Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!
Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice a rozhodne se žít v celibátu a láskyplně se starat o děti své sestry.
Jenže jeden z jejích synovců – Lakšmán, se utopí, když se chce napít z jezera. „Prosím, vrať mi ho zpět,“ žadoní jeho matka u Karni Matu. Ta ho údajně vezme a přenese do míst, kde dnes stojí hlavní svatyně pozdějšího chrámu.
Osloví hinduistického vládce podsvětí Jamu. „Pokud tak učiním, celá tvá rodina se v dalších životech narodí jako krysy,“ zní jeho finální nabídka.
Karni Mata souhlasí, a tak se všichni členové klanu Charansů v příštích životech reinkarnují právě do neoblíbených hlodavců.
Tak trochu jiné děti
Chrám Karni Mata, který dnes stojí asi 30 kilometrů od města Bikaner ve státě Rádžastán, je dokončen kolem roku 1900. Stavba se stává cílem celé řady turistů.
Není to kvůli starobylé architektuře či okolní přírodě – k návštěvě vybízejí krysy, které chrám obývají. Podle odhadů jich zde má být více než 20 000. Místní duchovní je nazývají Kābā, což v překladu znamená dítě.
Hlodavci jsou prakticky všude, od střechy až po kuchyni, a chrám téměř neopouštějí. Nemusejí. Návštěvníci jim denně nosí dobroty. Holdují zejména ořechům, ovoci, zelenině a obilí.
Zároveň jsou často vidět, jak hltají tradiční indickou kaši, která se skládá z mléka, cukru a rýže.
Podivná symbióza
Hlodavci si postupně na lidskou přítomnost zvyknou, a tak klidně baští ze stejného talíře jako návštěvníci. „Jde o největší čest,“ shodují se duchovní. Někteří dokonce dojídají zbytky po hlodavcích.
Raritou je také, když návštěvníci zahlédnou jedince s bílým kožíškem – prý jde o převtělení samotné Karni Mata. Hinduisté věří, že dotyčný je zvlášť počestný člověk a čeká ho celoživotní štěstí. A co když vám krysa přeběhne přes nohu? V tom případě vás v životě čeká šťastná událost.
Krysí chrám se ale v poslední době potýká z úbytkem populace hlodavců. Na vině je špatná životospráva, epidemie nemocí, ale i neopatrní návštěvníci, kteří zvíře zašlápnou. V takovém případě musí nešťastník donést krysu ze stříbra či zlata.
V chrámu platí řada opatření, aby nebylo krysám ublíženo. Nádvoří pokrývá speciální pletivo, které má ochrannou funkci před dravými ptáky. Samozřejmostí je také přísný zákaz vstupu koček.