěvovanější místo Země.
Vedle sídla řady světoznámých firem tu opět najdete množství divadel a pouličních umělců, ovšem moderní Křižovatku světa proslaví hlavně záplava všudypřítomných světelných reklam.
Co je uvnitř One Times Square?
Až 30 000 000 dolarů, tedy přes 700 000 000 korun. Tolik se dá ročně vydělat na reklamních pronájmech umístěných na One Times Square.
Displej složený ze čtyř propojených obrazovek zabírá 25 pater a z nespočtu zdejších reklam se sluší zmínit tu, při které dokonce stoupá z hrnku s instantními nudlemi skutečná pára!
A jak se žije či pracuje v mrakodrapu, který je nejcennějším reklamním nosičem světa? Nijak! Ač to kolem proudící turisté obvykle netuší, mrakodrap za světelnou záplavou zeje z drtivé většiny roku prázdnotou!
Reklamy na jedné z nejdražších nemovitostí světa totiž vydělají více než pronájmy. A navíc: vyhovět současným vysokým bezpečnostním a zdravotním normám by stálo ještě víc…